הגן באבו טור עדיין סגור, הילדים והוריהם יושבים בבית - חינוך וחברה - הארץ

הגן באבו טור עדיין סגור, הילדים והוריהם יושבים בבית

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

64 ילדי גן הילדים נג'את בכפר אבו טור במזרח ירושלים עדיין יושבים בבית, ופתרון לא נראה באופק. השבוע הוגשה למפכ"ל המשטרה, שבהוראתו נסגר גן הילדים לפני יותר משבועיים, עצומה הקוראת לפתוח אותו לאלתר. על העצומה חתמו 121 ההורים של ילדי הגן.

מדחאת אדריס, בן 32, הוא אביהם של מוראד בן ה-5 ופייזה בת ה-4, הלומדים בגן. הוא עובד במוסך ברחובות, אבל מאז שילדיו בבית הוא אינו יכול ללכת לעבודה. "אשתי בדיוק ילדה לפני שהתחילה שנת הלימודים, אז איך אני יכול להשאיר אותה לבד עם שלושה ילדים?", אמר השבוע. "גם אשתי לא עובדת. עכשיו גם אני לא, עד שהילדים ימצאו גן חדש". לדבריו, מצבו משקף את מצב רוב הורי הילדים בגן.

ב-1 בספטמבר הוציאו כוחות הביטחון צו המורה על סגירת הגן, חמישה ימים לפני שעשרות הילדים היו אמורים להתחיל ללמוד בו. להורים נאמר שהדבר נעשה מטעמי ביטחון. על הצו נכתב כי לפי מידע מודיעיני, הגן ישמש בעתיד אתר לפעילות טרור של החמאס. עוד נטען שהחשש הוא מפני שני אנשים בעמותת נג'את, שריצו בעבר עונשים על השתייכות לארגוני חבלה עוינים.

ההורים אינם מקבלים את הטענות. "הגן הזה כבר פתוח אצלנו חמש שנים", טוען אדריס. "אז מה פתאום שיתחילו עכשיו בפעילות טרור? אנחנו לא מכירים דברים כאלה אצלנו". לטענתו, דווקא הישארות הילדים ללא מסגרת תעודד היחשפות לתכנים שליליים. "אם הילדים שלי מסתובבים כל היום ברחוב, זה טוב? במקום שילמדו משהו, הם לומדים לגנוב, לשקר. אני לא רוצה את זה בשבילם", אמר.

בעקבות הפרסום ב"הארץ" בשבוע שעבר, שיגר סגן ראש עיריית ירושלים, פפה אללו (מרצ), מכתב בהול למפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב ניסו שחם, וביקש לפתוח את גן הילדים. "מה שנעשה, נעשה ללא מחשבה תחילה והשאיר טעם לא טוב לא רק למשפחות הילדים אלא לכל אחד ששמע על כך בארץ ובחו"ל", כתב.

במשטרת ירושלים הדגישו בתגובה כי כפי שנכתב בצו להורי הילדים, עומדת לרשותם האפשרות - כמו לכל אדם אחר - להגיש התנגדות להחלטה, בתוך תקופה של 14 יום ממועד הנפקת הצו.

ביחס לאחריות העירייה הצהיר אללו, שכמחזיק תיק החינוך במזרח ירושלים יפעל למצוא מסגרת הולמת לילדים בתוך זמן קצר. מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "מדובר בגן פרטי ואנחנו ערוכים לקלוט כל תלמיד שהוריו מעוניינים. אנו פועלים עם הנהלת הגן לבחינת אפשרות שיבוץ לתלמידים".

אדריס וילדיו בביתם באבו טור, השבוע. הגן נסגר 5 ימים לפני תחילת הלימודיםצילום: תצלום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ