משווק דירות ליהודים ביפו: בנייה לערבים בלבד לא תעמוד במבחן בג"ץ

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

ישראל זעירא, מנכ"ל חברת "באמונה", המשווקת דירות לציבור הדתי?לאומי, מותח ביקורת על כוונת עיריית תל אביב-יפו לקדם דיור בר השגה לערביי יפו בלבד. חברת "באמונה" עמדה במוקד מחלוקת ציבורית לאחר שזכתה במכרז לבניית 20 יחידות דיור בשכונת עג'מי ביפו, ושיווקה אותן רק לציבור הדתי-לאומי.

"כשאנחנו זכינו במכרז ראש העיר טרח להוציא מכתב נגדנו", אומר זעירא, "אבל אם היינו ערבים כנראה שהיה מוציא מכתב בעדנו. אין פה הגינות".

אתמול פורסם ב"הארץ" כי בחודשים האחרונים פועלת עיריית תל אביב לקדם את התוכנית, ונציגיה קיימו כמה ישיבות עם נציגי מינהל מקרקעי ישראל, משרד השיכון והיועץ המשפטי לממשלה. התוכנית כוללת בנייה של כ-100 יחידות דיור בשני מגרשים ביפו, השייכים לעירייה ולמינהל. העירייה מעוניינת לשווק את הדירות רק לאוכלוסייה הערבית המקומית, כדי לסייע לה להתמודד עם מצוקת הדיור. בימים אלה בוחנים גורמים משפטיים את חוקיות המהלך.

בג"ץ דחה בעבר ערעור על שיווק הדירות בעג'מי ליהודים בלבד בנימוקים טכניים, אך העלה ספקות באשר לחוקיות הקצאת מקרקעין לקבוצות אוכלוסייה מסוימות. זעירא טוען שקיים שוני בין שני המקרים, מאחר שהוא זכה במכרז פתוח לכולם, ואז בחר לשווקו ליהודים, ואילו כעת העירייה מייעדת מראש את השטח לקבוצת אוכלוסייה מסוימת. "היוזמה לא תעמוד במבחן בג"ץ", הוא מעריך, "האם ייתכן שעיריית תל אביב או מינהל מקרקעי ישראל יפלו את הציבור היהודי שסובל ממצוקת דירות", הוא תוהה, "אי אפשר לקפח קבוצת מיעוט אחת ולהיטיב עם קבוצת מיעוט אחרת".

מנגד, מברכים ערביי יפו על יוזמת העירייה. "תמיד דרשנו להוציא מכרזים ספציפיים לערביי יפו בעילה של אפליה מתקנת", אומר עו"ד גבי קדיס, יו"ר האגודה הנוצרית האורתודוקסית לצדקה ביפו, "ערביי יפו פשוט לא מסוגלים להתמודד במכרזים החופשיים של אדמות המינהל, כי המחירים שם גבוהים מאוד".

גם באגודה לזכויות האזרח מברכים על יוזמת העירייה. "אי אפשר להתעלם מהתפקיד המרכזי שהעירייה מילאה בדחיקת התושבים הוותיקים ביפו, ובעג'מי בפרט, לטובת מגורי יוקרה", אומר היועץ המשפטי של האגודה, עו"ד דן יקיר, "ראוי לקדם דיור לטובת האוכלוסייה מעוטת היכולת בעג'מי. הפתרון הראוי הוא להקצות דיור לכל התושבים הוותיקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ