עיריית תל אביב תגייס בני נוער לאגף הפיקוח

במסגרת פרויקט "מחויבות אישית", יתנדבו תלמידי תיכון בהסברה, מניעה ואיתור מפגעים. המחלקה לנוער: "זה לא שחסר כוח אדם. אנחנו רוצים לחנך למעורבות"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

דו"חות חניה הם לא יחלקו, גם לא קנסות על רעש, לכלוך או מטרדים אחרים. בלי סמכויות אכיפה, יצטרפו בקרוב עשרות בני נוער למערך הפיקוח העירוני בתל אביב. הם יעשו זאת באמצעות פיילוט חדש שיוזמת העירייה, לגיוס תלמידי כיתות י' לפיקוח במסגרת פרויקט "מחויבות אישית". התוכנית אמורה לצאת לדרך לאחר החגים בכמה תיכונים.

בני הנוער ילבשו מדים מיוחדים ויסיירו בעיר, לעתים עם הפקחים ומדי פעם בלעדיהם. על אף שהעירייה בנתה תוכנית מיוחדת לשילובם כפקחים עירוניים, כמה היבטים הנוגעים לתפקידים שימלאו עדיין נבחנים מבחינה משפטית וביטוחית. בכל מקרה, מבהירים בעירייה, ייעשה מאמץ שלא להעמיד את בני הנוער במצבים נפיצים.

דורון חדד, סגן בכיר למנהל אגף הפיקוח בעיריית תל אביב, הבהיר כי בני הנוער לא יהיו שותפים לפעולות "אכיפה קשה", כהגדרתו. "הם יהיו יותר בתפקידי סיור, הסברה, מניעה ואיתור מפגעים - נגדיר את זה כעין צופיה", הסביר. "בכל צוות ישולב פקח שיהיה אחראי עליו. הם יכירו את כל מקצועות הפיקוח ויהיו חלק אינטגרלי מיחידות השטח".

ציור גרפיטי בתל אביב. בין היתר, יסייעו התלמידים בפיקוח על גרפיטי צילום: תצלום: דודו בכר

לדברי חדד, בין הפעולות שאותן צפויים הפקחים הצעירים לעשות: הסברה להולכי רגל להימנע משימוש בשבילי אופניים, דיווח על מכשולים במרחב הציבורי, איתור חצרות מוזנחות, סיוע בטיפול בגרפיטי ובהדבקת מודעות בניגוד לחוק ומתן אזהרות לבעלי כלבים שלא יאספו את הצואה מהמדרכה.

"אני רואה אותם כמו שגרירים של איכות החיים והסדר הציבורי", אמר חדד. "הם יסתובבו עם בגדים ייחודיים שמי שיראה אותם יקשור אותם מיד לאגף הפיקוח. זה נועד לשפר את קשרי הקהילה. התדמית שלנו השתנתה לטובה בשנים האחרונות, אבל זה נועד לחנך את הדור הצעיר שיכירו טוב את מקצוע הפיקוח - גוף שפועל למען הקהילה ולא נגד. הדו"חות הם לא המטרה, אלא רק אמצעי".

מאחורי היוזמה עומד אלון סולר, חבר מועצת העיר תל אביב מטעם סיעת הצעירים "רוב העיר". לדבריו, לרעיון כמה מטרות, ובראשן לסייע לפיקוח העירוני במשימותיו. נוסף על כך מקווה סולר, כי צירופם של בני הנוער ישפר את תדמיתו של הפיקוח העירוני. לטענתו, הפיקוח מזוהה בעיקר עם מתן דו"חות חניה, שלא בצדק.

"לעתים רבות נדמה כי בעיני הציבור הפיקוח הוא כלי עודף וחסר חשיבות שמטרתו היחידה היא להעשיר את הקופה העירונית על חשבון התושבים", אמר סולר. "בשלוש השנים שלי בעירייה נוכחתי לדעת שזוהי ממש לא המטרה. הפיקוח הוא צעד חיוני וחשוב למען שמירה על הסדר העירוני. כך, בעצם, באמצעות בני הנוער אולי גם המסר הזה יעבור בצורה יותר נכונה".

סולר מציע לחשוב על השינוי ששילוב בני הנוער יכול להביא בתפישת הציבור באשר לפיקוח העירוני. "אם במקום הפקח יעבור ילד, בכיתה י', חמוד, נחמד, מסביר - תהיה לזה תוצאה שונה", הסביר. "את רוב המפגעים אנשים לא עושים מרוע, אלא מחוסר ידיעה או הבנה". סולר הדגיש כי ייעשה מאמץ להפוך את ההתנדבות בפיקוח העירוני למאתגרת ואטרקטיבית.

עידן גביש, מנהל המחלקה לנוער וצעירים בעיריית תל אביב, הצטרף לדברים האלה וסיפר כי על מנת להיות אטרקטיבית, התוכנית תכלול יציאה לסיורי לילה. לדבריו, השאיפה היא להתחיל מתוכנית מצומצמת ולהרחיבה בהמשך לפעילות דומה בהיקפה לזו שיש במד"א או בצופי האש. "אם השנה זה ילך טוב נצטרך למצוא מסלול המשך בכיתות י"א ו-י"ב", הוא אמר.

"זה לא שחסר כוח אדם באגף הפיקוח ואנחנו מתחננים. אנחנו נפרסם את זה בכמה תיכונים ונשווק את זה כתכנית יוקרתית, בשאיפה שיהיו הרבה מועמדים ומתוכם נוכל לבחור את הטובים ביותר", הוסיף גביש.

לדבריו, "אותי מה שמעניין זה לחנך למעורבות חברתית ולעשייה. אנחנו מנסים לשבור את המחסומים של תנועת נוער ומדריכים צעירים ולהציע עוד כל מיני אפשרויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ