בעקבות מסכת לחצים מצד שרי הממשלה וראשי המחאה החברתית, החליטה הממשלה שלא להצביע מחר (שני) על המלצות ועדת טרכטנברג, אלא לקיים דיון בעניין בלבד. הדיון יתקיים על אף שהקבינט החברתי-כלכלי, ­ שאמור היה לקיים דיון מקדים בהמלצות, ­לא התכנס עד כה, ולא אישר אותן. שרי ש"ס וישראל ביתנו הבהירו למזכירות הממשלה כי יצביעו נגד ההמלצות, אם אלו יובאו בכל זאת להצבעה מחר. לפי החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו, הממשלה תצביע על אישור הדו"ח בישיבתה השנייה על כך בנושא, ביום ראשון הבא.

מחר אמור היה להתקיים דיון ממושך בהמלצות, ולאחריו הצבעה, אלא ששרי מפלגות ישראל ביתנו וש"ס הודיעו כי יצביעו נגד ההמלצות כהצבעת מחאה. בש"ס הביעו היום מורת רוח נוכח הכוונה להעלות את התוכנית להצבעה, מבלי שזו תובא תחילה לדיון בקבינט החברתי-כלכלי. "לש"ס יש השגות על הדו"ח שגיבש צוות טרכטנברג, ועל כך שהפתרונות המוצעים בו עוסקים בעיקר במעמד הביניים ולא בשכבות החלשות", אמרו אתמול גורמים במפלגה, "כמו כן, טרכטנברג לא נתן מענה לסוגיית הדיור הציבורי, שהוא נושא ששרי המפלגה יתעקשו עליו".

היום נעשו ניסיונות לשנות את נוסח הצעת המחליטים לדו"ח ועדת טרכטנברג שיונח על שולחן הממשלה, מהצעה התומכת בצורה גורפת בדו"ח וקוראת לאשר אותו כמקשה אחת כפי שגורס נתניהו, לנוסח פחות תומך המתיר למליאת הממשלה לבצע שינויים משמעותיים בהמלצות הדו"ח.

בנימין נתניהו ומנואל טרכטנברג

בהתאחדות הסטודנטים, הפועלת לטרפוד אישור הדו"ח כמקשה אחת, הביעו אתמול שמחה על דחיית ההצבעה. לדברי יו"ר ההתאחדות איציק שמולי, יש בדו"ח אלמנטים חיוביים, אולם חסרות בו המלצות מהותיות בעניין אי-השוויון, יוקר המחיה ומצב הדיור.

מוקדם יותר היום העבירו שרי ישראל ביתנו מכתב זועם למזכירות הממשלה, ובו דרשו לבטל את הישיבה הצפויה מחר. השרים מחו על כך שלא התקיים דיון מקדים בקבינט החברתי-כלכלי, על כך שלא ניתן להם מספיק זמן ללמוד את המלצות טרכטנברג ועל כך שהממשלה כלל לא בחנה את התוכנית הכלכלית המקבילה שיזמה ישראל ביתנו. במקביל, הודיעו גם שרי ש"ס כי הם יתנגדו להמלצות, כיוון שאלה עוסקות במעמד הביניים ולא במעמד הנמוך, ולא כוללות פתרונות מספקים בסוגיית הדיור הציבורי.

שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, שיגר כבר לפני כמה ימים מכתב למזכיר הממשלה, צבי האוזר, וביקש לדחות את הדיון בהמלצות בנימוק שלשרי הממשלה לא ניתן מספיק זמן כדי ללמוד אותן. "בטוחני כי גם אתה חושב שיידרש קצת יותר זמן מיום וחצי של לימוד הדוח על מנת להכריע על מדיניות כלכלית וחברתית עתידית של מדינת ישראל, אשר תשפיע על גורלם של כל כך הרבה משפחות בארץ", כתב מיסז'ניקוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ