מנסים לפתור את מצוקת הרופאים: הפקולטה לרפואה בצפת יוצאת לדרך

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

פקולטה חדשה לרפואה, החמישית במספר בישראל, תפתח את שעריה ב-30 באוקטובר בצפת. אף על פי שב-30 השנים האחרונות הפכה צפת לחרדית באופייה עם שיעורים נמוכים יחסית של שימוש בשירותי רפואה מוסדיים וחיסון תינוקות, דווקא בה תולים עתה ראשי המדינה את בשורת החייאת הגליל ופתרון למצוקת הרופאים המחריפה.

ציפיות רבות מונחות על כתפיהם של 124 הסטודנטים שילמדו במחזור הלימודים הראשון בפקולטה, 54 מתוכם הם סטודנטים ישראלים שלמדו באוניברסיטאות בחו"ל ושבים ארצה להשלמת שלוש שנות לימודי רפואה מעשיים לפני הסטאז'. היתר בוגרי תואר ראשון במדעים שיעברו הסבה לתואר רפואה במסלול של ארבע שנות לימוד.

רק בתחילת השבוע, בישיבת הממשלה שבה הוחלט על הקצאת 20 מיליון שקל נוספים לשדרוג ההוראה בפקולטה, ביקשה צמרת המדינה לעורר מחדש את החזון הציוני הנלווה לפתיחת בית הספר. "תוספת התקציב לפקולטה היא מנוף שיביא לתנופה גדולה מאוד לקידום הצפון", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הפקולטה תהפוך את צפת לאבן שואבת לאוכלוסייה חזקה, שתגיע לאזור ותתרום באופן ניכר לחיזוק ההתיישבות בגליל", הודיע המשנה לראש הממשלה סילבן שלום, שמשרדו ממונה על הקמת הפקולטה.

הסטודנטים החדשים נרגשים מהמעמד, אך מבקשים לרכך את גודל הציפיות. "קצת מוגזם לומר שאנחנו חוזרים לארץ ועוברים לגליל רק בגלל אידיאולוגיה ואהבת הארץ, אבל אפשר בהחלט לומר שאנחנו אנשים רציניים עם אכפתיות שמעוניינים להיות מעורבים במערכת הבריאות בישראל", אומר רועי גולן, תושב מרכז הארץ בן 27, שיחל את לימודיו בפקולטה בתום שלוש שנות לימודי רפואה בבודפשט בהונגריה.

רבים מהסטודנטים מוטרדים מהשתלבותם בצפת, עיר הפונה כיום בעיקר לקהילות חרדיות וחסידיות ומשתתקת כמעט לחלוטין בשבת. טרם הוקמו מעונות סטודנטים ורבים מצאו פתרונות דיור בעיר, בסמיכות לפקולטה. "זה נפל עלינו משום מקום כששמענו שנפתחת פקולטה חדשה בארץ", מספר תום קוניקוף, בן 27 מהמרכז, סטודנט נוסף בפקולטה המגיע ארצה לאחר לימודי רפואה בהונגריה. "רוב הסטודנטים שלומדים רפואה בחו"ל מאוד רוצים להיות רופאים, אך התקשו ללמוד בארץ בגלל תנאי הקבלה הגבוהים. אלה חבר'ה טובים, שהמדינה צריכה לפעול כדי לשכנע אותם לחזור", הוא אומר.

"אנחנו מנסים לראות בעצמנו את המחזור הבכור של הפקולטה לרפואה, דור המייסדים, בתנאים לא נוחים של הצפון. זה נשמע קצת מצחיק, כמו בציונות, אבל צריך להודות שהתנאים במוסדות הרפואיים בצפון שונים מאלה שאנו רגילים להם במרכז ואפילו בהונגריה, אם כי יש לכך גם יתרון", אומר קוניקוף.

ראשוני התלמידים בפקולטה כבר עמלים על הקמת אגודת סטודנטים חדשה שתסייע לשילובם בעיר הקודש הגלילית. "אף אחד לא מנסה להפוך את צפת לעיר לחילונית ואין לנו כוונה לייצר שם פרובוקציות, אלא לאפשר שם אלטרנטיבות מותאמות לאורח החיים שלנו", מוסיף קוניקוף.האגודה החדשה כבר צפויה להצטרף לשאר אגודות הסטודנטים לרפואה שהציגו בשנה החולפת אופי לוחמני, בתמיכה במאבק הרופאים. אף רבים מהסטודנטים החדשים בצפת השתתפו לאחרונה במאבק הרופאים הפוקד את המדינה.

לקראת פתיחת הפקולטה הפעילות בשטח מורגשת. נשיא אוניברסיטת בר-אילן, פרופ' משה קוה, נסע השבוע למסע גיוס כספים מהגדולים שידעה האוניברסיטה למען הקמפוס הקבוע של הפקולטה שייבנה בחמש השנים הקרובות בעלות של מעל למיליארד שקלים, מחציתם מכספי האוניברסיטה. הממשלה, שהשקיעה עד כה 50 מיליון שקל במיזם, תקיים ביום הפתיחה את ישיבתה השבועית בבניין הפקולטה הנוכחי, מבנה במרכז צפת שבו שכן בעבר בית החולים הדסה ההיסטורי, שבשיפוצו הושקעו 130 מיליון שקל.

"הוקם במבנה אודיטוריום לכינוסים ולימודים, יש אולמות לימוד גדולים וקטנים לקבוצות קטנות, חדרי לימוד עם מחשבים, ספרייה, קפיטריה עם כיסאות בר ומרפסת שמשקיפה על הנוף", מספר דיקן הפקולטה פרופ' רן טור כספא, המשמש גם מנהל מחלקה פנימית ד' ומכון הכבד בבילינסון. טור כספא פועל בחודשים האחרונים להשבתם ארצה של רופאים ומדענים הפועלים בחו"ל, שישמשו את שדרת המרצים הראשונה בפקולטה.

בתוך ארבע שנים צפויה הפקולטה להכשיר 200 רופאים חדשים ומשנת 2015 תכשיר כ-150 רופאים מדי שנה, האמורים להיות פתרון משלים למחסור ברופאים בישראל ולמצוקת הרפואה בפריפריה, לצד הסכם השכר החדש המתגמל רופאים העובדים בפריפריה בתוספות שכר ובמענק למתמחים.

בניית הקמפוס בשבוע שעבר. הממשלה השקיעה עד כה 50 מיליון ש'צילום: תצלום: ירון קמינסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ