הציבור לא מטומטם, והוא לא מוכן לשלם

השרים שידונו היום בדו"ח טרכטנברג חייבים להבין את המסר שעלה מסילוקה של יו"ר תנובה: מי שמתעלל באזרחים - משלם את המחיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

עד לא מזמן היינו אומרים שבדמוקרטיה הישראלית מצביעים רק פעם ב-4 שנים, ובשאר הזמן השלטון לא שם על האזרח. היינו אף אומרים, בעצב, שהצרכן הישראלי אדיש ואפשר להתעלל בו עד בלי גבול. כל זה כבר אינו נכון. אתמול התברר שהאזרח הישראלי מסוגל להשפיע על תוכניות ממשלתיות גם באמצע הקדנציה. אתמול התברר שהמחאה החברתית הצליחה להוריד את יוקר המחיה. אתמול גם התברר שהצרכן הישראלי הוא ההפך הגמור מאדיש, ואם מישהו מתעלל בו יותר מדי - בסוף הוא משלם על כך מחיר אישי כבד.

זהבית כהן יכולה להמשיך ולומר מעכשיו שהיא התפטרה ביוזמתה, רק משום שרצתה שלתנובה יהיה יו"ר במשרה מלאה. אך היא נאלצה להתפטר משום שפגעה במוניטין וברווח של תנובה, והבעלים של קרן ההשקעות איפקס, בעלי השליטה בתנובה, לא אוהבים שפוגעים להם ברווח. כהן התפטרה משום שפגעה במוניטין של תנובה שהפכה למייצגת המונופוליזם החזירי וללוח המטרה של המחאה הצרכנית.

מפגינים מול ביתה של זהבית כהן, הבוקרצילום: מילרוד מוטי

תנובה מנסה למצב את עצמה כ"בית הישראלי", אך המיצוב הזה נפגע עכשיו קשות עקב חרם הצרכנים. ומי שלא קונה את מוצרי תנובה, קונה את המוצרים של המתחרים: שטראוס וטרה, וזה משגע את אנשי תנובה שפוחדים שהציבור יגלה שהקוטג' של המתחרה אינו פחות טוב.

זהבית כהן התפטרה או התפוטרה? בואו לדבר על זה בפייסבוק

סיבה נוספת להתפטרות כהן היא החקירה שמנהלת נגד תנובה הרשות להגבלים עסקיים בגין חשד לאי מסירת מידע כנדרש. זה כבר מלמד על שיקול דעת מוטעה של כהן. היא העריכה שאפשר לעשות צחוק מהרשות, וזו תספוג הכל. היא לא הבינה שכאשר הלחץ הציבורי גובר, גם הרשות המנמנמת מתעוררת לפעולה.

גם אנשיה רוצים פתאום להוכיח שהם "עושים". לכן פשטו על משרדי תנובה לפני שבוע ברעש תקשורתי גדול. מרוב לחץ, מוכנים ראשי קרן "אייפקס" לוותר על זהבית כהן, לפרסם דו"ח רווח והפסד שעד כה סירבו לפרסם, וגם להוריד מחירים. הכל - רק שהדימום ייעצר.

יוזמי מחאת הקוטג' הוכיחו שהם מבינים היטב ב"תורת המחירים". הם הבינו שהם לא צריכים להילחם נגד כל שלוש החברות בו זמנית.

הם הבינו שדי ללמד לקח את החברה המובילה, את "הלידר" תנובה, והשאר כבר יבינו. ואמנם, ברגע שתנובה הודיעה על הורדת מחירים, מיהרה שטראוס להוריד מחירים גם היא וטרה הודיעה שתוריד בקרוב.

שבועיים לפני ראש השנה, עקב הלחץ הציבורי, הודיעה תנובה על שורה של מבצעים להורדת מחירים.

אבל הסטודנטים מאוניברסיטת תל אביב לא אמרו, בצדק, שהם לא רוצים מבצעים, אלא הורדת מחירים קבועה.

הם הבינו שמבצעים ניתן לבטל מהיום למחר. האם קיבלו עכשיו הורדת מחירים קבועה? מי שמתבונן במחירים החדשים שפרסמו תנובה ושטראוס מגלה שבהרבה מקרים המחירים הללו גבוהים ממחירי המבצע הקיימים כיום. אז אולי תנובה ושטראוס מנסים לעבוד עלינו גם עכשיו?

לכן, הפתרון הנכון למצב של משק קרטליסטי עם תחרות מוגבלת, הוא פתיחת השוק לייבוא חופשי, בלי מכס ובלי הגנה אחרת.

ברגע שיבואנים (לא תנובה, שטראוס וטרה) יוכלו לייבא קוטג' ויוגורט מיוון, ייאלצו שלוש החברות להתייעל, לחסוך, ולהתיישר עם המחירים הבינלאומיים. רק אז נקבל הורדת מחירים לאורך זמן ובאופן קבוע. אין פתרון אחר.

הממשלה יושבת היום לדיון על דו"ח טרכטנברג, אך עקב ההתנגדות של ישראל ביתנו וש"ס, לא תתקיים היום הצבעה על הדו"ח. אבל שרי הממשלה חייבים לפקוח עיניים ולהבין את האיתות שהגיע אליהם מפרשת תנובה.

הם צריכים להבין שהציבור הישראלי השתנה. הוא כבר לא מסכים לשלם כל מחיר. הוא כבר לא מוכן לשרת את המונופולים הגדולים. ובדו"ח טרכטנברג יש פרק שלם בנושא. לכן הממשלה צריכה לקבל בקרוב מאוד החלטה ברורה על אימוץ דו"ח טרכטנברג, ויישומו במהירות. זה יוכיח לציבור שהשיעור של תנובה הובן בממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ