ים המלח צובר תאוצה במגזר החרדי

חלק מבתי המלון החלו להנהיג לפרקים הפרדה בין נשים וגברים, בפיקוח משמרת מבני ברק

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

כשבעולם טרם הכריעו בזהות זוכי התחרות "שבעת פלאי תבל", הוכיח השבוע ים המלח כמה פלאי הוא - אחרת, קשה להסביר כיצד תצלום עירום המוני, וטקס חנוכת חוף נפרד עם פיקוח קפדני לציבור החרדי, מצליחים להתקיים זה לצד זה בהפרש של יום בלבד.

ביום שני, אחרי שפמלייתו העירומה של ספנסר טוניק כבר נעלמה מהחופים, ירדה אל המקום שהוכרז "החוף הבריאותי הנפרד", סמוך לשפך זהר בדרום ים המלח, שיירת מכוניות שרד, ובהן רבנים, שרים, ח"כים ועסקנים. כולם בירכו את ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף, שהקים את החוף, מהלך שעשוי לשדרג את יחסי הציבור החרדי עם דרום ים המלח, בואכה סדום.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

הרב הראשי יונה מצגר אמר בטקס, כי הכרזת החוף היא "נתינה גדולה של המקום הזה לעם היהודי ברחבי תבל", ואילו שר הפנים ויו"ר ש"ס, אלי ישי, אמר כי החוף מקנה שוויון לצורכי הציבור הדתי, וכי זו "מצווה דאורייתא". השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, הוסיף כי לאור ההיסטוריה של סדום, הרי שעצם הסיוע "להרבה מאוד אנשים, להביא לידי יכולת את האפשרות לבוא לכאן", הוא בבחינת "התעלות מעלה", כלשונו.

החוף כבר הוקצה בעבר לציבור הדתי, אך נחרב פעמיים בגלל עליית מפלס המים ופגעי הזמן והמלח. פרויקט שיקומו עלה 8 מיליון שקלים, שהגיעו בעיקר מתקציבי התיירות והפנים.. רבים מהם באים מערד, שבה יש קהילה גדולה של חסידי גור, אשר נציגה בכנסת, ח"כ יעקב ליצמן, פעל רבות להשגת התקציב הדרוש.

בשנים האחרונות הפופולריות של המקום הנמוך בעולם מרקיעה שחקים במגזר החרדי. לדברי הרב חיים צבי שקול, מזכיר אגודת ישראל בערד, כבר בחודשי הקיץ, עם השלמת התשתיות בחוף החדש, הגיעו אלפי רוחצים דתיים מדי שבוע לחוף. לדבריו, "מדובר ביהודים דתיים שחלקם באים מחו"ל, גם לצורכי רפואה, ועד היום לא היה להם איפה לטבול. התיירים, כמו בחורי ישיבות, נאלצו ללכת לחפש חופים לא מוכרזים, להישרט ברגליים. עכשיו אנחנו רואים תופעה, שבה לא רק יהודים, אלא גם גויים מגיעים עכשיו בקבוצות לחוף הנפרד".

במועצה האזורית מודעים לפוטנציאל התיירותי של המהלך, ובפסח האחרון רבים מהמלונות עברו להכשר מהדרין, כדי לפנות לציבור החרדי, זאת נוסף לחבילות נופש מיוחדות המתקיימות באחדים מהמלונות הקטנים. חלק מהם אף החלו לסגור מדי פעם את שעריהם לציבור הרחב והציעו חבילות רק לציבור החרדי, שבמסגרתן נדרשו לציות מלא להוראותיהם של אנשי "משמרת הקודש והחינוך" מבני ברק, שפיקחו על הצניעות ועל ההפרדה בין נשים לגברים בבריכות שחייה ובשטחים ציבוריים. מדובר, בין היתר, בהקמת מחיצות בבריכות השחייה לקראת הנופשונים, ואישור הרצאות וסרטים המוקרנים לאורחים.

החוף מצטרף לכתריסר חופים נפרדים קבועים, בים התיכון ובכנרת, ותונהג בו רחצה של נשים וגברים במקביל, משני צדיה של מחיצת עץ אטומה. הרב מוטקה בלוי, העומד בראש משמרת הקודש, הסביר ל"הארץ" כי לים המלח יש "מקום של כבוד" במגזר . הוא סיפר כי בעוד שהחופים האחרים זוכים ל"הכשרים" למרות היותם מקומות בילוי, "לים המלח יש ערך מוסף, וזה התרומה שלו לבריאותם של חולים. כל יתר החופים מוכשרים רק בדיעבד, ים המלח מוכשר מלכתחילה".

נער חרדי רוחץ בים המלחצילום: תצלום: גיל כהן-מגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ