רפורמת החינוך במגזר הערבי: לומדים מול השירותים

במסדרון חטיבת הביניים של דבורייה אין לוח, חלונות או מזגנים. הנחמה היחידה היא ציור קיר ישן. מתחתיו - תאי בית השימוש

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי

בצלע המזרחית של חצר חטיבת הביניים בדבורייה ניצב מבנה יוצא דופן, מהסוג שחובבי השימור היו ששים לשים עליו יד. קירותיו עשויים אבן, וסביב חלונותיו מסגרת ישנה. תושבי המועצה השוכנת למרגלות התבור אולי היו הופכים את המבנה לאתר מורשת - כפי שעשו בבית הספר השכן כדורי - אלמלא שימש כיתה לתלמידי כיתות ט' בחטיבת הביניים המקומית. את האוויר החם במבנה מערבלים מאווררים שנתרמו על ידי ההורים. "עברנו כמה ימים עם נפילות חשמל, שלא לדבר על הפסקות מים במשך ימים שלמים", מספרת מורה בבית הספר.

אבל מצבם של תלמידי שכבה ט' בדבורייה טוב בהרבה מזה של תלמידי שכבה ז'. בתחילת השנה, כשנרשמו לחטיבה 80 תלמידים, התברר כי אין די מקום. בתחילה הם למדו בחצר, בצל עצי האורן, עד שאולתרה כיתה במסדרון וכיתה נוספת בחדר ששימש ספרייה.

הכיתה במסדרון בדבורייה, אתמולצילום: קמינסקי ירון

במסדרון שהפך לכיתה נטולת לוח אין חלונות או מזגנים, ואף הורה עוד לא תרם מאוורר. הנחמה היחידה ב"כיתה" המדכאת הוא ציור קיר ישן ויפהפה של שלוש כפריות מלקטות עשבים בשדה. מתחת לציור, ומאחורי גבו של המורה, שני תאי שירותים.

בכיתת הספרייה, שממנה נלקחו הספרים, המצב לא הרבה יותר טוב. אמנם קיימים בחדר חלונות, אך הם ללא זגוגיות, וצחנת בור הניקוז חודרת לחלל. מאוורר בודד נמתח משקע החשמל היחיד שבחדר. "באה אלינו מורה שלימדה ברהט ואמרה שהיא מתגעגעת לתנאים שם", מספרת בכעס מורה אחת.

אתמול החליטו הורי התלמידים שדי להם, ובתום שעת לימודים אחת החזירו את ילדיהם הביתה. בתחילת השבוע הבא הם מתכוונים להשבית את הלימודים. לדברי ועד הורי התלמידים, המועצה המקומית הבטיחה שבחצר בית הספר יוצבו קרוואנים, אך הדבר טרם קרה. נוסף על כך, לדבריהם, הקרוואנים ישפרו רק חלק מהליקויים.

ראפי מסאלחה מתקשה לשמור על קור רוח לנוכח הנסיבות. את בתו הבכורה, שאדן, תלמידת כיתה ז', שלחו בקיץ הוא ואשתו, סחר, לקייטנת מדע בטכניון בחיפה. בסלון ביתם ארון גדוש בגביעי הצטיינות שבהם זכתה בתחרויות מדע שונות. "אחרי החוויה שלה הקיץ היא צריכה לחוות את המציאות העלובה הזאת?" שואל מסאלחה. "זה לא ייתכן. מגיע לחבריה ולה עתיד טוב יותר.

"פעם היתה כאן מערכת חינוך טובה ותנאים ראויים. מבית הספר יצאנו עם בסיס טוב", מספר מסאלחה, "היום במקום רופאים ועורכי דין הצעירים הופכים לנהגי משאיות".

במכתב לשר החינוך גדעון סער ב-9 בספטמבר, כתב ועד הורי כיתה ז': "בין שיטיה של פנייה זו שזורים ושלובים תסכוליהם, כעסיהם ומרירותם הרבה של הורים זועפים שאיתרע מזלם ונזקקו למערכת חינוך שהפקירה בניהם ודחקה אותם לאזור השכחה וההזנחה. לא נמצאה עבורם אכסניה ראויה שתספק להם ולו באורח מינימלי את צרכיהם היסודיים".

ממשרד החינוך נמסר: "האחריות על הטיפול בליקויי בטיחות, תברואה ותחזוקת מוסדות חינוך מצויה בידי הרשות המקומית והבעלות על בתי הספר. לפיכך, על גורמים אלה חלה האחריות לטפל בליקויים. למרות האמור, סייע המשרד באמצעות הקצאת שני מבנים יבילים חדשים וכן באמצעות הקצאה תקציבית ייעודית לטובת סיוע בשיקום וחידוש מערכת החשמל".

ממחלקת החינוך במועצה המקומית דבורייה אמרו כי הבוקר יגיעו לבית הספר שני מבנים יבילים שישמשו שתי כיתות ז'.

מועצה מקומית דבורייה

מיקום: בין כפר תבור לעפולה אוכלוסייה: 9,000 תושבים, 4,000 מתחת לגיל 19 שיעור האקדמאים: כ-14% הכנסה ממוצעת: נמוכה בכ-36% מהממוצע הארצי אשכול 3 (מתוך 10)במדד החברתי-כלכלי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ