01.03.1998 / שדולת הנשים חלוקה?לגבי פנינה רוזנבלום

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

לא עבר זמן רב מאז הודיעה פנינה רוזנבלום בראשית 1997 שתרוץ לכנסת ברשימה עצמאית בבחירות 2000, ועד שהחל שמה להיקשר ביוזמות למען נשים וקידומן. במארס 1997 נודע כי תחתום על אמנה לקידום נשים בעבודה ובכלכלה; ביוני אותה שנה קראה לממשלה להכיר בהוצאה על מטפלת לצורכי מס; ובנובמבר הלכה בהליכה מהירה לצד מרב מיכאלי, יעל ארד ואלפי נשים נוספות בצעידה "נשים הולכות רחוק" למען עידוד פעילות גופנית לנשים.

אבל כל גילויי הפמיניזם הללו מצדה של רוזנבלום, הדוגמנית בעבר ואשת העסקים בהווה, לא שכנעו את שדולת הנשים שעליה לסייע לרוזנבלום בהגשמת שאיפותיה. בשיחה של בכירות בשדולה עם כתבת "הארץ" מרב שרי, ב-1 במארס 1998, נשמעו קולות לכאן ולכאן. "יו"ר השדולה, רבקה מלר-אולשיצקי, ציינה כי הארגון יתמוך רק בנשים שיביעו מחויבות עמוקה לעניין הפמיניסטי", דיווחה שרי. לדבריה, רוזנבלום לא נמצאת בקטיגוריה זו. "?עד כה לא שמעתי ממנה על מחויבות אישית לסדר היום הנשי, על-אף שהיא קיבלה בזמנו את תמיכת השדולה", ציינה. לעומת זאת, התומכות ברוזנבלום טוענות כי צריך לתמוך בכל אשה באשר היא אשה, בגלל שיעורן הנמוך של הנשים בפוליטיקה. לזלי זקס, לשעבר מנכ"ל השדולה, ציינה: "רוזנבלום, כאשה מצליחה, היא מודל לחיקוי לנשים רבות שהתנועה הפמיניסטית לא מגיעה אליהן והן לא מתעניינות בפוליטיקה".

ספק אם הראיון שנתנה רוזנבלום באותו יום ממש לסוכנות הידיעות רויטרס, ובו חשפה לראשונה לעולם את תוכניותיה הפוליטיות, גייס למענה קולות נוספים בשדולה. ?כתבת רויטרס תיארה את המועמדת כ"ידוענית המדוברת ביותר בישראל, פצצה בלונדינית, שמנסה לנצל את הסקס-אפיל שלה כדי להיבחר לכנסת", ציטטה שרי; ורוזנבלום העשירה את הפצצה בווידויים על שחרורה מצה"ל אחרי שמונה חודשים בלבד משום שהיתה "סקסית מדי".

כמה ימים אחר כך, מעל דפי "הארץ", ארנה קזין ירדה לחקר שסע רוזנבלום בארגוני הנשים. "פמיניסטיות רבות, חברות בארגוני הנשים, עומדות מולה נבוכות, מבולבלות, ומתלבטות ברצינות", כתבה. "היא אומרת דברים יפים על זכויות לנשים, אבל האם רוזנבלום - הדוגמנית המאופרת, שחשפה ירכיים והרימה שדיים וחשקה שפתיים, ומתפרנסת היום מתעשיית התמרוקים - היא דמות מופת טובה לנשים, או שהיא מעין גיס חמישי, שמדברת על זכויות אבל מנציחה תופעות תרבותיות בעייתיות?". רוזנבלום, אמרה יעל דיין לקזין, מתהלכת בביטחון גמור בתחום החדש לה ולא מכירה בהישגי קודמותיה בתחום. "היא לא ממציאה את הגלגל הפמיניסטי ולא את גלגל השוויון. עם כל הכבוד, האם הרוחנית שלנו היא שולמית אלוני ולא פנינה רוזנבלום".

כמה חודשים אחר כך - כשבינתיים סקר של ד"ר מינה צמח ניבא לה 9 מנדטים בבחירות - הגיעו הדברים לידי כך שרוזנבלום עזבה את אולפן "מבט נשי" בערוץ 2, לאחר שהמנחה אורנה בן דור הכריזה שהעניין הפוליטי של רוזנבלום החל בעצם כבדיחה. "איש לא הביע צער מיוחד על עזיבתה הדרמטית של רוזנבלום", כתב אורי קליין. "להיפך, פניה הלהוטות בדרך כלל של בן דור הפכו ללהוטות עוד יותר, ושלושת האורחים שנותרו באולפן" - שולמית אלוני, ענת הופמן ויריב בן אליעזר - התחרו זה בזה על מי יתייחס אל האשה שהיתה ואיננה בפטרוניות רבה יותר. למרות שגם אני אינני להוט במיוחד שרוזנבלום תיכנס לכנסת - בעיקר משום שעדיין לא שמעתי אותה מביעה דעה מקורית או רעיון שלם אחד - הפעם דווקא הבנתי אותה, כיוון ש"המבט הנשי" שכוון כלפיה גרם לי להשפיל עיניים במבוכה".

בבחירות במאי 1999 הצביעו לרוזנבלום 43 אלף בוחרים. חסרו לה 2,500 קולות כדי להיכנס לכנסת. עירית רוזנבלום דיווחה ב"הארץ": "רוזנבלום התייצבה אתמול לעבודה בחברת הקוסמטיקה שלה בפתח תקוה, אף שעבר עליה לילה ללא שינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ