נתניהו: בכל מקרה בדעתי לאשר את המלצות טרכטנברג היום

נתניהו לוחץ על ליברמן, אך בישראל ביתנו אמרו: אם ההצבעה לא תידחה, נצביע נגד עיקרי הדו"ח. נתניהו לשרים: "פנו את לוח הזמנים שלכם עד הלילה"

ברק רביד
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
מוטי בסוק

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחוש בדעתו לאשר עוד היום (שני) את המלצות ועדת טרכטנברג. נתניהו אמר לשרים, בישיבת הממשלה הדנה עתה בדו"ח, כי עליהם לפנות את לוח הזמנים שלהם עד שעת לילה מאוחרת, "כי בדעתי בכל מקרה לאשר את הדו"ח היום, גם אם ההצבעה תצטרך להתקיים בשעות הלילה המאוחרות". נכון לעכשיו, מסתמנים קשיים באישור ההמלצות. בגלי צה"ל דווח כי נכון לשעות הערב, 13 שרים תומכים באישור המלצות הוועדה, מול 15 שרים שמתנגדים. לפי הדיווח, ראש הממשלה מנסה לשכנע את שר הביטחון אהוד ברק ואת שרי סיעת עצמאות להימנע בהצבעה.

מוקדם יותר החליט ראש הממשלה להביא את דו"ח טרכטנברג להצבעה בישיבת הממשלה, בניגוד להודעת לשכתו אמש, לפיה הממשלה תדון בדו"ח ולא תצביע עליו לאור הסתייגויות שהשמיעו שרי ש"ס, העצמאות וישראל ביתנו. גם היום הביעו חברי סיעת ישראל ביתנו והעצמאות התנגדות לקיום ההצבעה.

"אני הולך עם דו"ח טרכטנברג עד הסוף" אמר נתניהו לשרים. "זה דו"ח שמחולל שינוי בסדרי העדיפויות בישראל. זה דו"ח שמביא לשינוי חברתי אמיתי. מסגרת הדו"ח היא המנוע לשינוי החברתי שאנו חייבים. גם אם יהיו דיונים נוספים או הסתייגויות כאלו ואחרות, המסגרת תישמר ואני אדאג לכך שהדו"ח יעבור".

נתניהו אמר לשרים כי האישור בממשלה יהיה עקרוני ובהמשך היום, יתכנס הקבינט החברתי-כלכלי לדיון לאחריו ניתן יהיה להכניס שינויים נוספים בהמלצות. שר האוצר יובל שטייניץ אמר בפתח ישיבת הממשלה שהוא בטוח שלעיקרי ההמלצות יהיה רוב היום בממשלה. "בעוד חודש נביא להצבעה את כל הדו"ח", אמר.

בשולי ישיבת הממשלה קיימו אנשיו של נתניהו שיחות עם נציגי סיעות הקואליציה בניסיון למנוע התנגדות המונית בהצבעה על עיקרי הדו"ח. נתניהו אף התקשר לשר החוץ אביגדור ליברמן השוהה בביקור בקייב בירת אוקראינה, כדי לשכנע אותו שלא להתנגד להצבעה. גורמים בישראל ביתנו אמרו כי בשלב זה אין להם כוונה לשנות את עמדתם והם דורשים דיון מעמיק בדו"ח. אם הוא לא יתקיים, הם מתכוונים להצביע נגד. 

בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו כי דו"ח טרכטנברג הוא "דו"ח טוב שמאפשר לעשות תיקונים נחוצים". לדבריו, "היום נשנה את סדר העדיפויות הלאומי ונעשה תיקונים שיטיבו עם אזרחי ישראל, אך נעשה זאת באחריות. אנחנו רוצים לתקן את שורש הבעיה שהוא יוקר המחייה". נתניהו הוסיף: "לא נפתח את האוברדראפט של המדינה. אם לא ננהג באחריות נגיע למצב של מדינות אחרות שהגיעו לקריסה כלכלית".

שר התיירות סטס מיסז'ניקוב, שבסיעתו ישראל ביתנו הביעו התנגדות לדו"ח, אמר בפתח הישיבה כי "הפליקלק של היממה האחרונה מצער מאוד. אני מתפלא ששרי ש"ס והבית היהודי מסכימים להעלאת הדו"ח להצבעה".

גם שר הביטחון אהוד ברק הביע התנגדות להחלטת ראש הממשלה להביא את הדו"ח להצבעה היום בממשלה. "המחאה ו-ועדת טרכטנברג הן נושאים כבדים, חיוניים ומחייבים דיון רחב ומעמיק בממשלה. מפלגת העצמאות מתנגדת להחלטה שהתקבלה היום בנושא ותפעל לדחיית ההצבעה בממשלה עד שיתבררו כל משמעויות התוכנית".

עדיין לא ברור מה גרם לשינוי בהחלטת נתניהו. גורמים המקורבים ללשכת ראש הממשלה אמרו כי הוא חושש שהלחצים המופעלים על לשכתו ועל שרי הליכוד, עשויים להביא לקבלת החלטה בממשלה שאינה מקובלת עליו. נתניהו מעוניין בהחלטה שתקבל את כל מסקנות ועדת טרכטנברג כמקשה אחת.

בהצבעה צפוי רוב גדול של שרי הליכוד שיתמכו באימוץ מסקנות ועדת טרכטנברג. שרי ישראל ביתנו, עצמאות וש"ס עשויים להימנע או להצביע נגד המסקנות.

נתניהו ופרופ' טרכטנברג בישיבת הממשלה הבוקרצילום: ג'רוזלם פוסט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ