משרד הביטחון תוקף: "האוצר מנצל את המחאה לקיצוצים"

הדיווחים על קיצוץ אפשרי בתקציב הצבא לטובת יישום מסקנות ועדת טרכטנברג, הביאו להחרפת הטונים. האוצר: "משרד הביטחון מסתיר את אופן השימוש בתקציב"

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר

למחרת הדיווחים על קיצוץ מסתמן בתקציב הביטחון לטובת יישום מסקנות ועדת טרכטנברג, החריפו אתמול חילופי ההאשמות בין משרדי האוצר והביטחון. משרד הביטחון האשים את האוצר כי פקידיו מנסים להשיג "שליטה" בכל הוצאות הביטחון של ישראל כדי להעלות את הרזרבות התקציביות של האוצר. במשרד האוצר אמרו מנגד כי "במשרד הביטחון משתמשים במערכת מחשבים כפולה כדי להסתיר את אופן השימוש בתקציב".

במשרד הביטחון המשיכו להתגונן מפני טענות האוצר על חוסר השקיפות בהתנהלות הכלכלית של מערכת הביטחון. לדברי גורם בכיר במשרד, "האוצר מנצל את ועדת טרכטנברג ואת המאבק החברתי כדי להשיג דברים ממערכת הביטחון שהם מנסים להשיג מזמן". במשרד הביטחון מתעקשים שהם מילאו אחרי כל סעיפי הסכם הבקרה ושקיפות בתקציב הביטחון, עליו חתמו עם האוצר בעבר, והבהירו שבמסגרת ההסכם, אין לאוצר זכות לבוא בדרישות נוספות למערכת הביטחון בנוגע לשקיפות עד 2017.

במשרד הביטחון מתעקשים שהחשב במשרד, פקיד המתמנה על ידי החשב הכללי במשרד האוצר, יש נגישות מוחלטת לכל מערכות המחשב של המשרד והוא מאשר כל הזמנה של מערכת הביטחון, "ממטוס ועד צוללת ועד חיפוי פלסטיק". לדברי גורמים במערכת הביטחון, "מה שהאוצר מחפש זה לא שקיפות - את זה כבר יש לו. פקידי האוצר רוצים לשלוט בתקציב הביטחון כמו שהם שולטים במשרדים האחרים, בכך שהם שולטים גם ברמת הביצוע של סעיפי התקציב שכבר אושרו".

"הם רוצים לעמוד על השיבר כדי שיאשרו כל הזמנה גם אם כבר אושרה תקציבית", הוסיפו, "צה"ל ומערכת הביטחון חייבים גמישות ומהירות ולא יכולים לעבוד כך, לא יכולים לחכות לרפרנט מאגף התקציבים אם צריך באופן דחוף עוד תחמושת או נגמ"ש".

במערכת הביטחון טוענים כי מתווה ועדת ברודט, שקבעה את היקף תקציב הביטחון לעשור הקרוב, נשחק לחלוטין. על פי מתווה ברודט, היו אמורים להתווסף לתקציב הביטחון 100 מיליארד שקלים במשך עשר שנים, שכמחציתם יגיעו ממקורות תקציביים והיתר מהתוספת בסיוע הביטחוני האמריקאי ותוכנית ההתייעלות פנימית בצה"ל ובמשרד הביטחון.

עוד הם מאשימים את האוצר כי למרות יישום תהליכי ההתייעלות להם התחייב צה"ל והמשרד, קוצצו 2.7 מיליארד שקל בתקציב הדו-שנתי האחרון ומערכת הביטחון נאלצה לספוג את עלויות הפיתוח של מערכת היירוט "כיפת ברזל" (כ-730 מיליון שקל), 600 מיליון שקלים מעלויות הקמת הגדר בגבול ישראל-מצרים ומחצית מהעלות של מבצע "עופרת יצוקה" בעזה, שהוערכה בכ-3.6 מיליארד שקל. בנוסף מעריכים בצה"ל כי האי-וודאות ביחסים עם מצרים והמתיחות המתמשכת עם טורקיה יגרמו לעלייה בדרישות הביטחון שלא נלקחה בחשבון בקביעת התקציב.

גורם במשרד האוצר אמר בתגובה כי "במשרד הביטחון יושב חשב שלנו, כשעל עיניו משקפים אטומים. הוא לא רואה לאן הולך הכסף, ולא יודע אם התקציב הולך להצטיידות, כפי שאושר, או למשכורות ובונוסים לקצינים".

פעילי המחאה החברתית מפגינים מול בית ראש הממשלה בירושלים, אתמול. "האוצר מנסה לשלוט בתקציב", אמרו במשרד הביטחוןצילום: תצלום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ