כל תלמידי נר-עציון ילמדו מהיום, אבל בכיתות נפרדות

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

חודש ויומיים מאז נפתחה שנת הלימודים, הודיעה אמש עיריית פתח תקווה כי נמצא פתרון לכל ילדי נר-עציון, בני ובנות העדה האתיופית, ש-45 מהם טרם החלו ללמוד מאז נפתחה השנה. בהודעה שפרסמה העירייה נכתב כי "נציגות יוצאי אתיופיה בעיר הודיעה הערב לראש מנהל החינוך כי הם נעתרים לבקשת העירייה ומשרד החינוך לשיבוצם של כיתות ו' לישיבת כפר גנים ואולפנית ישורון (במסגרת כיתות נפרדות לתלמידי נר-עציון - ט"נ) בזאת תמה סוגיית שיבוצם של תלמידי נר-עציון".

לפני ימים אחדים נפגש בחשאי שר החינוך, גדעון סער, עם הורי ילדי כיתה ו' וניסה לשכנע את ההורים שהפתרון של שיבוץ בבתי ספר תיכונים בכיתות נפרדות, כבר השנה, הוא הטוב ביותר, כפי שסברה העירייה. ההורים, שהביעו התנגדות להצעה לאורך כל הדרך בעידוד פעילי העדה בעיר, טענו כי מדובר בנימוק מגוחך, במיוחד לנוכח העובדה שהשיקול הפדגוגי שלפיו אין להעביר את התלמידים פעמיים תוך פחות משנתיים - לא נשקל באשר לכ-26 תלמידי כיתה ו' ששובצו בבתי ספר ממלכתיים.

ובכל זאת, לאחר יותר מחודש שבו ישבו הילדים בבית, הודיע אמש יו"ר מטה יוצאי אתיופיה בעיר, דניאל אוריה, כי ההורים מקבלים את המתווה, ולפיכך יגיעו הילדים כבר הבוקר לבתי הספר ויחלו את שנת הלימודים.

היום, שלא במקרה, הוא גם התאריך שבו נדרשו משרד החינוך והעירייה להציג בפני בג"ץ את הליך השלמת השיבוץ כפי שהורתה להם נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, ועל כן הלחצים שהופעלו על בני העדה היו רבים.

"אם אכן ההודעה המדוברת מגיעה על דעת ההורים אז אנו מברכים על הפתרון, למרות שהוא הגיע באיחור של חודש", אמרה אמש עו"ד יסמין קשת, היועצת המשפטית של עמותת טבקה, הפועלת לקידום יוצאי אתיופיה, שעתרה לבג"ץ בנושא. "את עתירתנו העקרונית, שעוסקת במדיניות מפלה של הפעלת מוסדות חינוך לאתיופים בלבד נגיש בקרוב לבג"ץ, כפי שהתבקשנו", הבהירה.

יושב ראש מטה יוצאי אתיופיה בפתח תקווה, דניאל אוריה, שבחודש האחרון הבהיר פעם אחר פעם כי ההורים לא יסכימו לפתרון שהציעו להם משרד החינוך והעירייה הסביר אמש את השינוי בעמדת העדה: "עשינו חשיבה מחדש, הרגשנו שהמצוקות של ההורים רק הלכו והתגברו ולצערי, אנחנו מסכימים לכך ממקום של אינוס.

"חודש הם בבית ואין שום פתרון. החלטנו שאנחנו לא יכולים להכניס את הילדים האלה לעוד חודש של טלטלה ושל מאבקים. אין להם את העוד חודש הזה". אוריה הוסיף כי "מי שצריך היום, בשנת 2011, לבקש סליחה מאותם ילדים שכבר נפגעו זה משרד החינוך ומנהל החינוך בעיריית פתח תקווה שיצרו מצב כזה עגום שילדים לא לומדים חודש. אנחנו, כהנהגה, לקחנו אחריות מוסרית וערכית והחלטנו לא להמשיך למתוח את החבל".

נר-עציון הוא הראשון בין 17 בתי ספר בישראל ששיעור התלמידים האתיופים בהם עולה על 50% ושעתידים להיסגר בהדרגה בשנים הקרובות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ