ביה"ד לעבודה חייב את עובדי הרכבת להפסיק את העיצומים

דיון נוסף בנושא ייערך מחר בשמונה בבוקר. מוקדם יותר נרשמו עימותים אלימים בין נוסעים מתוסכלים לעובדי הרכבת במוקדים שונים בארץ

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

בית הדין לעבודה בתל אביב הוציא הערב (חמישי) צו ארעי המחייב את עובדי הרכבת לחזור לעבודה סדירה. בנוסף, ביה"ד קבע דיון בפניית הנהלת הרכבת מחר בשעה שמונה בבוקר. זאת, לאחר שהיום נרשמו שיבושים קשים ביותר שגררו אף עימותים אלימים בין נוסעים מתסוכלים לעובדי הרכבת.

בשעות אחר הצהריים המאוחרות (חמישי) נעצרה רכבת נוסעים בתחנה בבנימינה, לאחר שנוסעים זועמים איימו לתקוף את נהג הקטר, אשר האט את נסיעתו בהתאם להוראות הוועד. אל המקום הוזמנה משטרה והרכבת נעצרה לפי שעה, ולא המשיכה בדרכה.כך גם בקריית מוצקין ובעכו בתפתחו עימותים ואף איומים על אנשי צוות וקטרים, לאחר שאלו האטו מאוד את מהירות הנסיעה. בכל אחד מהאירועים נשלחו ניידות משטרה.

בשעות הערב אף דווח על כמה נוסעים שנפצעו כאשר ניסו לפרוץ את הרכבת מתוך תסכול וזעם. עם זאת, לאמצעי התקשורת היה קושי לאמת את הדיווחים בשל העובדה כי בהוראת ועד העובדים, נמנעים עובדי הבקרה של הרכבת מלהעביר מידע אל מטה ההנהלה בתל אביב. משום כך, להנהלת הרכבת יש קשיים בהשגת המידע על המתרחש ברכבות.

דיווח אחר שהתקבל סיפר על יולדת אשר כרעה ללדת ברכבת, ועל כן הרכבת עצרה בתחנה בחיפה. "הלידה התרחשה קרון לידי", סיפרה ל"קול ישראל" אחת הנוסעות ברכבת, ענבר. לדבריה, נוסעים השתלטו על הכריזה וביקשו עזרה של רופאים, כי אשה יולדת. "כיוון שזה לא פעם ראשונה שדיברו בכריזה אז חשבו שכולם מתבדחים וצוחקים, אבל כשחזרו על ההודעה הבנו שזה רציני, אנשים התחילו להתקהל סביבה וזה הלחיץ אותה עוד יותר", סיפרה.

6 מתוך 6 |
1 מתוך 6 |
נוסעים יורדים מרכבת שנעצרה בין חיפה לקריותצילום: דגל ארטיום
2 מתוך 6 |

"הנהג עזב את הרכבת חמש דקות לפני שירדתי מהרכבת. אמרו לי שאנשים זורקים אבנים על הקטר. אני יודעת שכנראה ירדו לה המים, החובשים מהאמבולנס ניסו להגיע אליה הכי מהר שאפשר. ירדתי כבר מהרכבת ומצאתי סולם שהוביל את דרכי לכביש הראשי", הוסיפה.

מחאת הנוסעים - חסמו את המסילה

בחוצות המפרץ נוסעים מאוכזבים ירדו מהרכבת ונעמדו על המסילה במחאה על איטיות הנסיעה, הדוחק והתנאים הבלתי נסבלים. מדובר ברכבות שלפי הערכות יצאו מתל אביב לפני שעתיים וחצי לכיוון נהריה. הנוסעים לא הסכימו להתפנות ומנעו את המשך הנסיעה של שתי רכבות לכיוון צפון. בנוסף, רכבת נוסעים באזור לוד הושבתה בתואנה לתקלה טכנית. הנוסעים מסרבים לרדת וגם במקום זה התפתחה מהומה.

נוסעי הרכבת דיווחו כי ברגע האחרון נמנע אסון כאשר שתי רכבות שהגיעו במקביל מצפון ומדרום נעו על מסילות סמוכות ונעצרו ברגע האחרון לפני שפגעו זו בזו. עוד דיווחו הנוסעים כי רכבת ישראל הורידה נוסעים ברכבות לצפון הארץ כבר בתחנת חוף הכרמל והנחתה את הנוסעים להמשיך צפונה באוטובוסים או במוניות. זאת בשל חסימת מסילות בין הקריות לעכו. לדברי נוסעים, משך הנסיעה מבאר שבע לחיפה ארך הערב כארבע שעות.

ועד העובדים משבש את תנועת הרכבות לאחר שהכריז אמש על עיצומים בעקבות פיצוץ המשא ומתן עם הנהלת החברה על הוצאת מערך התחזוקה של הרכבות העתידיות למיקור חוץ. משרד התחבורה והרכבת גייסו מהבוקר 170 אוטובוסים לתגבור התחנות המרכזיות ברחבי הארץ. בין היתר, הופנו 25 אוטובוסים לקו חיפה-תל אביב, 30 אוטובוסים לקווי באר-שבע-תל אביב, בקו אשדוד-תל אביב נוספו 12 אוטובוסים וקווי נתניה-תל אביב תוגברו ב- 10 אוטובוסים נוספים.

שר התחבורה, ישראל כץ, קרא הבוקר לעובדי הרכבת לשוב מיד לשולחן המשא ומתן מול ההנהלה הרכבת ולמנוע כל פגיעה בציבור הנוסעים: "לא ייתכן כי ועד העובדים ישתמש בנוסעי הרכבת כבני ערובה בניסיון למנוע מהנהלת הרכבת לבצע מהלכים שנועדו לשפר את השירות לציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ