רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

קשה לא לראות את פתיחת סניף מקדולנד'ס במצדה כרגע סמלי - ההשתלטות הסופית של כוחות האמריקניזציה ותעשיית המזון המהיר על סמל הגבורה הציוני הזה. אפשר אפילו להגיד שסניף מקדונלד'ס במקום הוא יריקה על מיתוס מצדה, שלפיו התאבדות עדיפה על כניעה לרצון רומאי. אבל במצדה עצמה, בין התיירים מחו"ל ומדריכיהם, מתברר שרק אני מסתכל על זה ככה. המטיילים לא מבינים מה אני רוצה מהם. האנשים המזיעים שירדו משביל הנחש מתים מרעב ומתייחסים אל הסניף כמו שהוא: אפשרות לאכול המבורגר ליד אתר עתיקות שצריך להעביר עליו וי. אולי הם אפילו צודקים.

אני ניגש להזמין. המוכרת הנחמדה, תושבת ערד, שמחה לשמוע אותי ממלמל את הביטוי העברי 'צ'יזבורגר קטן': "סוף סוף קצת עברית", היא נלהבת. "מאז הבוקר לא אכל פה ישראלי. היו רק אמריקאים, ברזילאים וספרדים". אני שואל אם העבודה היא הזדמנות בשבילה לבקר הרבה במבצר, ומתברר שהיא אף פעם לא היתה במצדה עצמה, תמיד נשארה במרכז המבקרים. גם המוכרת האחרת לא היתה באתר מאז 2002. אולי עם המשכורת במקדונלד'ס לא נשאר כסף לשלם לרכבל.

בחודשים האחרונים, מרכז המבקרים במצדה תפח למעין קניון קטן, עם סניפים של קפה ג'ו, חנות תיירים של "אהבה", גלידריה יקרנית ועוד. בחלל, שולחנות עץ ארוכים וביניהם עמודים ברוח קדומה. זו הצלחה. אנחנו באמצע השבוע, בשעה סתמית, והמקום שוקק תיירים צוהלים בגילי החמישים שהולכים עם מגשים. אני שואל תייר אוסטרלי מאושר, שרוכש כרגע המבורגר בדולרים, איך אפשר לאכול מקדונלד'ס במצדה. "כשאתה רעב, אפשר לאכול הכול", הוא אומר.

מבחינה מסחרית, סניף המקדונלד'ס במצדה הוא לא שוס גדול. ליד המסעדה חסרת השם ממול, משתרך תור ארוך בהרבה. רוב התיירים לא הולכים על מק רויאל, אלא על קוסקוס וירקות. "עדיין לא כל כך מצליח אצלנו, חשבנו שילך יותר", מסביר אחד המוכרים.

אתר המבקרים במצדה, השבוע. רוב התיירים לא הולכים על מק רויאל, אלא על קוסקוס וירקותצילום: תצלום: אמיל סלמן

מדריך טיולים מנסה להסביר לי למה העסק לא רץ: "לאמריקאים, מקדונלדס זה האוכל הכי זול, אוכל של עניים, התיירים שילמו הרבה כסף לבוא לחופשה, אז שיאכלו עכשיו מקדונלד'ס?". גבר עב-גוף מאטלנטה אומר שהוא ואשתו משתדלים לאכול בכל מקום את המזון המקומי, ולכן בחר במסעדה ממול. "מק רויאל עולה אצלכם 14 דולר, אצלנו באטלנטה - 6 דולר", הוא מחשב ובכל זאת נלהב ממצדה: "מאוד יפה שם, אתה צריך להיות גאה".

"זה שהם פה, זה אומר שהם בכל מקום. זה האישור הסופי", מסכם מוכר במסעדה חסרת השם ממול. אני אומר לו שהמסעדה שלו יותר מצליחה. "ברור. כי אצלנו זה אוכל איכותי", הוא אומר. אני שואל את השומר השובב בחוץ למה ישראלים כמעט לא באים, והוא אומר: "הם כן באים אליי. הם באים אליי לבכות". אני שואל למה הם באים לבכות. הוא עונה: "בגלל המחירים".

איתן בלומברג, מדריך טיולים, שלידו המבורגר ענק עם עטיפת 'ביג אמריקה', חיכה לבדוק את הסניף, והוא דווקא מרוצה. אני שואל אותו איך אפשר להסביר לתיירים על ההתאבדות למעלה ואז לקחת אותם למקדונלד'ס. הוא מביט אליי ברחמים, לוקח עוד נגיסה מקציצותיו, ואומר: "אנשים צריכם לאכול. הקיוסק שהיה כאן קודם זה חרפה. בנו את כל המקום הזה בדרך מכובדת. זה מעוצב יפה, בסגנון הימים ההם. בחוץ אין שלטי מקדונלד'ס שיפריעו לנוף. אני לא רואה איך זה בעייתי. מה זה משנה אם תייר אוכל במצדה מקדונלדס או שניצל? למה קפה ג'ו זה בסדר, ומקדונלד'ס לא? לדעתי האופרה שעושה פה קונצרטים גורמת הרבה יותר נזק ממקדונלד'ס. זה נזק גדול לשטח. הם החריבו את החלקה שהם עמדו עליה".

כל הדילמה הזו מזכירה לי שפעם הסתובבתי עם פעיל שלום מעצבן שבא מחו"ל כדי לעשות גרפיטי על חומת ההפרדה. הוא הרגיש צורך עמוק לאכול המבורגר, כי נתקע עם אנשי שמאל טבעוניים ושבועיים לא אכל בשר. לבסוף החליט ללכת לבורגר-ראנץ' המקומי ולא למקדונלד'ס הגלובלי. אחרי שקיבל את הספרדי הכפול, הסביר בגאווה למוכרת של בורגר-ראנץ' שהוא בחר בהם מסיבה פוליטית, כי הוא מחרים את מקדונלד'ס. "ברור, מקדונלד'ס עוזרים לערבים", ענתה לו המוכרת.

בחניה של מצדה, ליד המרצדס, עומד נהג מונית, וממתין לתייר היהודי האמריקאי שלו שיירד כבר וישחרר אותו. בידו מלפפון חתוך והוא מכניס חתיכות לפיו. אני שואל למה הוא לא אוכל במקדונלד'ס. הוא מסביר שהוא עלה 19 קילו בחודשים האחרונים ורוצה להוריד 10 קילו. הוא טוען שהמלפפון טוב נגד צרבות. חותך ונותן לי. ואכן, המלפפון טעים במיוחד וקריר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ