העונש הקולקטיבי על מעשה הקונדס: ביטול המסע לפולין

כיתה בביה"ס "אלון" ברמה"ש הוענשה בשל מעשה קונדס של אחד מתלמידיה בשנה השעברה. משרד החינוך מגבה את ההחלטה

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

כיתה בשכבת י"ב בתיכון "אלון" ברמת השרון, הוענשה על ידי הנהלת בית הספר בעקבות מעשה קונדס שבוצע על ידי אחד התלמידים בשנה שעברה. העונש הקולקטיבי "החינוכי" שנבחר הוא ביטול השתתפותם של תלמידי הכיתה במשלחת לפולין, שתצא הערב. "לא עושים דבר כזה", אמר אתמול תלמיד בכיתה, שחשש להזדהות. "זה לא עונש. זה מסע חינוכי והם מונעים מאיתנו להיות חלק מהמסע שלנו כיהודים לעבר שלנו".

בשנת הלימודים הקודמת, במהלך שיעור, הפעיל אחד התלמידים צלצול בטלפון הנייד שלו שנשמע כמו אזעקה. בעקבות זאת נקטע השיעור והתלמידים ירדו לממ"ד. מיד לאחר מכן נודע להם כי הם ייענשו בצורה קולקטיבית, ולא יטוסו לפולין בשנה הבאה. "זה יוצר מצב שבו הופכים את המסע לזכות במקום לרעיון של חובה מוסרית", אמר אחד מהם. "משהו שחשוב לעשות אותו ולא משהו שצריך לשחק בו כפרס או צ'ופר. זה לא טיול שנתי". חברו לכיתה הוסיף ואמר: "אני אוכל את עצמי מבפנים. ולמה? בגלל שטות בשנה שעברה? אנחנו ילדים, אנחנו עושים שטויות".

תלמיד אחר סיפר כי לפני כמה ימים ביקשה ההנהלה מהילדים שנענשו לבוא לשדה התעופה ולקבל את פני החברים, כשישובו מפולין. "אמרנו למנהל שזה פשוט דבר משפיל אז הוא אמר שיתחשב בזה ויחזיר לנו תשובה".

תלמידה מהכיתה המקבילה, שתטוס הערב לפולין, אמרה: "היו יכולים בקלות לברר מי עשה את זה ולהעניש רק אותו ולא את כל הכיתה". לדבריה, "יש מעין מנטליות בבית הספר שהאיום הקבוע הוא שלא יוציאו לפולין: 'אם תבריז מהשיעור לא תצא לפולין', 'אם יתפסו אותך מעשן לא תצא לפולין'". תלמיד אחר בשכבה סיפר: "אני בעצמי בחרתי שלא לצאת לגדנ"ע כי אני לא תומך ברעיון שעומד מאחורי זה, שחינוך צבאי מתקיים בתוך בית הספר. ישר איימו עלי שלא אסע לפולין ורק בעקבות מכתב שכתבתי אפשרו לי לנסוע בסוף".

"העיקרון של להעניש באופן הזה פשוט מזעזע אותי", אמרה אם לתלמיד בשכבה, שמשתתף במשלחת. "עצם העובדה שהמסע לפולין הפך לגורם הרתעה, שעל כל בעיה נשלף האיום הזה". לדבריה, "מעשה קונדס זה דבר שצריך לטפל בו, אבל להעניש כיתה שלמה ככה זה להעביר מסר חינוכי שפולין זה עונש או פרס. הרי מדובר בפעילות חינוכית של משרד החינוך - זה פשוט רעיון הזוי. זה כמו להגיד 'אתם לא תלמדו הסטוריה'. דיברנו בינינו ההורים, אולי היה נוח להם לחתוך כיתה כי יש יותר מדי תלמידים, אחרת אי אפשר להבין עונש כזה - עונש עתידי לשנה הבאה". האם הוסיפה ואמרה: "בטח יגידו עכשיו שזו כיתה של 'מופרעים', זה ודאי עושה חיים קלים מאוד לתייג תלמידים".

תלמידים בחצר בית הספר אלון. "אני אוכל את עצמי מבפנים. ולמה? בגלל שטות בשנה שעברה? אנחנו ילדים, אנחנו עושים שטויות"צילום: תצלום: ניר קידר

ממחוז תל אביב של משרד החינוך נמסר: "במקרים בהם מנהלים מחליטים שלא להוציא תלמידים למסע, הרי שהמשרד סומך על שיקול דעתם, שכן רכיב ההתנהגות מהווה שיקול מרכזי בעת בחירת התלמידים למסע. יצויין כי בית הספר לא הטיל עונש על כלל התלמידים, שכן הוחלט כי שני תלמידים מהכיתה ישתתפו במשלחת".

מהעירייה נמסר בשם בית הספר: "תיכון אלון מיישם את המלצות הוועדה לבחינת התנהגות משלחות הנוער בפולין ופועל על פי חוזר מנכ"ל באשר לבחירת המשתתפים. במקום המסע לפולין ישתתפו אותם התלמידים בתוכנית ייחודית ויערכו מסע בישראל, במסגרת תוכנית חינוכית העוסקת במאמץ הבין-דורי להגיע לארץ ישראל ולירושלים, תוך התייחסות לתקופת השואה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ