טרכטנברג: משוכנע כי מקבלי ההחלטות יאמצו המלצותינו

מחר יוגשו המלצותיה הסופיות של הועדה. בינתיים מפרסם יו"ר הוועדה עקרונות מנחים שהוא ממליץ למדינה ליישם, וכותב: "דו"ח זה איננו סוף פסוק"

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

יום לפני הגשת ההמלצות הסופיות של ועדת טרכטנברג לשינוי כלכלי-חברתי, יו"ר הוועדה פרופ' מנואל טרכטנברג פרסם היום (ראשון) בבלוג הוועדה חלק מפרק המבוא של הדו"ח, הכולל עקרונות מנחים למדיניות כלכלית-חברתית.

בפתיחת הפרק כותב טרכטנברג: "הוטלה עלינו המשימה להיות למתרגמי המחאה לשפה שיתכן כי תניב מענים. הנה אם כן מה שהמילון המתהווה יודע להגות: צדק חברתי פירושו הלימה בין התנהגות נורמטיבית, תרומה ומאמץ של הפרט, לבין התגמול שהפרט מקבל. צדק חברתי פירושו שוויון הזדמנויות בשלבי הפתיחה, כללי העסקה ותחרות הוגנים בהמשך, ביטחון בסיסי וכבוד לאחר הפרישה. צדק חברתי פירושו שאם הגורל מכה בפרט מכל סיבה שהיא, החברה תסייע בהבטחת קיומו הבסיסי, נגישותו, וכבודו".

עוד כותב טרכטנברג כי "הוועדה סבורה שעל הממשלה לאמץ עקרונות מנחים למדיניותה הכלכלית-חברתית, אשר יחולו לא רק על כלי המדיניות העיקריים ובראשם תקציב המדינה, אלא על כל מרחב פעילותה אשר משליך על המשק והחברה".

לאחר מכן מפרט הפרק את עשרת העקרונות שצריכה המדינה לאמץ וליישם. טרכטנברג כותב כי לנוכח הכרסום היחסי שחל לאורך השנים בשירותים החברתיים, צריכה הממשלה לפעול להעלאת משקלה של ההוצאה האזרחית בתקציב, ולחתור להגדלת חלקה בתוצר. עוד צריכה הממשלה "לקבוע ולעדכן מעת לעת יעדים חברתיים לצד יעדים מאקרו כלכליים מסורתיים, ובכלל זה יעדים כמותיים להגדלת התעסוקה, ולהקטנת העוני ואי השוויון".

טרכטנברג כותב כי "צמיחה כלכלית הנה המפתח ליכולת לספק לאורך זמן את הצרכים הגדלים של החברה בישראל. לכן כלי המדיניות הכלכלית צריכים להמשיך להעצים את יכולת הצמיחה והתחרותיות של המשק. אולם, שיעור הצמיחה כנמדד איננו חזות הכול: היבטים חשובים של איכות החיים לא נכללים בו, ובכלל זה מידת אי השוויון, מצב בריאותי, איכות הסביבה, וכדומה. מכאן שיש להרחיב את היריעה בקביעת הפרמטרים לפיהם נמדדים הביצועים של המשק, ולכוון את המדיניות בהתאם".

מנואל טרכטנברגצילום: תומר אפלבאום

בהמשך מתיחס טרכטנברג לאי השוויון במשק, אחד הנושאים שעמדו בלב המחאה החברתית: "אי שוויון גדול גורר תחושה של אי צדק, הדרה וניכור, אשר עלולים לפגוע בלכידות החברתית ובנכונות לשאת בנטל. מכאן שהמדיניות הכלכלית צריכה לחתור לחלוקה הוגנת של פירות הצמיחה, ובכלל זה בחלוקה בין התמורה להון והתמורה לעבודה, בין עובדים בכירים לעובדים מן השורה".

עוד מדגיש טרכטנברג את חשיבות שילוב כל מגזרי האוכלוסייה בעשייה המשקית, תוך התיחסות נקודתית לצורך לחתור לשילוב בתעסוקה של גברים חרדים ונשים ערביות, כדרך היחידה להוציא את המגזרים הללו ממעגל העוני. טרכטנברג מרחיב גם על הצורך בכללי העסקה הוגנים ובשמירה על זכויותיהם הבסיסיות של כלל העובדים.

העקרונות האחרונים עליהם נכתב בפרק מתיחסים לצורך בטיפול מערכתי בכשלים בשירות המדינה ובסקטור הציבורי, תוך טיפוח האתוס הציבורי ומערכת הערכים עליה נשענים משרתי הציבור, ובצורך ליצירות ערוץ הדברות בין הממשלה לציבור הרחב, במטרה להגביר את תחושת השייכות של האזרח, לחזק את הדמוקרטיה ולאזן את האינטרסים של הציבור אל מול גורמים כלכליים עוצמתיים.

טרכטנברג כותב כי בדו"ח שיפורסם מחר יפורטו המלצות בארבעת התחומים הבאים: דיור, יוקר המחיה ותחרותיות, שירותים חברתיים ותמהיל המסים, תוך התיחסות למקורות הכספיים שיועמדו לישומן.

בסופו של הפרק כותב טרכטנברג כי "דו"ח זה איננו סוף פסוק, אלא רק הפרק האחרון במבוא של המהלך הגדול לשינוי פני החברה בישראל, שהחל לפני שבועות מעטים עם הקמת המאהל הראשון ברוטשילד. כעת המערכה עוברת למקבלי ההחלטות, כיאה למשטר דמוקרטי. אנו משוכנעים כי אלה יאמצו את ההמלצות כמקשה אחת, ויישמו אותן בהקדם. הציבור בישראל עוקב בדריכות ובעין בוחנת, ולא ייתן לחמוק מהאחריות לקדם את כמיהתו לחברה צודקת יותר. יחד עם זאת, כבר נערכים מעבר לגבעה אלה שנהנו והפיקו תועלת מהמשטר הישן, וכעת מרגישים מאוימים ע"י רוחות השינוי. מאבקם הצפוי הנו לגיטימי, אך עצתנו לכול היא, 'חבקו את השינוי, תשתלבו בו, אל תנסו לעצור את שעון ההיסטוריה, לטובתכם אתם, לטובת כולנו'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ