משחקים קריקט ושוכחים לרגע מבעיות הוויזה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בדשא של גן סאקר הירושלמי נמתח סרט סימון מפוספס, מסמן קו גבול. בצדי המגרש מתכוננת נבחרת שחקני קריקט, שנראים מקצועיים למדי בחולצות כחולות זהות, לחבטה בכדור. בניגוד למשחקים המוכרים, כאן הוא סתם כדור טניס בצבע ירוק מרקר, אך נדמה שמלבד זה, מדובר במשחק כמעט רשמי: יש שדרן שמפרש את תנועותיהם של השחקנים, וגביעים מוזהבים ואפילו פרסים לחובט ולזורק הכדור המצטיין רק מחכים לזוכים לכשיוכרזו. רק מדי פעם, כשהכדור נוחת אל מחוץ למגרש המאולתר ופוגש את יושבי הגן הציבורי - חיילים בחופשה מגבעתי או יוצאי תפילת יום השבת מבית הכנסת הסמוך - עולה זהות הספורטאים שמתחרים: נבחרות-נבחרות של עובדים סיעודיים מרחבי העולם.

ברנראד פרלד, מארגן אליפות הקריקט לעובדים הזרים שחיים בישראל, מספר כי תחרויות מסוג זה מתקיימות בכל שנה. "יש לנו 13 נבחרות מישראל שהגיעו לכאן, ועכשיו לדוגמה משחקות נבחרת סרי לנקה ירושלים מול הודו ירושלים", הוא אומר. כל נבחרת מייצגת את הלאום של שחקניה ואת המיקום הגיאוגרפי של העובדים - יש נציגים מהרצליה, מבאר שבע, ובעיקר מתל אביב ומירושלים. למנצחים גם מובטח פרס: 3,500 שקל לקבוצה המנצחת ו-2,500 שקלים למקום השני בתחרות. "זה ביג מאני", אומר ברנראד בחיוך ומסביר ש-500 שקל יינתנו גם לחובט ולזורקים המצטיינים. הספונסרים למשחקים מייצגים גם הם את החיים של העובדים הזרים: חברת TIFCO, שמבצעת שליחויות מהארץ לחו"ל, ובעיקר מעבירה את כספיהם של העובדים אל מולדותיהם הרחוקות, היא זו שנתנה חסות לאירוע.

כמו כל תחרות ספורט טובה, גם כאן קבוצת המעודדות, או יותר נכון המעודדים, תופסת לא מעט תשומת לב. עם תופים, חצוצרה ומוזיקה ססגונית, הם משמשים רקע למתרחש מהצד השני של המגרש: חגיגות יום ההולדת השני לארגון עובדי הסיעוד - הארגון הראשון של עובדים זרים בישראל. ראמש שרמה, בן 28 מהודו שעובד בסיעוד בירושלים, הוא יו"ר הוועד, שמורכב מקצת יותר מ-200 עובדים מארבע ארצות שונות - סרי לנקה, הודו, הפיליפינים ונפאל. "לכל עובד יש בעיות כלכליות ורצינו לאחד את הבעיות שלנו. זה דמוקרטי, כל חבר בוחר נציג מכל מדינה ולאום לוועד, שיכולים לפתור ולהבין את הבעיות שלהם", מסביר שרמה את העיקרון שמנחה את הארגון, שהוקם בליווי הארגון "כוח לעובדים". "אנחנו עוברים מדירה לדירה כי רק בסופי שבוע יש זמן ומספרים לעובדים על הארגון: אם יש להם בעיה עם המשכורת או עם הוויזה, אם מתעללים בהם. בגלל שאנחנו מאותה תרבות ואנחנו עובדים באותה עבודה קשה, אנחנו מבינים את הבעיות אחד של השני".

אחרי שעה של נאומים וקצת הסבר על הארגון, שמהווה למעשה את הנהגת מהגרי העבודה הראשונה בישראל, שני האירועים הופכים לאחד: שחקני הקריקט מגיעים כדי לשמוע על זכויותיהם ועל המאבקים שניהלו העובדים בעצמם כאיגוד. הם מצטרפים לעוד כ-40 עובדים, המתגוררים כולם בירושלים ומעורבים במידת מה באיגוד. אחת מהן, עובדת מנפאל שמעדיפה שלא להזדהות, מספרת על המאבק שניהלה בבתי המשפט שקיבל חיזוק וסיוע מאיגוד העובדים. "בעל הבית שלי נפטר בזמן שהייתי בנפאל בחופשה. אמרו לי לחזור, אז הגעתי לארץ, וכשאמרתי שיש לי פיצויים, לא רצו לשלם לי", היא מספרת בעברית רצוצה. "אמרו לי ללכת לבית משפט ולעורך דין. התקשרתי לראמש שיבוא לעזור לי, כי אני לא יודעת מה לעשות, קשה לי וקצת פחדתי". אחרי דין ודברים בבית המשפט, התחילה העובדת לקבל בחודשים האחרונים את הכסף המגיע לה על פי חוק. "עכשיו הם נותנים כסף. אין לי משפחה פה, אני לבד וראמש ממש עזר לי", היא מספרת.

כמו אותה עובדת, מטפלים באיגוד במקרים נוספים של עובדים שנתקלים בבעיות עם מעסיקיהם. מלבד זאת, פועלים באיגוד כדי לפעול לעזרת העובדים גם ללא תיווך בתי המשפט: בשנה האחרונה התקיים פרויקט גישור בין העובדים למעסיקים. "בית המשפט דורש התערבות של עורך דין וכסף, מה שמקשה על פתרון הבעיות. העובדים והמעסיקים הרבה פעמים נפגעים גם מעצם הסכסוך, הם מרגישים שזה מאוד אישי", מספרת נגה שפר, המלווה את ההתארגנות מטעם "כוח לעובדים". "יש ביניהם לא רק פער של מעסיק ומועסק, אלא גם פער כספי, פער מבחינת השפה ופער מבחינת התרבות".

תגובות