פרשנות |

האיש שמבקש מנתניהו להמיר דתו

עד עכשיו היה רה"מ "מיסטר הורדת מסים", והנה עכשיו הוא ייאלץ להסכים להעלותם. אין לו ברירה, הוא התחייב לקבל את המלצות פרופ' טרכטנברג

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

זה היה צפוי מראש. זה היה כל כך מתבקש. עוד לפני ששמעו עד הסוף, עוד לפני שהתעמקו במסקנות, הודיעו אנשי מחאת האוהלים שהוועדה מאכזבת, שאין לה בשורה, שלא היה לה מנדט ושהשיטה לא שונתה.

אבל טרכטנברג איננו צ'ה גווארה, למרות שהוא ממוצא דרום אמריקאי. הוא לא קומוניסט וגם לא סוציאליסט. הוא מאמין בכלכלת שוק (למזלנו), אבל רוצה להכניס בה תיקונים ושינויים, כדי להקטין פערים, להקטין עוני, ולשפר את מצבו של האזרח שעובד קשה, מקים משפחה - אך לא יכול לגמור את החודש.

אבל נראה שכל המאמץ הזה לשנות את סדר העדיפויות לא עושה שום רושם על מנהיגי המחאה. נראה שאפילו אם טרכטנברג היה מביא להם את הירח והכוכבים, הם היו מביעים אכזבה ואומרים: ומה עם השמש?

טרכטנברג, אתמולצילום: גניאל בר און

מישהו חייב להסביר להם שאנחנו מדינה קטנה עם בעיות גדולות. רמת החיים שלנו היא רק במקום ה-27 בעולם, כלומר לאחר כל מדינות המערב. יש לנו בעיות ביטחון שאין לאף מדינה אחרת וגם אוכלוסייה גדולה שלא עובדת. לכן לא נהיה לעולם שוודיה. וגם לא שווייץ. זה אולי מאכזב, אך זו האמת.

המהפכה הגדולה של ועדת טרכטנברג איננה בתחום התקציב. כבר היו שנים שהעברנו תקציבים מביטחון לחינוך. למשל בממשלת רבין ב-92'. המהפכה הגדולה היא בתחום התחרות. הוועדה אבחנה את המחלה הפנימית של המשק הישראלי: רמת תחרות נמוכה. זו המחלה שגורמת ליוקר מחיה בלתי נסבל שהוציא לרחובות מאות אלפי ישראלים שלא יכולים לגמור את החודש.

כדי לפתור את הבעיה, ממליצה הוועדה להנמיך מאוד את שלושת חסמי היבוא: להוריד מכסים באופן דרמטי, לאפשר יבוא בלי התעללות מצד "מכון התקנים", ולהקטין מאוד את השימוש בהיטלי היצף.

ניקח לדוגמה את מונופול המלט החזק והעשיר "נשר". הרי זה אבסורד להגן עליו מפני יבוא מתחרה שמוריד מחירים, כאשר אנחנו רוצים להוריד את מחירי הדירות, ומלט הוא מרכיב משמעותי בעלות הבנייה.

הבעיה היא שמול הצעדים החשובים הללו שיעודדו תחרות מיבוא והורדת מחירים, עומדים אינטרסנטים רבי כוח, שיעשו הכל כדי לשמור על הלטיפונדיות שלהם. להם אמר אתמול טרכטנברג: "חבקו את השינוי והשתלבו בו, אל תנסו לעצור את שעון ההיסטוריה". אבל הם כמובן לא הקשיבו.

התעשיינים יפחידו אותנו בגידול באבטלה אם חס וחלילה נקל את היבוא. החקלאים יטענו שאסור להוריד מכסים על תוצרת חקלאית, כי הם ינטשו את האדמה וזרים ישתלטו עליה. איזה פחד. ההסתדרות תטען נגד ההמלצות בשמם של הוועדים הגדולים במשק שלא רוצים שייגעו בנחלותיהם.

אבל האמת היא שכבר מזמן היה צורך לטפל בבעיית התחרות במשק, והמחאה החברתית רק סיפקה את ההזדמנות. ניקח לדוגמה את "מכון התקנים" שהוא פטנט מיוחד שהמציאו התעשיינים כדי להקשות על תחרות מיבוא. מדובר במונופול שנשלט על ידי התאחדות התעשיינים ועיקר תפקידו להתעלל ביבואנים. לכל מוצר הוא ממציא תקן ישראלי מיוחד, כאילו התקנים האירופיים והאמריקאיים אינם טובים מספיק. כך קשה ויקר לייבא, ולכן התעשיינים המקומיים יכולים לגבות מחירים גבוהים על תוצרתם.

לכן צודקת ועדת טרכטנברג שממליצה להסתפק בהצהרת היצרן בחו"ל שיכתוב שלמוצר יש תו תקן אירופי או אמריקאי, ואז ניתן יהיה לייבא אותו בלי לעבור כלל דרך מכון התקנים. זה יקצר תהליכים, יוריד עלויות, ויוריד מחירים. כל זה נכון למוצרי תעשייה, אך גם למוצרי החקלאות. אלא שוועדת טרכטנברג לא הלכה עד הסוף בנושא החקלאי. היא פחדה כנראה מהלובי החקלאי. לכן כמעט שלא נגעה בתחום שיש בו מכסים אדירים ומופרזים: התוצרת החקלאית הטרייה, כמו פירות וירקות. לכן נמשיך לסבול ממחירים גבוהים בתחום זה.

בתחום המיסוי חל שינוי. נתניהו ייאלץ להמיר את דתו ולהסכים למהלך שהוא מתנגד לו בכל לבו. עד עכשיו הוא היה "מיסטר הורדת מסים" והנה עכשיו הוא צריך להסכים להעלאת מסים. זה יהיה לו קשה, אבל אין לו ברירה. הוא התחייב לתמוך בהמלצות. מדובר בהמלצות לא קיצוניות. מס ההכנסה השולי יעלה ב-3%, יוטל "מס יסף" של 2% על עשירים, מס החברות יועלה ב-2% ומס רווחי הון ב-5%.

אין גם לשכוח שמול העלאות המסים הללו יהיו הורדות. גבר יזכה לראשונה בנקודות זיכוי ממס אם יש לו ילד עד גיל שלוש. מי שמשתכר מעט יזכה למס הכנסה שלילי גבוה יותר. "הגיבנת", 12% ביטוח לאומי ומס בריאות על הכנסות שבין 40 ל-72 אלף שקל לחודש, תבוטל. ויהיו גם הורדות מכסים, מסי קנייה ואי-העלאת הבלו על הדלק. כלומר, יותר מס ישיר ופחות מס עקיף, בדיוק בכיוון שרצו אנשי המחאה. אבל הם לא מרוצים גם מזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ