אלף מערביי יפו מחו נגד הגרעין התורני בעיר

"מיפו ועד תוניס - את הממשלה נביס" וכן "בדם נפדה את יפו", אלו היו חלק מהקריאות בהפגנה. "למתנחלים שהגיעו לעיר יש אג'נדה להעיף מפה את הערבים", הסבירה פעילה בוועדה העממית

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

כאלף מתושבי יפו הפגינו אתמול במחאה נגד "תופעת ההתנחלות היהודית ביפו". התושבים המוסלמים והנוצרים בעיר ציינו את שיא המאבק, מבחינתם, נגד ההתיישבות התורנית. גם תושבים יהודים ופעילי זכויות אדם הצטרפו לתהלוכת המחאה, שיצאה ממרכז פרס לשלום שברחוב קדם. חלק מהנוכחים נשאו דגלי פלסטין, הניפו שלטים נגד הגזענות ואחדים גם צעקו "אללה אכבר" ו"בדם נפדה את יפו". בעצרת נאמו ח"כ דב חנין וח"כ עפו אגבאריה מחד"ש וחברי הכנסת אחמד טיבי ואיברהים סרסור מרע"מ-תע"ל.

"אנחנו רואים סכנה במתנחלים שהגיעו לעיר: יש יהודים ותיקים, יש יהודים חדשים שבאו לדירות יוקרה, ויש עכשיו את המתנחלים", אמרה הנא עמורי, פעילה בוועדה העממית, "יש להם אג'נדה שאומרת להעיף מפה את הערבים, ואנחנו חוששים מזה. אנחנו רוצים להעביר מסר לממשלה ולעירייה שתומכים בהם - אנחנו עם עיניים פקוחות".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

המחאה שניבטת ממסכי הטלוויזיה בעולם הערבי עוררה גם את היפואים, שחלקם קראו: "מיפו ועד תוניס, את הממשלה נביס". בעצרת בירכו חלק מהנואמים את העם המצרי והתוניסאי על המחאה במדינותיהם והמפגינים הגיבו במחיאות כפיים. "אין ספק שמה שקורה במצרים מעודד אנשים לצאת לרחובות, כי העם צריך להגיד את מה שעל לבו והרחוב הוא מקום מושלם לכך", הוסיפה עמורי.

מוסי רז, שהיה ח"כ מטעם מרצ והשתתף במחאה, הסביר כי "ההפגנה הזו מאוד חשובה, כי מעבר לשאלה של יפו עצמה, בה יש מעשים צורמים של בנייה שאפשר לכנותה ?ליהודים בלבד', אני חושב שאנחנו נמצאים בגל גזענות מאוד גדול: בבתים שנהרסו בלוד, בכפר דהמש, בצפת ובעצומות הרבנים".

המארגנים הזכירו תקרית שאירעה לפני כשבועיים, אז, לדבריהם, התמקמו עשרות צעירים יהודים מול מסגד נוזהא וקראו "מוות לערבים" וזרקו אבני חצץ. בתגובה לכך, החליטו נציגי הקהילה הערבית ביפו לפתוח בפרויקט מסיבי נגד ההתנחלות האידיאולוגית בעיר, ולקיים את התהלוכה.

המפגינים גם מחו נגד ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, וקראו: "חולדאי תתעורר, ההתנחלות תביא משבר". ראש העיר עוד ניסה שלשום להרגיע את הרוחות בעיר. בכנס שנערך במרכז היהודי-ערבי ביפו מתח ביקורת על תושבים ש"קונים כאן ביפו מגרש ואומרים: ?באנו לייהד'", אך הוסיף כי "הבעיה היא גם בעוצמת הקול של המסגדים, וכשעושים פארק כל כך יפה כמו זה שנמצא מאחורי גבי, פארק מדרון יפו ופוליטיקאים מקומיים אומרים שעושים את זה בשביל לייהד את יפו - כך מייצרים הקצנה".

לכך הגיב סמי אבו-שחאדה, ממארגני ההפגנה, שאומר: "ההנהגה המקומית לא מסיתה את הציבור. התודעה עד כמה חמור הפרויקט הזה של המתנחלים ביפו הוציאה אנשים לרחוב. מזמן לא ראיתי הפגנה כזו גדולה ביפו. לא אנחנו הקמנו גרעין לאומי-דתי-גזעני, שיוצא בהצהרות שמזכירות את גרמניה ואיטליה של שנות ה-30. הם עם תפישות עולם של אפרטהייד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ