"בחצרות החסידים" - הצצה נדירה לעולם גנוז

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"לא לעשות תמונות", זעקו המילים מתוך שלט שנתלה פעם, בתקופת החגים, על הקיר בבית המדרש המרכזי של חסידות תולדות אהרן, האימפריה החסידית הגדולה של מאה שערים. כאן מוכנים לקבל אורחים, אך מזהירים אותם שלא לתעד ולא לעשות לנחלת הרבים את המתרחש מעבר לחומה המגוננת של החסידות.

אבל ככל ששוהים יותר במחיצת החסידים, שיעור נוסף נכתב מעצמו. על אף הפסקנות של הכתוב בשלט, יש מקרים שבהם דווקא אפשר לצלם, וקורה במצבים נדירים שהרשות נתונה גם לאורח מבחוץ לתעד את הנעשה בתוך הקודש פנימה. פרויקט הצילום של גיל כהן-מגן הוא דוגמה נדירה כזו, והוא לא היה מושג ללא יחסי ידידות ואמון שנבנו במשך שנים ארוכות עם המארחים.

בעיתונים אוהבים לפרסם תצלומי חרדים משני סוגים: חרדי מפגין בלהט ומנהל מלחמת קודש או חרדי עוסק בפולחן עונתי אקזוטי עתיק ולא מפוענח ולעתים גם מגוחך, לרוב בוחן לולב מתוך ריכוז עילאי בערב סוכות. הקיבעון החזותי-תודעתי הזה מלמד הרבה יותר על עורכי העיתונים ועל התרבות שבה.

גם בפרויקט של גיל כהן-מגן ישנן תמונות רבות באותם נושאים - הן של מאבק והן של חיים דתיים - אבל הוא עושה זאת מתוך עמדה אוהדת, רחוק מצו הבנָליוּת ותכתיבי הסטראוטיפ. התמונות העוסקות בחיים הדתיים החסידיים - כמו טיש, טבילה במעיינות, קציר חיטים, "מצווה טאנץ" בחתונה ועוד - לא מסתפקות בייצוג האווירה והמעמד עצמו, אלא מתייחסות לאנשים שמשתתפים בו ולמה שכרוך בו: אינטימיות, תקווה, דבקות, קהילתיות, בדידות, הומור, תשוקה והתלהבות - כל המרכיבים שקיימים בחיים עצמם. (יאיר אטינגר)

גיל כהן-מגן הינו צלם פרילנס של עיתון "הארץ" ומגזינים ועיתונים בחו"ל. ספרו - "בחצרות החסידים" - רואה אור בימים אלה

20 מתוך 20 |
לוויית הרב יצחק כדורי, ירושלים, 2006צילום: כהן-מגן גיל
1 מתוך 20 |
בִּרכת החמה, חסידות קרלין סטולין, ירושלים, 2009צילום: כהן-מגן גיל
2 מתוך 20 |
בין הזמנים, ים המלח, 2008צילום: כהן-מגן גיל

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ