דפני ליף: "לא נראה שהוועדה נושאת פירות"

"חבקו את השינוי, אל תנסו לעצור את מסלול ההיסטוריה" אמר טרכטנברג לפעילים, אך הם אינם מרוצים: "קשה לנו לראות נקודות אור באפילה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"עצתנו למתנגדים: חבקו את השינוי, חבקו אותו אל תנסו לעצור את מסלול ההיסטוריה", כך אמר פרופ' טרכטנברג היום (שני), אך דומה שמנהיגת המחאה לא משתכנעת. "יש פה שימוש בעולם המושגים של המחאה שיכול מאוד להטעות את הציבור, אבל לא מדובר פה בשינוי מרחיק לכת. לא נראה שהוועדה הזו נושאת פירות, אפילו לא המעט שחשבנו".

ליף צפתה במסיבת העיתונאים יחד עם חבריה לקבוצה שהחלה את המחאה במשרד בתל אביב. מחר בבוקר הם צפויים לכנס מסיבת עיתונאים עם צוות המומחים החלופי בראשות הפרופסורים אביה ספיבק ויוסי יונה. התאחדות הסטודנטים מסרה כי אנשיה לומדים את הדו"ח ויגיבו אליו בהמשך הערב.

מוקדם יותר הערב בירך ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על המלצות ועדת טכטנברג, עם קבלת הדו"ח שהכינה הוועדה. "חברי הוועדה הצליחו ללמוד את הנושא לעומק, לשתף את הציבור בדיוני הוועדה ולגבש המלצות שיתקנו את העיוותים שקיימים במשק", אמר. לדברי נתניהו, "יישום מסקנות ועדת טרכטנברג, יחד עם המלצות ועדת הריכוזיות, יביאו לכך שבסופו של יום אזרחי ישראל יוכלו לקנות ולעשות יותר עם הכסף שלהם".

ראשי המחאה צופים במסיבת העיתונאים של טרכטנברגצילום: קידר ניר

נתניהו הוסיף כי "מסקנות ועדת טרכטנברג הן בשורה של ממש: בשורה בחינוך, בשורה ברווחה, בשורה בשינוי סדר העדיפויות הכלכלי בישראל: טיפול בילדים, שינוי עיוותים במיסים, תחרות והורדת מכסים, הוזלת הדיור ועוד". עם זאת, ראש הממשלה הדגיש כי "ביטחון אזרחי ישראל נמצא בראש סדר העדיפויות של הממשלה בראשותי. תקציב הביטחון היה ונשאר התקציב הגדול ביותר מבין משרדי הממשלה".

מסקנות ועדת טרכטנברג - הדו"ח המלא

"השדרה המרכזית בחברה חשה אי צדק, בין הפטיש לבין הסדן"

"הוועדה החמיצה את ההזדמנות לחולל שינוי אמיתי"

מנגד הביעו פעילי המחאה החברתית אכזבה מההמלצות המסתמנות, מוקדם יותר הערב. רגב קונטס, ממובילי המחאה אמר לערוץ 2 כי "אנו רואים בעצב רב את המלצות הוועדה. קשה לנו לראות נקודות אור באפילה הגדולה". לדברי קונטס, "לשכבות החלשות אין שום בשורה. אנשים זקוקים לטיפול נמרץ עכשיו, ולא בעוד 3 שנים. מדובר בהונאה של הציבור".

חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ) אמרה על מסקנות הוועדה כי "טרכטנברג לא נגע בשתי הפרות הקדושות של ממשלת נתניהו – החרדים והמתנחלים. במקום שינוי אמיתי, קיבלנו טרכטנבלוף".

באיגוד העובדים הסוציאליים טוענים כי אין בהמלצות הוועדה בשורה לשכבות המוחלשות ולמעמד הביניים‬. יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, איציק פרי, מסר כי "ועדת טרכטנברג, שהייתה אמורה לתת מענה למחאה זו, החמיצה את ההזדמנות לחולל שינוי עומק אמיתי וצמצום פערים בחברה הישראלית".‬

הארגונים המפעילים את מעונות היום לגיל הרך, מסרו כי לדעתם הוועדה אינה מעניק מענה מספק לבעיות שהעלו פעילי המחאה החברתית, כיוון שהיא לא מספקת פיתרון להורים לילדים עד גיל 3.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ