באזור ים המלח כבר מזמן לא מתרגשים מתיירים עירומים

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

במועצות האזוריות תמר ומגילות, הסמוכות לים המלח, שומרים התושבים על קור רוח לקראת ביקורו של הצלם ספנסר טוניק ביום שבת. בעוד שראשי המועצות טוענים כי אין בידם מידע על מקום הצילום, נראה כי תושבי האזור כלל לא מתעניינים. "יבוא או לא, העיקר שים המלח על המפה", אמר תושב האזור קובי כהן, והוסיף: "את מי בדיוק מעניין הצילום הזה? כרגיל רק את הפוליטיקאים. אם לא היו מדברים על זה הכל היה עובר בשקט, ואף אחד לא היה שם לב לכל העניין".

"אני לא מבין הצורך לעשות את הצילום כאן בארץ ולעורר את כל המהומה הטיפשית הזאת", תהה רוני, שהגיע לנפוש בים המלח. "אז מה קרה, לא יהיה צילום של עירום בים המלח. אנחנו נמשיך לחיות בלי הצילום, אני מבטיח".

להערכתו של רוני, נראה שחלק מהאסטרטגיה של טוניק היא לשמור על חשאיות בכל הנוגע לאתר הצילום, כדי לעורר סקרנות. "נראה לי שזה מעניין את התקשורת יותר מאשר את האנשים שמגיעים לכאן", הוסיף.

בסוכת המצילים באחד מחופי ים המלח יושב רונן לנקרי. הוא שמע על טוניק בפעם הראשונה רק היום בחדשות. "הבנתי שהוא רוצה לצלם בים המלח אנשים בעירום. אני לא מבין למה אנשים מתנגדים, שיצלם מה שהוא רוצה - רק שלא יעשה את זה במקום שיפגע באנשים".

מנגד, בקיבוץ עין גדי דווקא הצליח הצילום לעורר עניין, על אף שלא נרשמה עלייה מיוחדת בדרישה לצימרים עבור המשתתפים. לדברי ניר ונגר, מנהל השיווק של מלון במקום, "ההתלבטות בעניין הצילום היא קשה. הבחירה בין הפגיעה ברגשות הקהל המסורתי שמגיע למקום ובין החופש האומנותי וחופש הביטוי". ונגר הוסיף ואמר כי "הם ביקשו לצלם בפארק חמי עין גדי ולאחר התלבטויות דחינו את הבקשה, בגלל שלמקום מגיע גם קהל מסורתי. אם הצילום היה במקום פרטי אז לא היתה לי בעיה, אבל כשהמקום ציבורי צריך להתחשב בכלל הרגשות של הציבור. אבל לדעתי, מי שמחזיק בדעה נחרצת בעניין הוא חסר רגישות".

"אני בעד חופש אומנות מוחלט. זה כבר מעצבן אותי שצריך להתחשב בדעות של הדתיים מה עם הדעות שלי? מה איתנו החילוניים?", דרשה חברת הקיבוץ מירב אילון.

היא הוספה ואמרה כי "מרוב הדיבורים על העירום שכחנו את המטרה שהיא ים המלח, ההצבעה לבחירתו כאחד משבעת פלאי תבל והעלאת המודעות למצבו. כרגיל במדינת ישראל מדברים על השטויות ולא על המהות שהיא הצלת ים המלח. בתקופה האחרונה אנחנו מותקפים מכל עבר, אני לא רוצה שבעולם יחשבו שאנחנו כמו באיראן".

רונית ויגאל שהגיעו אתמול לים המלח כדי לנפוש לא הבינו את פשר הסערה הגדולה סביב הצילום. "ההיסטריה הזאת קצת מוגזמת", אמרה רונית, "אני לא מצליחה להבין על מה כל הסערה. שיתנו לו לצלם בשקט". אך מיד לאחר מכן סייגה את דבריה ואמרה: "אני את התמונה הזאת לא אשים על הקיר".

תגובות