אושר בקריאה ראשונה: חופשת לידה למשפחות אומנה עם קבלת הילד

דנה, יילר פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה, יילר פולק

הצעת חוק חדשה שאושרה אתמול בכנסת בקריאה ראשונה נועדה לאפשר למשפחות אומנה לצאת לחופשת לידה עם קבלת הילד. מטרת החוק, שיזם שר הרווחה משה כחלון, היא הגדלת מספר משפחות האומנה בישראל.

מדובר בשינוי חקיקתי שלפיו ייערך תיקון לחוק עבודת נשים, שיקבע כי הורים במשפחות אומנה, הקולטות ילדים מרשויות הרווחה, ייהנו מדמי לידה וחופשת לידה בדומה לזכויות המגיעות כיום על פי חוק לאם יולדת. עוד קובע התיקון כי זוגות המצויים בהליך אימוץ בין?ארצי, הנדרשים לשהות בחו"ל, יהיו זכאים להיעדר מהעבודה מבלי שיהיו חשופים לסכנת פיטורים.

?זו הטבה מתבקשת למשפחות שמהוות בית חלופי לאלפי ילדים, שאין להם בית חם, מגן ותומך?, אמר אתמול כחלון.

במשרד הרווחה מקווים שהצעד יביא להתרחבות מאגר המשפחות האומנות, שיוכל לכלול כעת גם משפחות בהן אם עובדת. כיום שוהים 2,400 ילדים ב-1,800 משפחות אומנה וכ-80 ילדים ממתינים למשפחה.

הבסיס לתיקון החוק הוא הנחה מקצועית שלפיה התקשרות בין הילד למשפחה האומנת, ובעיקר לאם, היא הבסיס להתפתחות אומנה טובה לילד. מדובר לרוב בילדים עם חוויית התקשרות פגועה. תיקון החוק יאפשר התקשרות בטוחה בין הילד למשפחה בפרק זמן סביר.

משך חופשת הלידה, על פי החוק החדש, יותאם לגיל הילד הנקלט באומנה. הורים במשפחות שיקלטו ילדים עד גיל 3 יהיו זכאים לחופשת לידה מלאה של 14 שבועות, והורים לילדים בגילים 3-10 יהיו זכאים לחופשה של ארבעה שבועות. ההורים יוכלו לבחור מי מבני הזוג יממש את חופשת הלידה וילווה את הילד בהליך הקליטה בבית.

לפי החוק, הורים המצויים בהליך אימוץ בין-ארצי יורשו להיעדר מעבודתם לצורך נסיעות לחו?ל. זכות זו תוענק לשני ההורים בו זמנית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ