שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
טלילה נשר
טלילה נשר

אנשי יחידת עוז עצרו כומר מגאנה ששוהה בישראל כבר 25 שנים, כלאו אותו במשך שעות והתעללו בו. לדברי הכומר, רק משום שלא נשא דרכון ברשותו.

את אותו הערב בסוף חודש מאי, משחזר הכומר הגנאי רוברט אופורי אסנטי, בן 49, כשמשקפי שמש מכסים את עיניו. למעלה מ-25 שנים הוא כבר שוהה בארץ, וכבר כמה שנים שעומד ותלוי צו בית משפט האוסר על גירושו וגירוש משפחתו למולדתו. לפני כ-15 שנים מונה אסנטי לכומר באחת הכנסיות הגדולות בדרום תל אביב, ומאז הוא מקיים קשרים הדוקים עם השגרירות ומשמש דובר של הקהילה.

"שמעתי הרבה סיפורים מאנשים שבאו אליי להתלונן על התעללות מצד אנשי יחידת עוז. אני מודה שלא ממש האמנתי", הוא מספר. באותו הערב, הוא יצא מביתו בדרום תל אביב כדי לאסוף את בנו מהמועדונית הסמוכה ונעצר על ידי פקח של יחידת עוז. לדברי אסנטי, התבקש להציג את דרכונו. "הראיתי לו תעודה מהשגרירות עם כל פרטיי, הוא לקח אותה ואמר שזה לא דרכון", הוא משחזר.

"הסברתי שהוא בבית, שמיהרתי לבן שלי ושאחזור אתו ברצון הביתה". לדבריו, הפקח אמר כי "לא אכפת לו" ו"בהתאם לחוק בישראל, גם אם אתה הולך לשירותים אתה צריך דרכון. ואז הוא אמר לי: ‘אם אני שם אותך ברכב ומעניש אותך חמש שעות, בפעם הבאה תזכור לקחת את הדרכון?'".

הכומר רוברט אופורי אסנטי. "התפללתי שלא יהרגו אותי"צילום: ניר כפרי

בשלב הזה, הצטרפו שני פקחים נוספים. "אחד (הפקחים) תפס לי את הצוואר והכה אותי בראש, אחר תפס לי את הרגל. זרקו אותי לרצפה וגררו אותי מעבר לרחוב, שמו לי אזיקים. צעקתי: ‘מה אתם עושים לי? רק שכחתי דרכון'".

כעת הכניסו אותו הפקחים לרכבם ולאחר ששאל לפשר היחס, נענה "כי אתה עבריין!". לדבריו, לאחר ששאל אם צבע עורו הוא שהפך אותו לעבריין, "הפקח שתפס לי את הצוואר הרים עליי יד.

"הייתי בשקט בזמן ששמעתי שמדווחים את שמי בקשר אך הייתי מוכרח לשאול: ‘אדוני, מה עם הבן שלי שבמועדונית?' הפקח ענה שלא אכפת לו". לאחר שהרכב נעצר באזור פתח תקווה, פנה אסנטי לפקח: "אדוני, שתדע שלמרות כל מה שעשיתם לי אני כומר, אני סולח לכם ואוהב את כולכם". אולם לדבריו, לגלגו הפקחים למשמע דבריו. "אני שונא אותך ואני לא הומוסקסואל, אני אוהב רק נשים", אמר אחד מהם. הכומר המשיך: "גם אם אתה לא אוהב אותי אני אוהב אותך ואוהב את המדינה הזו". הפקח ענה: "אל תאהב את ישראל, לך תאהב את המדינה שלך".

בשלב מסוים החנו הפקחים את הרכב והשאירו את אסנטי נעול כשחלונות הרכב סגורים. לאחר מכן פתח אחד הפקחים את הדלת והכומר פנה אליו: "תראה איך אני מזיע, אין לי אוויר, כל הראש שלי הולם! והוא ענה לי: ‘אני רוצה שתמות'".

מאוחר יותר, הוא מספר, חזרו הפקחים והסיעו אותו למשרדי רשות ההגירה והאוכלוסין. גם במשרדי הרשות נמשכה ההתעמרות וכאשר ביקש מהפקח שעיכב אותו בתחילה ללכת לשירותים, נענה: "תעשה פיפי במכנסיים". לאחר שחזר על בקשתו, "הוא החל לבעוט לי בחזה. נפלתי על הגב שלי עם ידיים אזוקות". מאסנטי נלקחה טביעת אצבע, ורק לקראת 11 בלילה הוא שוחרר ממשרדי הרשות בחולון - לא לפני שהטלפון הסלולרי הושב לו כשהוא שבור - ונסע לבית חולים. בתשובתה לתלונה שהגישו עורכי דינו של אסנטי, כתבה רשות ההגירה, בין היתר, כי הנתין זוהה הולך ברבים "ובעקבות סממנים הוחלט לבדוק את מסמכיו". כמו כן, בדיקת הרשות העלתה כי "עבודת הפקחים היתה מקצועית ורגישה. תוכל לפנות לכל גורם לגאלי ולהציג את טענותיך".

מרחב יפתח במשטרה, שבו הוגשה התלונה בגין כליאת שווא, התעללות, תקיפה ואיומים, הפנה את הכומר למחלקת חקירות שוטרים (מח"ש) שבמשרד המשפטים. אולם במח"ש טענו כי התלונה אינה בסמכותם והחזירו אותה למרחב יפתח. בשלב הזה הפנה המרחב את הפרקליטים דווקא למשרד הפנים - שם חקרה רשות ההגירה את המקרה וסגרה את התיק.

"תגובתו המקוממת של מינהל ההגירה היא תוצר ישיר של היעדר גוף חיצוני שמוסמך לפקח על היחידה, לחקור את מעשיה ולהעמיד את אנשיה לדין כאשר הם עוברים על החוק", אמר עו"ד יאיר שלום רפאל המייצג את אסנטי. "האם ייתכן שמשטרת ישראל אינה מוסמכת לטפל בפקח שעובר על החוק?". מרשות ההגירה נמסר כי "מר אסנטי סירב להזדהות ולהציג דרכון והחל לצעוק על הפקחים ולהזיק לרכוש, עד שהללו נאלצו לאזוק אותו". משטרת ישראל סירבה להגיב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ