מהיום: עיריית תל אביב יכולה לפנות את המאהלים בתחומה

פקחים אמורים למסור הבוקר התראה אחרונה לפני פינוי, שיתבצע ככל הנראה מחר. הסטודנטים לנתניהו: לא לאשר את דו"ח טרכטנברג במלואו

אילן ליאור
אסף שטול-טראורינג ושלמה שמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אסף שטול-טראורינג ושלמה שמיר

מתקרב סופו של המאהל בשדרות רוטשילד, שממנו החלה המחאה החברתית. מהבוקר יכולה עיריית תל אביב לפנותו, כמו גם את שאר האוהלים הפזורים ברחבי העיר. עם זאת, העירייה צפויה ככל הנראה לשלוח הבוקר פקחים למאהלים כדי למסור לשוהים בהם התראה אחרונה לפני פינוי. טרם נקבע מועד סופי לפינוי עצמו, אך גורמים בעירייה העריכו כי הוא יתבצע מחר בבוקר, בתיאום עם המשטרה.

העירייה התחייבה בבית המשפט העליון שלא לפנות את המאהלים עד לאחר החג, לבקשת נציגי המאהלים. אלה משכו את ערעורם כאשר הבינו כי הם צפויים להפסיד, וביקשו זמן להתארגנות על מנת להתפנות בעצמם. למרות זאת, לא כל השוהים באוהלים מתכוונים לעזוב מבלי להתנגד.

המתגוררים באוהלים, רבים מהם חסרי דיור, אינם מדברים בקול אחד. יש מי שמצהירים כי אם יהיה בכך צורך, יתנגדו לפינוי בכוח; אחרים אומרים כי יעזבו וישובו למחרת; ואילו קבוצה קטנה מסכימה להצעת העירייה להעתיק את האוהלים למדשאה מול תחנת רכבת מרכז. אחד מדרי המאהל, שמעון וענונו, אמר כי אינו מתכוון בשום אופן להתפנות. "פה אני יושב להם על הצוואר, בארלוזורוב אפשר להתעלם ממני", הסביר.

אתמול כינסו נציגי המאהלים בתל אביב ובכמה מקומות נוספים בארץ מסיבת עיתונאים בקצה הצפוני של שדרות רוטשילד. הם קראו לרשויות לא לפנות את המאהלים, ובמקום זאת למצוא פתרונות לחסרי הדיור. צ'רלי ביטון, שהיה מראשי הפנתרים השחורים, בא לתמוך בשוהים באוהלים. "כשעיריית תל אביב תפנה את המאהל זה יהיה אסון, מלחמה שאני לא מסוגל אפילו לעכל אותה", אמר.

נציגת מאהל רוטשילד, נילי לרנר, קראה גם היא לעירייה להימנע מפינוי האוהלים ואמרה כי לרבים מהשוהים בהם אין כל חלופה אחרת. "אין ספק כי הימים הקרובים יהיו מבחן אמת למוסר של הרשויות והאנושיות שלה", קבעה. "נמשיך לפעול יחד בכל מקום. אנו קוראים לרשויות לא להפנות עורף, שוב, לאוכלוסיות המוחלשות במדינה".

אחד הפעילים, אליק מאור, אמר כי פינוי משמעותו חיסול המחאה. לדבריו, השאיפה היא לא להיגרר לאלימות. "דוחפים אותנו בכוח לכיוון שאנחנו לא רוצים אותו. ברגע שתתפרץ אש היא תרוץ לכל הכיוונים", הזהיר. הוא ציין כי נעשים מאמצים לגייס תקציב להקמת "בית חם" בתל אביב, שבו יוכלו לשהות חסרי דיור עד שיימצאו להם פתרונות קבע.

עו"ד גיל גן מור מהאגודה לזכויות האזרח אמר כי פינוי חסרי בית מאוהלים אינו פינוי אלא התנכלות. "אנחנו קוראים לרשויות המקומיות לעצור את פינוי המאהלים עד שיימצאו פתרונות לאנשים ששוהים בהם. אפשר להעלים את האוהלים - אי אפשר להעלים את האנשים", אמר. הוא הוסיף כי הרשויות מטילות את האחריות זו על זו במקום לפעול יחד למציאת פתרון.

התאחדות הסטודנטים פנתה אתמול לשרים ולראש הממשלה בנימין נתניהו, בקריאה שלא לאשר את דו"ח ועדת טרכטנברג במלואו, "טרם יעשו בו תיקונים מרחיקי לכת". בפנייתו לנתניהו כתב יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי: "למרות עבודתו המקצועית והמקיפה של פרופ' טרכטנברג, מניתוח הדו"ח עולה פער בלתי סביר בין החזון המרהיב והמרומם שכתב יו"ר הוועדה ובין ההמלצות הדלות בתחומים שונים". הממשלה תקיים מחר דיון יסודי ראשון בהמלצות הוועדה. נתניהו צפוי לקרוא לשרים לאשר את הדו"ח כמקשה אחת.

במקביל, כאלף בני אדם הפגינו ביום שישי מול המטה הראשי של משטרת ניו יורק במנהטן. זאת, במחאה נגד הכוח המופרז שהפעילה המשטרה בשבוע לפני כן בהפגנה מול בניין בורסת המניות בוול סטריט. לטענת פרשנים, "כיבוש וול סטריט" מהווה ביטוי לתחושת ההתמרמרות בקרב אמריקאים רבים, לפיה האחראים למשבר הכלכלי הצליחו להימלט מעונש.

השתתף בהכנת הידיעה: מוטי בסוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ