חנוכת היכל התרבות בקרית ארבע: פוליטיקאים, שמפניה ואבטחה כבדה

רובי ריבלין: "חנוכת ההיכל היא תשובתנו המדינית והציונית". חבר מועצת קרית ארבע: "לא נתחנן לאף בוגד ממדינת תל אביב שיבוא להופיע כאן"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

היכל התרבות החדש בקרית ארבע נפתח הערב (שני) בהופעה של דוד דאור. צה"ל דאג לאבטחה כבדה בכל צומת שעברו המוזמנים בדרך. בזה אחר זה הם הגיעו: השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום, ששלח מיליון וחצי מתקציב הרשות לפיתוח הנגב לטובת קריית ארבע, ויושב ראש הכנסת ראובן (רובי) ריבלין שהוצג כמי ש"היה חבר בכיר בועדת הכספים, ודאג שקריית ארבע תקבל את הכסף". בעלון החגיגי לבאי ההיכל החדש עדיין הופיעה תמונתו של השחקן רמי ברוך, כוכב ההצגה פולארד, למרות שהודיע כי לא יופיע בעיר.


בנאומים הזכירו גם את רחבעם זאבי ז"ל, והשרים אפי איתם, יצחק לוי, ומאיר שטרית, כמי שתרמו למבנה ב14 שנות בנייתו. הגיעו גם ותיקי תנועת ההתנחלות: גאולה כהן דיברה ארוכות עם משה לוינגר. אליקים העצני פטפט עם דב דומב (דומפה).


למרות שלא מדובר היה, חלילה, באירוע פוליטי, הבכירים ניצלו את הבמה לדבר על ספטמבר. יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, אמר "חנוכת ההיכל היא הצהרה על המשך החיים בערש האומה העברית קריית ארבע. דווקא בימים בהם טורחים הפלסטינים בניסיונם הנואל לגייס את הקהילה הבינלאומית במטרה לכופף את ידיה של מדינת ישראל, ישנה חשיבות יתרה לחנוכת היכל התרבות כאן. חנוכת היכל התרבות היא תשובתנו הציונית והמדינית הברורה, אנחנו כאן, איננו זרים במדינתנו".

גוזרים את הסרט בפתיחת ההיכל בקרית ארבעצילום: סלמן אמיל


השר שלום, הגדיל ואמר כי "מכאן נולדה התרבות שלנו, מעיר האבות. אנחנו פה 4000 שנה והיום מכאן אנחנו פותחים עידן חדש של תרבות אמיתית, לא רק באריאל ובקריית ארבע, אלא בכל מקום בו יש התיישבות יהודית. קרית ארבע היא חברון וחברון היא קריית ארבע". שלום הוסיף: "עם צאתו של ראש הממשלה לארה"ב, אנחנו שולחים לו מעיר האבות ברכת הצלחה ואומרים לו - אתה לא לבד. עם שלם מאחוריך ואבות האומה, אברהם יצחק ויעקב".


בערב החגיגי כמעט ולא דנו בשחקנים המסרבים להופיע בקרית ארבע. לפני מספר ימים הודיע השחקן רמי ברוך, שהיה אמור להופיע בהיכל עם הצגתו "פולארד", כי הוא אינו מוכן להופיע בקרית ארבע. לעומת זאת, תיאטרון הקאמרי ותיאטרון בית לסין הודיעו כי יציגו בהיכל התרבות החדש. יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו, אמר היום כי על מבקר המדינה לבדוק מדוע מימן המשרד לפיתוח הנגב בראשות סילבן שלום את הקמת ההיכל, ותהה מדוע "יישובים רבים בתוך הקו הירוק לא זכו לסבסוד דומה".

ברוך מרזל ואיתמר בן גביר בפתיחת ההיכל


לאחר הפתיחה החגיגית, צריכים כעת בקריית ארבע למצוא דרך ליצוק תוכן בהיכל, שבנייתו עלתה 12 מיליון שקל. רוב הכרטיסים למופע הפתיחה של דוד דאור לא נמכרו, וחולקו כהזמנות. בקריית ארבע יש 8,000 איש, ואוכלוסיה גדולה של עניים ובני ישיבות. גם הישובים מסביב דלים במספר האנשים. בחוץ סבב חבר המועצה בני גופשטיין, תלמידו של הרב כהנא וחברו של ברוך גולדשטיין, לפקח על הנעשה. גופשטיין אמר כי "אנחנו לא רוצים את הזבל של תל אביב. אם יהיו הצגות לא צנועות נפגין". קבוצה של בנות שסיימו מפגש חברתי, עברו בדרך הביתה ליד המבנה. "סתם עשו מזה ביג דיל" אמר אחת. וחברתה השיבה לה "זה טוב שבאה תקשורת. שידעו שקריית ארבע זה לא חור".

היכל התרבות בקרית ארבעצילום: אפלבאום תומר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ