פשרה: האוהלים בת"א יפונו לאחר החג

עיריית ת"א הודיעה לביהמ"ש כי אין בכוונתה לפנות את המאהלים עד יום ראשון הבא. זאת למרות שנציגי העירייה והפעילים לא ניהלו הידברות מרצון

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

עיריית תל אביב הודיעה לבית המשפט אחר הצהריים (ראשון) כי אין בכוונתה לפנות את המאהלים שבשטח העיר עד ליום ראשון הבא, אחרי חג ראש השנה, "זאת מתוך תקווה כי עד מועד זה יושבי המאהלים יפנו אותם מרצון, כפי שהמליץ שופט בית המשפט העליון, ולא יהיה צורך בפעילות אכיפה לשם כך", לפי הודעת העירייה.

הבוקר משכו  פעילי המחאה החברתית את הערעור שהגישו לבית המשפט העליון בגין ההחלטה לאפשר לעיריית תל אביב לפנות את המאהלים הפזורים בעיר. עם זאת, הפעילים ביקשו מבית המשפט, באמצעות עורכי דינם, מיכאל ספרד וישי שנידור, להאריך את צו המניעה האוסר על העירייה לפרק את האוהלים לפחות עד לאחר ראש השנה, על מנת לאפשר למחוסרי הדיור השוהים במאהלים להתפנות בכוחות עצמם ולנסות למצוא פתרון חלופי. עיריית תל אביב נדרשה להשיב לבקשה עד השעה 13:00 וכאמור נענתה לבקשה זו.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

הבוקר הודיעה העירייה לבית המשפט כי היא לא הצליחה להגיע לפשרה עם פעילי המחאה בסוגיית פינוי המאהלים. כזכור, ביום חמישי הורה השופט עוזי פוגלמן לצדדים להמשיך בהידברות בניסיון למצוא פתרון מוסכם. למרות זאת, העירייה והפעילים לא קיימו מאז משא ומתן ובקשה של נציגי המאהלים להיפגש עם ראש העירייה, רון חולדאי, נענתה בסירוב.

צילום: ניר כפרי

בהודעתם לבית המשפט מתחו הפעילים ביקורת חריפה על סירובו של ראש העיר. לדבריהם, העירייה הבהירה שחולדאי אינו סבור שיש הצדקה להתערבותו האישית. "המערערים רואים בסירוב ראש העיר להיפגש עם הנציגות מטעמם התנהגות שאינה מכבדת אותם ואינה מכבדת את בית המשפט הנכבד, אשר הפציר בצדדים לעשות מאמץ עילאי להגיע להסכמות שימנעו סיום הפרשה בצווי פינוי", כתבו בהודעתם לבית המשפט. "עם זאת, ולנוכח הערות בית המשפט, החליטו המערערים שאין מקום לעמוד על ערעורם וזאת גם מתוך תקווה שהמשיב יתעשת ויסכים לנהל משא ומתן בנפש חפצה מבלי שההליך תלוי ועומד".

מנגד, טוענים בעירייה כי לפעילים הוצע להמשיך את המגעים עם סגן ראש העירייה, אסף זמיר וסמנכ"ל התפעול, רובי זלוף, אך הם לא נענו לפנייה.

הוראתו של השופט להמשיך בהידברות התקבלה בתמיהה בעירייה. "ראש העירייה הנחה לקיים מפגש הידברות נוסף בין נציגי העירייה לבין נציגים מהמאהלים, על מנת לבחון האם ישנם נושאים נוספים שטרם בוררו לאחר חמש פגישות ו-15 שעות הידברות שהתקיימו בין הצדדים בשבועיים האחרונים", מסרה העירייה לאחר הדיון בעליון ביום חמישי. בסביבתו של חולדאי חשו כי המשא ומתן הגיע למבוי סתום והעריכו כי בכל מקרה בית המשפט העליון יאפשר את פירוק האוהלים בימים הקרובים.

בינתיים, במאהלים נערכים לחורף. בסוף השבוע חילקו סטודנטים ונציגי האסיפה הארצית של המאהלים ציוד ואוהלים חסינים למים בכמה ממוקדי המחאה ברחבי הארץ. הסטודנטים הבהירו כי המטרה אינה להרחיב את המאהלים. לדבריהם, מדובר באקט של סולידריות חברתית עם מחוסרי הדיור שנותרים במאהלים מחוסר ברירה. ביום שישי התקיים במכללה האקדמית תל אביב יפו "הקונגרס החברתי" בהשתתפות מאות בני אדם ובהם יוזמי מחאת האוהלים, פעילים חברתיים ובכירים בתקשורת הישראלית.

דפני ליף וסתיו שפיר בבית המשפט העליוןצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ