ראשי המחאה: נחזור לרחובות בסוף חודש אוקטובר

יוזמי המחאה החברתית כינסו מסיבת עיתונאים ותקפו את הדו"ח. טרכטנברג: האינטרס שלהם הוא לשמר את המאבק

אילן ליאור
מירב ארלוזורוב ואסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
מירב ארלוזורוב ואסף שטול-טראורינג

מובילי המחאה החברתית הכריזו אתמול על עצרת המונים במוצאי שבת, 29 באוקטובר, בעקבות אכזבתם ממסקנות ועדת טרכטנברג. במסיבת עיתונאים שכינסו יוזמת המחאה, דפני ליף וכמה משותפיה יחד עם ראשי צוות המומחים המייעץ להם, הפרופסורים אביה ספיבק ויוסי יונה, הם שבו ותקפו את המלצות הצוות הממשלתי והבהירו כי המחאה תימשך.

"קיבלנו את התשובה של הממשלה והעומד בראשה למחאה שלנו. התשובה הזו היתה עלבון צורב. מה קיבלו אזרחי ישראל?", שאלה ליף והוסיפה: "אני לא רוצה להסתלבט על הוועדה, למרות שזה ממש מתבקש - בעיקר בגלל שהוועדה הזו הסתלבטה עלינו. אנחנו לא מוכנים יותר שיצחקו עלינו, שיתייחסו אלינו כמובן מאליו".

"הקשבתי וקראתי את כל ההמלצות. זרקו כמה סוכריות למעמד הביניים, אבל מעמד הביניים רק הולך ונעלם. מה עם השכבות המוחלשות? איפה הן בהמלצות? לא ראיתי אותן שם", אמרה ליף. "ביקשנו טיפול שורש וקיבלנו שיננית. קיץ 2011 נגמר אבל המחאה שלנו ממשיכה".

ליף פנתה לראש הממשלה ואמרה: "אנחנו נותנים לך עד אחרי החגים להציע לנו הצעות אמיתיות".

פרופ' יונה אמר כי "המלצות הוועדה אינן נושאות בחובן בשורה של ממש. בבואה של ועדת טרכטנברג להתמודד עם כשליה של המדיניות הממשלתית היא מגלה אזלת יד ורושמת כישלון מוסרי מהדהד". פרופ' ספיבק אמר כי "לכאורה יש הבנה שצריך לשנות ב-180 מעלות, אבל חוץ משינוי מסוים במסים אין שום דבר. אנחנו רוצים את התשובה כעת ואת התשובה אפשר לתת כעת", קבע. ספיבק הציג את עיקרי ההמלצות של צוותי המומחים שהקימו המוחים ובהן חוק חינוך חובה מגמר חופשת הלידה, תוספת של שני מיליארד שקלים לחינוך, העלאה משמעותית של קצבאות הביטוח הלאומי, הזרמת 3.3 מיליארד שקלים לבנייה ציבורית, מעבר להעסקה ישירה במקום עובדי קבלן במגזר הציבורי ותוספת של 3.8 מיליארד שקלים למערכת הבריאות.

עוד הוסיף: "באים אנשים ואומרים לכם 'אי אפשר, יש משבר עולמי, אנחנו לא יכולים להוציא עוד שקל, מה יהיה, דירוג האשראי ירד' וכן הלאה. לא נעים לומר אבל האנשים האלה מערבבים את המושגים ומשתמשים בעובדה שאנשים לא יודעים כלכלה. צוותי המומחים עומדים פה ואומרים Yes we can".

בראיון נרחב שהעניק מנואל טרכטנברג ל-The Marker ומתפרסם היום, הוא אומר כי "יש גורמים בתוך תנועת המחאה שכל עניינם הוא בשימורה". לדברי טרכטנברג, "ראשי המחאה לא יכלו לומר אמן להמלצות שלנו, כי זה מפרק את המחאה".

אנשי ועדת טרכטנברג העלו אתמול לבלוג הוועדה את תגובתה לצוות המומחים של המחאה. "תחושת חברי הוועדה היא שצוות המומחים לא קרא את הדו"ח בעיון, ואם קרא בחר במכוון שלא להתייחס לתפישת העולם הרחבה שהוא מציג ולאוסף הצעדים המשמעותיים".

התפטרות המתמחים תיכנס לתוקף אחרי החג

שבוע לפני התפטרותם של כ-750 מתמחים, שתחל להיכנס לתוקפה ביום שלישי הבא, במערכת הבריאות עוסקים במגעים קדחתניים בניסיון למנוע את המהלך, לצד היערכות לימים שאחריו.

אתמול נפגשו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ויו"ר ההסתדרות הרפואית ליאוניד אידלמן, ודנו בהיערכות מערכת הבריאות להתפטרות המתמחים. ממשרד הבריאות נמסר כי "בסיכום הישיבה הוחלט על שיתוף פעולה, לחיזוק צעדים בוני אמון בין כל הגורמים המעורבים, כדי להביא לקידום מערכת הבריאות, מתוך מחויבות לציבור החולים".

ביום שני בלילה נפגשו במסעדה בתל אביב 12 מנציגי הרופאים הצעירים עם אידלמן וסגנו ד"ר צאקי זיו-נר, לפגישה ראשונה לאחר נתק שנמשך מאז החתימה על ההסכם, לפני כחודש וחצי. במהלך הפגישה עלו רעיונות שונים לשיפור ההסכם שנחתם בין ההסתדרות הרפואית למדינה, מבלי "לפתוח" אותו באופן רשמי, דבר שהמדינה מתנגדת לו מכל וכל. בתום הפגישה סיכמו הצדדים כי ישובו וייפגשו, אך איום ההתפטרות עדיין עומד בעינו.

אתמול הודיעה ההסתדרות הרפואית למשרד האוצר כי בכוונתה להגיש תביעה נגד המדינה על הפרת חוק שעות עבודה ומנוחה. התביעה עוסקת באחת הסוגיות הכואבות ביותר מבחינת המתמחים - הפרת זכותם ליום מנוחה שבועי. מדובר במתמחים אשר מבצעים תורנות שמתחילה ביום שישי בבוקר ומסתיימת בשבת בבוקר, ולפיכך מקבלים רק את יום המנוחה שאחרי התורנות שרובו מוקדש להתאוששות מהתורנות, חוזרים לעבודתם ביום ראשון -ומפסידים את יום המנוחה השבועי שכל עובד במשק זכאי לו.

רוני לינדר גנץ

מחוסרי הדיור יעשו את החג במאהלים

האווירה במאהל המחאה בשדרות רוטשילד, או במה שנותר ממנו, רחוקה ממה שהיתה לפני כמה שבועות. במאהל שוהים כעת בעיקר חסרי דיור, ולצדם כמה פעילים חברתיים. ההתלהבות איננה, גם רוח המהפכה עברה למקומות אחרים. במאהל יש עכשיו בעיקר אנשים שמחפשים פתרון מיידי, קורת גג.

את ראש השנה יעבירו בשדרה כמה עשרות, בין האוהלים הבלויים ובציפייה ליום ראשון, אז צפויה עיריית תל אביב לפנות בכוח את מי שיישאר. רוב חסרי הדיור שעוד שוהים שם, מצהירים כי לא יעזבו מרצון. אמש עתרו 11 נציגים של המאהל לבג"ץ נגד הפינוי. בינתיים, תהיה הערב בשדרה ארוחת חג, שלמען קיומה מנסים פעילי המחאה לגייס תרומות.

ג'ימי יהודאי, בן 52, יהיה אחד המשתתפים בארוחה. הוא מתגורר כבר שנים רבות ברחוב והיה אחד הראשונים להקים אוהל ברוטשילד. אין לו שום כוונה להתפנות. גם אם יאלצו אותו לעזוב, הוא אומר שיחזור לשדרה. "אני אחזיר את האוהל שלי, עד שייתנו לי פתרונות לדיור". יהודאי מספר כי נוצרו קשרים חזקים בין מי שנותרו עדיין ברחוב. "כולם פה כמו משפחה, תענוג להיות פה", הוא אומר, אך מסתייג: "עד שכל אחד יקבל את הבית שלו. אני רוצה שיהיה דיור, רווחה נורמלית, קופת חולים נורמלית. אני מעדיף בית שיהיה לי להעביר את החג. אני רק רוצה קורת גג שלא ייפול עליי גשם".

אילן ליאור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ