עיריית ת"א תוכל לפנות את המאהלים החל מיום רביעי

בית המשפט המחוזי דחה את העתירה שהוגשה נגד פינוי המאהלים, לאחר שהעירייה הודיעה כי נכשלו ניסיונותיה להגיע לפשרה עם הפעילים

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

בית משפט המחוזי בתל אביב דחה היום (ראשון) את העתירה נגד כוונת העירייה לפנות את המאהלים הפזורים ברחבי העיר. השופט ד"ר קובי ורדי הודיע כי צו המניעה, האוסר על העירייה לפרק את האוהלים, יבוטל ביום רביעי ב-12:00 בצהריים. הוא האריך את הצו בשלושה ימים על מנת לאפשר לשוהים באוהלים להתפנות בעצמם.


נציגי המאהלים שוקלים כעת אם לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון ומתייעצים בעניין זה עם עורכי דינם. "אנו מצרים על החלטתו של בית המשפט בעניין פינוי המאהלים ולומדים אותה", מסר בתגובה דובר מחאת האוהלים, רועי נוימן. לדבריו, עיריית תל אביב התחייבה לפני מתן פסק הדין כי לא תפנה את האוהלים עד למיצוי המשא ומתן עימה.


יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי, אמר בתגובה כי "זו לא שאלה של סמכות, אלא של מנהיגות". לדבריו "צריך להוציא את האנשים בראש מורם מהאוהלים, עם פתרונות ולא בכוח. ועדת טרכטנברג חייבת לתת פתרונות אמיתיים בתחום הדיור הציבורי". הוא הדגיש כי בלי פתרונות לחסרי הדיור לא תסתיים המחאה.


בית המשפט פסק בסוגיית הפינוי בעקבות הודעת העירייה ביום חמישי כי לא הצליחה להגיע לפשרה עם נציגי המאהלים. סגן ראש העירייה, אסף זמיר, וסמנכ"ל התפעול רובי זלוף, ניסו במשך כמה ימים למצוא פתרון מוסכם על כל הצדדים. הם הביעו נכונות לאפשר את המשך קיומם של המאהלים ביפו ובשכונת התקווה. לצד זה, סירבו לדרישה להותיר אוהלים רבים בשדרות רוטשילד, בן גוריון ונורדאו ובגן לוינסקי.


השופט ורדי ציין בהחלטתו כי "לאור הצהרת בא כוח העותרים שהעתירה עוסקת אך ורק בזכות המחאה ולא בדרישות למתן פתרון דיור ספציפי לתושבי המאהל, ובהיעדר תשתית עובדתית לגבי אנשים ספציפיים השוהים במקום ובעיות קונקרטיות שלהם, אין פסק דין זה עוסק בשאלה זו". הוא הוסיף עם זאת כי "מצופה שהעירייה תפעל, במסגרת סמכויותיה, לעזור ולטפל נקודתית באותם אנשים מחוסרי דיור השוהים במאהל".

מאהל המחאה נגד מחירי הדיור בשדרות רוטשילד בת"א, היוםצילום: ערן אזרן


בהתייחסו להמשך פעילות המאהלים, קבע השופט: "מדובר במפגעים קשים ומטרדים של ממש הפוגעים פגיעה קשה בכלל הציבור ובעיקר בשכנים המתגוררים במקום. לא בכדי נשמעה בפני גם מחאת חלק מהשכנים, שלמרות שהם תומכים במחאה, ואף השתתפו בה, כשל כוח סבלם מהמפגעים והמטרדים שמחאה זו יצרה".


עוד הוסיף השופט ורדי: "גם אם צומצם המפגע והמטרד עקב פעולות שנעשו לאחרונה, הרי עדיין מדובר במפגע של ממש ומטרד קשה לדיירי השכונה הסובלים ממפגעי תחבורה, מריחות אשפה ופסולת, פגיעה בשדרות, חיבור חשמל פיראטי, רעש, עשיית צרכים גם בחצרות הבתים, דבר הגורם לצחנה ולמזיקים, חשש לבריאותם ולביטחונם, הימצאות נרקומנים במאהל ובחצרות... מצב המגיע עד כדי אנרכיה שיש לשים לה קץ".


לדבריו, "העירייה שהודיעה על תמיכתה במחאה, נקטה בגישה סובלנית ומאוזנת, כאשר היא מודעת לחשיבות המחאה וההפגנה ואפשרה את קיומה של המחאה בצורה רחבה (למרות הפגיעה בתושבים ובשכנים והתלונות הרבות) במשך כחודשיים ימים, והיא מאפשרת גם כיום את המשך המחאה בדרכים שונות כמו עצרות והפגנות וכן... באמצעות מתחמי הידברות למעגל ושיח".


השופט ורדי סיכם והדגיש כי "אין בפסק הדין אמירה כנגד זכות המחאה החשובה וכנגד המשך המחאה, אלא אך ורק כנגד 'כלי' ו'ביטוי' המחאה בצורתה הנוכחית של המאהלים, שבהתחשב בנסיבות העובדתיות ובפרק הזמן שעבר, מהווים מפגע ומטרד שהגיע הזמן להפסיקו, בלא לפגוע במחאה, היכולה לבוא לידי ביטוי בדרכים רבות אחרות". הוא קרא לצדדים להמשיך ולהידבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ