טלילה נשר

גם לאחר הפצרתה של נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, לפעול ללא דיחוי לקליטת כל ילדי נר-עציון בני העדה האתיופית באומרה כי "חבל על כל דקה, צריך למצוא פתרון מעשי ומהר", בחלוף 26 ימים מפתיחת שנת הלימודים, כחמישים תלמידים טרם החלו ללמוד.

רק אתמול שובצו עשרה ילדים בכיתות ד' ו-ה' למוסדות חינוך פרטיים בעיר, כשרק הבוקר הם יגיעו לראשונה לבתי הספר בתקווה שלא להישלח בחזרה לביתם על ידי מנהלי המוסדות. מה שעיכב את שיבוצם הוא ויכוח פוליטי בעירייה, שלדברי גורמים בה הונע על ידי גורמים מהמפד"ל וראשי העמותות העומדות בראש בתי הספר הפרטיים. בניגוד לשנים קודמות, בהן נאלצו המוסדות הפרטיים להודות כי הם מסרבים לקלוט תלמידים, הפעם ניסו באמצעות לחץ פוליטי למנוע מלכתחילה שיבוץ ילדים נוספים אליהם, מעבר לאלו שכבר נקלטו.

בכיר בעירייה אף איים לשלול את סמכויותיה של מנהלת האגף לחינוך יסודי בעירייה, סיגלית הלל-יאראק, שדחפה לשבץ את התלמידים במוסדות הפרטיים "דרכי נעם", "דעת מבינים" ו"שובו", לאחר שמרבית קליטת התלמידים בוצעה עד כה על ידי בתי הספר הממלכתיים-דתיים.

הורים וילדים עולי אתיופיה במינהל החינוך בעיריית פתח תקוהצילום: הארץ

מבדיקת "הארץ" עולה כי למרות שקיים יחס מספרי זהה בין המוסדות הדתיים ממלכתיים לבין אלו הפרטיים, המוסדות הפרטיים קלטו כ-20% בלבד מילדי נר עציון שנסגר, לעומת 30% במוסדות הממלכתיים דתיים. בבתי הספר הממלכתיים "מורשה" וממ"ד "כפר גנים" למשל, קלטו 17 ו-22 ילדים בהתאמה, בבתי הספר הפרטיים "דרכי נעם" ו"דעת מבינים" קלטו ביחד 17 תלמידים. על פי גורמים בעירייה, רק אתמול הוחזרה להלל-יאראק סמכות השיבוץ, ועל כן התלמידים שובצו רק אתמול למוסדות הפרטיים השונים כשהבוקר תיבחן קליטתם.

במקביל, עדיין לא נמצא פתרון ל-40 תלמידי כיתה ו' שלא פתחו את שנת הלימודים. אתמול זומנו הורי ילדי וילדות כיתה ו' לשיחות בעירייה בניסיון נוסף לשכנעם לקבל את שיבוץ הילדים על פי דעת העירייה – במסגרת כיתתית זהה לנר-עציון, בנים ובנות לחוד בישיבת גני תקווה ובאולפנית ישורון. אולם ההורים עמדו בדעתם ודרשו לשלב את הילדים בבתי ספר אחרים בעיר. בעירייה הודו אתמול כי "המצב תקוע ואין לעירייה פתרון ולכן הפתרונות כנראה יאלצו להגיע ממשרד החינוך".

באשר לשלילת הסמכויות מהלל-יאראק מסרו בעירייה: "היו ויכוחים מקצועיים שאינם על רקע אישי לגבי בתי הספר, בסופו של דבר הנושא הוסדר אתמול ושיבוציה התקבלו".
נציג המפד"ל בעירייה, מוטי זפט, המתפקד כממלא מקום ראש העיר והממונה על החינוך הדתי, מסר בתגובה להאשמות: "המוסדות הפרטיים קיבלו השנה כ-20 מילדי נר עציון. מספרם של הילדים בני העדה במוסדות אלה עבר את ה-100 לאחר שרק לפני כמה שנים לא היה בהם ילד אחד בן מהקהילה האתיופית. אלו עלילות מתמשכות של מי שמנסים להעליל על כל מי שכיפה סרוגה לראשו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ