משרד החינוך יממן טיפול פסיכיאטרי לכל מורה שירצה

בין היתר מוצעים טיפול זוגי, טיפול משפחתי וכן טיפול נפשי כש"מימון התרופות אינו כלול בשירות זה ויהיה על חשבון המטופל"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

כל מורה יוכל בקרוב לקבל טיפול נפשי במימון כמעט מלא של משרד החינוך. מכרז שפורסם באחרונה מבקש להכפיל את מספר הטיפולים הנפשיים המוצעים לכל עובדי ההוראה במוסדות החינוך הרשמיים. המשרד מציע מסגרות טיפול שונות - פסיכולוגיות ופסיכיאטריות.

בין היתר מוצעים טיפול זוגי, טיפול משפחתי, "טיפול אינדיבידואלי בסוגיות רגשיות-נפשיות אישיות ללא אינדוקציה לפתולוגיה נפשית כרונית", עליו נכתב כי נועד לטפל ב"בעיות התפתחותיות והתמודדות עם קשיים הקשורים במצבי חיים וגיל, כגון בעיות הזדקנות ופרישה מהעבודה, קשיים סביב הריון ולידה ועוד". עוד מוצע "טיפול ממוקד המיועד להחזיר את המטופל לתפקוד לאחר משבר", וגם טיפול פסיכיאטרי כש"מימון התרופות אינו כלול בשירות זה ויהיה על חשבון המטופל".

מרבית סוגי הטיפול כוללים סדרה של כ-15 מפגשים ודורשים השתתפות עצמית מינימלית במחיר 70 שקלים לטיפול של 50 דקות, לעומת טיפול שעלותו בשוק נאמדת בין 300 ל-700 שקלים.

מורה מאזור ירושלים אמר כי "לא שמע על האפשרות, אבל אם יש טיפול שעוזר למורה להתמודד עם סוגיות חינוכיות ודילמות מקצועיות זה מאוד ראוי, אבל נראה מוזר שמשרד החינוך מקצה מעט משאבים לפסיכולוגים ופסיכיאטרים בבתי ספר, ומממן למורים טיפולים זוגיים".

בשנים האחרונות אפשר המשרד לקבל טיפולים נפשיים בהיקף מצומצם בהרבה, כשבמכרז החדש נכתב כי "המטרה של המשרד להעלות מודעות ועידוד המורים להשתמש בשירותים המוצעים בעת הצורך". מספר פגישות הטיפול יהיה כ-3,000 בשנה.

בשלוש השנים האחרונות נרשמו במשרד רק כ-1,250 פגישות של 50 דקות. כשמסיכום סיבות הפנייה לטיפול עולה כי 33% מאנשי ההוראה הגיעו לטיפול בעקבות משבר אישי (חרדות, דיכאון, פרשת דרכים).

22% פנו בעקבות בעיות זוגיות, לעומת 19% בלבד שניגשו לטיפול עקב לחצים ושחיקה בעבודה. 20% נימקו את פנייתם ב"קושי בהתמודדות או בטיפול בילד", 4% פנו בעקבות בעיה בריאותית, ו-2% בלבד הביעו רצון להיעזר בשירות פסיכולוגי בגלל אירועים בטחוניים. באזור המרכז נרשמו מרבית הטיפולים, ובתל אביב יותר מ-50% פנו לטיפול זוגי או משפחתי.

"לא שמעתי על דבר כזה אף פעם", סיפרה אתמול בגיחוך מורה מאזור השרון, "זו כנראה סוג של רפלקציה על מה שמשרד החינוך חושב על תפקיד המורה, על לחצים ושחיקה שדורשים טיפול. לא חבל על הכסף לטיפולים זוגיים? למה זה צריך לבוא ממשרד החינוך?". לדבריה, "אם במשרד חושבים שזה מה שצריך לתת למורה זה די חמור אך משעשע, אבל טוב לדעת שיש לנו זכויות שאנחנו לא מודעים אליהן. לדעתי אף אחת לא תרצה שידעו שהיא הולכת לפסיכולוג ולא הייתי סומכת על כך שזה יישאר אנונימי".

מורה אחר ששמע לראשונה על היוזמה אמר כי "לדעתי זו יוזמה מבורכת וכל עוד תישמר האנונימיות בהחלט הייתי שוקל לפנות לפסיכולוג, לא רק בעניינים הנוגעים ישירות לתפקיד".

גורם בשירות הפסיכולוגי החינוכי הביע אתמול תמיהה על כך שלא משתמשים בשירות הפסיכולוגי של משרד החינוך לפחות בחלק מהמקרים, במקום לפנות לקבלן חיצוני. עם זאת, הפנייה לקבלן חיצוני עונה על הצורך בשמירה על חיסיון מלא.

באשר לתקינה של פסיכולוגים בבתי הספר נמסר ממשרד החינוך, כי במסגרת הסכם של המשרד עם האוצר מוקצים מדי שנה 100 תקנים חדשים.

צילום: כפרי ניר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ