חיים בשוליים | אלוף הפיקוד

כל ניסיונותיו של יצחק מרדכי קובנט לדבר עם שר האוצר, חברו מהליכוד, נהדפו. רק כשהשמיט את ה"קובנט" קיבל את העוזר; אבל תשובה לשאלה מדוע מתעלם החוק מניצולי השואה מהקווקז - עדיין אין

אורלי וילנאי
חיים בשוליים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורלי וילנאי
חיים בשוליים

בזה אחר זה הם הגיעו למועדון הקטן והצפוף ליד השוק של שדרות. מקצתם נשענים על הליכונים, נעזרים אלה באלה בדרך המשובשת. הגיל הממוצע של המתכנסים הוא 80, המוצא - מדינות הקווקז. את שיחות הטלפון שקיימנו מאותו מועדון באותו יום, ויתוארו להלן, אפשר היה להגדיר כמצחיקות - לולא היו אחד המופעים הנמוכים ביותר של ציניות שלטונית שבהם נתקלנו.

זה שנים ארוכות ש-104 יוצאי קווקז בישראל נלחמים בשארית כוחם כדי להשיג הכרה בעובדת היותם ניצולי שואה. בספטמבר 2009 פסקה השופטת שרון לבהר בבית המשפט המחוזי בתל אביב, כי יש להכיר בהם כבניצולי שואה מהמעגל הראשון, אולם כתבה גם, כי החוק כפי שהוא מנוסח כיום (ניצולי הקווקז לא נכללים בחוק שנוסח לפני עשרות שנים) לא מאפשר להם לקבל פיצויים. רובם ככולם חיים מקצבת זיקנה בלבד, חלקם סובלים מעוני מחפיר.

"על פי הערכות, נרצחו בקווקז בלבד 30 אלף יהודים אשכנזים לכל הפחות", אומר קיריל פפרמן, דוקטורנט במכון ליהדות בת זמננו באוניברסיטה העברית. "הגרמנים הקימו שם מיליציות של תושבים מוסתים ופתחו במצוד". החברים שפגשנו במועדון איבדו בני משפחה שנרצחו. רובם הסתתרו וסבלו מחרפת רעב. העובדה שסבלו אינה מוטלת בספק. זה רק החוק היבש שאין מי שטורח לתקנו.

את מאבק יוצאי קווקז במדינה מוביל יצחק מרדכי קובנט, יליד נאלצ'יק שבקווקז, המנהל בעבור חבריו את המגעים עם הממסד בסיוע עורכי הדין אדם ודוד ידיד. כל משפחת אביו של קובנט נרצחה באושוויץ, והוא ואמו התקיימו מתפוחי אדמה מוברחים.

קובנט נחוש לנצח במאבק. "אני מכיר את יובל שטייניץ טוב מאוד", הוא מספר. "הייתי פעיל שלו בליכוד כשהתמודד בפריימריס במפלגה, עשינו חוג בית אצלי כשביקש והוא הגיע, הוא חבר טוב שלי, יכול לעזור היום". קובנט מספר את הדברים בגאווה, אבל קולו נשבר כשאנחנו שואלים אם דיבר עם השר.

"מאז שהוא שר האוצר, האף למעלה", אומר קובנט. "הוא לא עונה לטלפונים שלי. חבל, הוא יכול לעזור". ביקשנו מקובנט להתקשר, ושמענו איך פעם אחר פעם נטרקים בפניו הטלפונים כשהוא מבקש לדבר עם השר. מן הראוי לציין, שעוזריו החרוצים של השר עושים את עבודת הסינון, סביר להניח שהשר עצמו כלל אינו מודע לכך. אז החלטנו להתחכם. אם קובנט לא זכאי לדבר עם השר שלמענו פעל, נראה מה יקרה כש"יצחק מרדכי", בלי ה"קובנט", יבקש לדבר עם השר.

לא תאמינו כמה מהיר זה היה. בתוך שלוש דקות מהרגע שבו נתבקשו העוזרים להעביר שיחה מיצחק מרדכי לשר, כבר חזרו אל קובנט. "אלוף הפיקוד", צהל באוזניו עוזרו הבכיר של השר, "איך אפשר לעזור לך". "אני לא אלוף הפיקוד", ענה קובנט חרישית, "אני חבר של יובל, ניצול שואה מהקווקז". העוזר הבכיר איבד את סבלנותו, נזף בקובנט וכשהבין שמעורבת כאן גם התקשורת הבטיח שיצלצל מחר ויחבר אותו אל השר. למחרת צילצל ונזף בקובנט שוב. השיחה עם השר לא התקיימה מעולם. במפגש עם שר האוצר ביום השואה הבינלאומי בשבוע שעבר, ביקשנו ממנו התייחסות לאירוע בכלל וליצחק מרדכי קובנט בפרט, אבל הוא בחר שלא להגיב.

18 ניצולי שואה יוצאי הקווקז נפטרו מאז החלו להיאבק למען זכויותיהם. אם אלה שנשארו בחיים יצליחו הם יקבלו מהמדינה בכל חודש 1,700 שקלים. זה סכום שיכול להשיב מעט כבוד לחייהם, כסף קטן לעומת הסכומים שהוקצו לטיפול בניצולי השואה ולא נוצלו, ומי כמו שטייניץ יודע.

שאלה של מידתיות

בשבוע שעבר הבאנו כאן את סיפורו של ההוסטל לפגועי נפש, הממוקם בפאתי שכונת "רחובות ההולנדית" בצפון מערב העיר. בשכונה יש היום, בנוסף להוסטל, גם שתי דירות לשילוב בקהילה של פגועי נפש. הניסיון להקים דירה שלישית לשילוב הדיירים באזור הקוטג'ים, המאוכלס בעיקר באנשי צבא, נתקל בהתנגדות חריפה, שכללה מכתבי הסתה נגד דיירי ההוסטלים והצתה של הדירה המיועדת.

גם הכתבה שפורסמה כאן נתקלה בתגובות אגרסיוויות של כמה מתושבי השכונה. אף שבכתבה הובאה תגובה מטעמם - החלטנו להיענות לבקשתם ולפרסם חלק מתגובותיהם:

"מעשי ?ההסתה' המתוארים בכתבה הינם בשוליים ונעשו על ידי אנשים מתוסכלים, על דעת עצמם בלבד", כותב ניצן לוי, תושב השכונה. "אם וילנאי היתה טורחת לעשות תחקיר בסיסי היא היתה מגלה, כי המאבק הרשמי של תושבי השכונה מנוהל בכבוד ובאחריות מתוך ניסיון הידברות אמיתי, וזאת אף שההחלטה להקים הוסטלים נוספים לשילוב בקהילה לא התקבלה בשיתוף עם הקהילה אלא נכפתה עליה מאחורי גבה".

תושבת השכונה, מירי: "השכונה היא שכונה צעירה עם ילדים קטנים ורבים. אין לנו שום בעיה עם תושבי ההוסטל, ואנו מקבלים אותם באהבה ובברכה. עם זאת, יש שאלה של מידתיות... האם המקום היחיד הוא בשכונתנו? לפני חצי שנה הציבו אנטנה ליד גן ילדים, בשנה שלפני כן רצו לשים מגרסה ליד בית הספר... בכל פעם שיש דילמה איפה לשים משהו ברחובות - עולה ?רחובות ההולנדית'. ההצתה והגרפיטי הם אכן התנהגות נוראית שיש לגנותה, אך נא לא להכפיש בשל כך את שם שכונתנו".

נזכיר, כי מחשש לחיי הדיירים פגועי הנפש החליט משרד הבריאות להמתין עם פתיחת הדירה החדשה. לדבריהם, מדובר בצעד זמני והם אינם מוותרים על זכות השילוב בקהילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ