הפצ"ר השתחרר, אך ימשיך לטפל בערעור של חייל שהורשע בהכאת פלסטינים

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט, סיים אתמול את תפקידו לאחר שבע שנים. עם זאת, הוא ימשיך לנהל את אחד התיקים הטעונים ביותר מתקופת כהונתו. בקרוב אמורה פרקליטות המדינה לערער לעליון על החלטת בית הדין הצבאי לערעורים לבטל את הכרעת הדין של בית הדין הצבאי של חייל שהורשע בהכאת אזרחים פלסטינים. חידוש הדיון בתיק עלול להעלות האשמות קשות כלפי מנדלבליט על שיבוש הליכי משפט.

מנדלבליט הוחלף אתמול בטקס שהתקיים בלשכת הרמטכ"ל בקריה, על ידי אלוף-משנה דני עפרוני, שהועלה לדרגת תת-אלוף.

הערעור לעליון הוא על החלטה בעניינו של לוחם לשעבר בחטיבת כפיר, אביתר גדסי, שהורשע לפני כשנה וחצי בהכאת אזרחים פלסטינים ובהתנהגות שאינה הולמת חייל בכפר קדום בשומרון. משפטו של גדסי התנהל במקביל למשפטו של אחד ממפקדיו, סגן אדם מלול, שהואשם גם הוא באותן עבירות. במשפט העיד מפקד חטיבת כפיר, אלוף-משנה איתי וירוב, ואמר שבמקרים מסוימים מותר לחיילים להפעיל אלימות כלפי אזרחים. בעקבות דבריו של אל"מ וירוב פנה מפקד פיקוד המרכז דאז, האלוף גדי שמני, אל הפצ"ר מנדלבליט כדי לברר אילו צעדים הוא יכול לנקוט נגד וירוב. מנדלבליט אישר לשמני לנזוף בווירוב.

סנגוריו של גדסי טענו שבעקבות הנזיפה, וירוב ומפקד הגדוד, סא"ל שמעון הרוש, שינו את עדויותיהם כשהופיעו במשפטו של גדסי, ועל כן יש לזכות אותו בטענה של "הגנה מפני הצדק".

דובר צה"ל מסר כי "אפשרות הגשת עתירה בעקבות פסק הדין של בית הדין הצבאי לערעורים נשקלת בפרקליטות המדינה בהתייעצות עם הפרקליטות הצבאית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ