במצפה אבירים רוצים תושבים עם ערכים ציוניים

בתקנון קבלה חדש ליישוב בגליל המערבי נקבע כי המבקש להתקבל יחתום על מסמך המפרט כי מדובר "בקהילה הפועלת ברוח חזון מגילת העצמאות"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי

החלטת בג"ץ בשבוע שעבר בעניין הקצאת מגרש בנייה לבני הזוג פאתנה ואחמד זבידאת ביישוב הקהילתי רקפת במועצה האזורית משגב החזירה לכותרות את סוגיית תנאי הקבלה ליישובים הקהילתיים וחסמים העומדים בפני אזרחים בכלל, ואזרחים ערבים בפרט, להתגורר באותם יישובים שהוקמו על אדמות מדינה.

הסוגיה המורכבת אמורה להתברר לעומק בפני בג"ץ בעתירה נגד חוק ועדות הקבלה בעוד כמה חודשים, אולם עוד בטרם ההכרעה כמה יישובים קהילתיים במשגב יזמו שינוי לתקנונים של האגודות השיתופיות, המאגדות את חברי היישוב ומגדירות את תנאי הקבלה אליו, בדגש על אופיו היהודי ציוני של היישוב או בחיי קהילה על פי מורשת ישראל וערכי התנועה הציונית. כעת מתברר כי אותם תקנונים, שנחשפו ב"הארץ" לפני כשנתיים, הם מודל לחיקוי ביישובים אחרים. ל"הארץ" נודע כי ביישוב אבירים, אחד היישובים הקהילתיים הקטנים שבגליל המערבי הנמצא בתחום השיפוט של המועצה האזורית מעלה יוסף, מסיימים בימים אלה תהליך התאגדות ואישור תקנון לאגודה.

מפרוטוקולים שהגיעו ל"הארץ" מתברר כי בתקנון החדש הוצבו תנאים לקבלה ליישוב, בין היתר שירות הצבאי או לאומי או התנדבות במסגרת אחרת לטובת הקהילה למשך שנתיים לפחות. בסעיף הסמכויות והמטרות של האגודה נכתב כי המבקש להתקבל כחבר באגודה יחתום על נוסח מפורט שבו נקבע שמדובר "בקהילה הפועלת ברוח חזון מגילת העצמאות של מדינת ישראל, השומרת על ערכי התנועה הציונית, על יישוב ארץ ישראל ועל מורשת ישראל". יש לציין כי בתקנון מדגישים חברי האגודה שהם נמנעים מכפייה דתית ומחויבים לחופש פולחן שאינו פוגע באורח חייהם של שאר חברי הקהילה.

הכניסה ליישוב אביריםצילום: ירון קמינסקי

גורמים ביישוב המעורבים בפרטים ציינו כי עיתוי ההחלטה להתאגד ולאשר תקנון ליישוב אינו מקרי ונובע בעיקר מתוכנית להרחבת היישוב וקליטת משפחות חדשות. באבירים גרות כיום כ-42 משפחות ועל פי התוכניות ייקלטו עוד כ-40.

יש ביישוב המתנגדים למהלך אך הם בקבוצת מיעוט. אילן הורוביץ, אחד המתנגדים, גורס שהתקנון מפלה לרעה ומדיר קבוצות באוכלוסייה, בעיקר מהציבור הלא יהודי, מלהצטרף ליישוב: "בשל כך הוא מדיר גם אותנו, שלא יכולים לתת ידנו לתקנון שכזה". לדבריו, "חלק מהאנשים באבירים מתונים בדעותיהם המדיניות ומקיימים קשרים מקצועיים וחברתיים עם תושבי הכפר הערבי הסמוך. הם פשוט לא מבינים עד כמה יש בתקנון הזה משום הפליה פסולה".

בניסיון לעצור את אישור התקנון, באגודה לזכויות האזרח נכנסו לתמונה וכבר פנו לרשם האגודות השיתופיות אורי זליגמן. עו"ד עאוני בנא החתום על הפנייה יוצא נגד התנאים שהציב התקנון וקובע שמשמעותם היא הדרת רגליהם של האזרחים הערבים ממגורים ביישוב והפלייתם בהקצאת קרקעות מדינה. עוד נטען כי תנאי הקבלה של השירות הצבאי מוציא גם הוא את האזרחים הערבים מרשימת המועמדים למגורים ביישוב. תוצאה זו היא הפליה על בסיס לאום הפוגעת בזכות לשוויון, המוגנת בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

דיויד גור, יו"ר הוועד באבירים, דוחה את הטענות. לדבריו, הצורך להתאגדות מתבקש על פי חוק וגם מסיבות תקציביות שנועדו לסייע ליישוב לקבל כספים. "אכן היו ויכוחים ערים בסוגיה בין חברי הקהילה באבירים, והרציונל הוא שלחיי קהילה ביישוב קהילתי קטן ומבודד מתאימים אנשים ערכיים המעוניינים לעשות למען הקהילה. נשמח לקלוט באבירים בני אדם. קודם כל בני אדם", אמר.

במשרד רשם האגודות השיתופיות אישרו את קבלת פניית האגודה לזכויות האזרח, אך ציינו כי אגודה שיתופית בשם אבירים טרם הוקמה. אם וכאשר תוגש בקשה לרישום אגודה כזו, ייבחנו הוראות התקנון המוצע בידי רשם האגודות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ