שר הפנים אלי ישי ל"הארץ": גירוש ילדי זרים יתעכב

שר הפנים: אין עדיין מתקן לקליטת משפחות המסתננים

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

אמנם הממשלה החליטה עוד בחודש אוגוסט על גירוש משפחות ילדי העובדים הזרים, אך חלפו למעלה מחמישה חודשים ואף משפחה לא גורשה. הגירוש לא ייצא לפועל עד להסבת מתקן שיוכל לקלוט את המשפחות - כך עולה מדבריו של שר הפנים, אלי ישי ל"הארץ". היום צפוי להתקיים דיון בלשכת השר, בהשתתפות כל הגורמים המקצועיים, במטרה לבחון את יישום החלטת הממשלה.

תקופת עזיבה מרצון שהוקצתה למשפחות שוהים בלתי חוקים, שילדיהן אינם עומדים בקריטריונים לקבלת מעמד שקבעה ממשלת ישראל, הסתיימה בסוף חודש ספטמבר, אך עד היום לא ביצעה יחידת עוז אכיפה נגד משפחות עם ילדים. החלטת השר ישי מפתיעה לנוכח העובדה כי בעבר הוחזקו הורים עם ילדים במתקן המסורבים בנתב"ג, בהמתנה לגירוש או אם היה מדובר במסורבי כניסה לישראל שרק נחתו בארץ, בהתאמות מינוריות, בהן אי-נעילת התא שבו שהו.

"המתקן בנתב"ג אכן אינו ראוי, כשמבחינת תנאים פיזיים נראה מעט טוב יותר מכלא, אך מבחינת תנאים גרוע באותה מידה, כשרק לעתים אנשים יוצאים לסיבוב בחצר ואין גישה לטלפון ולארגוני זכויות אדם", אמר עו"ד יונתן ברמן ממוקד סיוע לעובדים זרים, "אין מקום ראוי להחזקת ילדים שלא חטאו בדבר. מדינת ישראל תחסוך לעצמה הרבה מאוד כאב ראש ועוגמת נפש לילדים אם במקום לתכנן מתקני מעצר, היא תתחיל לתכנן את הסדרת מעמדם של הילדים".

זה חודשים נערכים ברשות האוכלוסין וההגירה לגירוש המשפחות וגם בימים אלו, לטענת מקורות ברשות, עובדים על הסבת מתקן באזור נתב"ג שיהיה באחריות הרשות ויתאים למשפחות. אך ספק גדול אם ומתי תחל המדינה באכיפת ההחלטה שהיא בעצמה קבעה. ברשות האוכלוסין וההגירה סירבו להתייחס לדברים בטענה כי "מדובר בהיערכויות אחרונות ליישום ההחלטה".

לרשות האוכלוסין וההגירה הוגשו בחודש אוגוסט 701 בקשות להסדרת מעמדם של ילדי העובדים הזרים. בקשות אלו מתייחסות ל-1,035 ילדים ול-1,027 הורים. מכלל הבקשות, רק 85 פניות סורבו במקום בגלל אי-עמידה בקריטריונים של הממשלה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ