מש' הביטחון: אימונים יבוטלו; שטייניץ: לא יפחידו אותנו

נתניהו חתם אתמול על קיצוץ של מיליארדי שקלים בתקציב הביטחון כדי לממן את המלצות ועדת טרכטנברג. מנכ"ל המשרד הדגיש: ההמלצות הן עדיין רק המלצות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שר האוצר, יובל שטייניץ, תקף הבוקר (שלישי)  את איומיהם של בכירים במערכת הביטחון לפיהם יישום המלצות ועדת טרכטנברג על קיצוץ של 15 מיליארד שקל בתקציב הביטחון יביא להקמת ועדת וינוגרד 2.

"אני מציע לא לפחד מהאיומים ולהפסיק לאיים. מדובר בסך הכל בתוספת של תקציב הביטחון. אהוד ברק אמר בעבר שמערכת הביטחון תתרום תרומה משמעותית למחאה החברתית - עכשיו זה הזמן ליישם", אמר שר האוצר בראיון לגלי צה"ל.

מנכ"ל משרד הביטחון, אודי שני, אמר בתגובה לדבריו של שר האוצר כי הממשלה היא הגוף שמקבל החלטות אולם הדגיש כי "צריך לזכור שההמלצות הן עדיין רק המלצות ובבואנו לבחון אותן נסביר את המשמעויות - בלי איומים ובלי הפחדות. אנחנו נסביר ביושר מה המשמעות של קיצוץ תקציב הביטחון והממשלה תקבל את החלטותיה". לדברי שני, "ברגע שאין כסף לימ"חים אין אימונים - זה לא איום, זו המציאות".

שטייניץ וטרכטנברג. "הגיע הזמן שמערכת הביטחון תתרום למחאה החברתית"צילום: דה מרקר

שני הוסיף כי "קיצוץ בתקציב יביא לכך ששעות טיסה ייעצרו, ימי מילואים יבוטלו, כל הצבא הסדיר יהיה בתעסוקה ולא יהיו אימונים. מערכת הביטחון נערכה לקבלת תוספות לנוכח האיומים מסביבנו".

שטייניץ, שהגיב לראשונה על המלצות הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי שפורסמו אתמול התחייב כי "הממשלה תאמץ ותיישם את דו"ח טרכטנברג. הממשלה הוכיחה בעבר שהיא יודעת להעביר מסקנות בלי להתכופף"

שר האוצר הדגיש כי "זה יעלה הרבה מאוד כסף. הוועדה קבעה קיצוץ מאוד מתון בתקציב הביטחון. הקיצוץ עדיין משאיר את תקציב הביטחון גדול בהרבה מזה שהיה ב-2008. הקיצוץ הוא של 2.5 מיליארד שקל. חיסכון נוסף יבוא משקיפות והתייעלות".

אתמול חתם ראש הממשלה, בנימין נתניהו על קיצוץ של שלושה מיליארד שקלים בבסיס התקציב השנתי של מערכת הביטחון. בסך הכל יקוצצו מתקציב הביטחון 15 מיליארד שקלים בחמש השנים הקרובות, שיהיו 50% מהסכום הדרוש לממן את המלצות טרכטנברג.

ראש הממשלה חתם על מסמך סודי שבו מפורטים פרטי הקיצוץ בתקציב. במסמך מפורטים גם הסדרים חדשים שיאפשרו לאגף התקציבים ולאגף החשב הכללי באוצר להיכנס למחשבי מערכת הביטחון כדי לפקח על העמידה בתקציב וכדי לפקח על משכורות אנשי הקבע בצה"ל. מדובר בשיפור דרמטי בתהליכי השקיפות והבקרה על תקציב מערכת הביטחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ