24 שעות של השפלה: כך סיכלו השרים את המהלך של נתניהו

מפלגות הקואליציה ניצלו את התעקשותו של ראש הממשלה כדי לגזור קופון אלקטורלי על חשבונו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

כשלונו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להביא את שרי ממשלתו להצביע בעד מסקנות ועדת טרכטנברג נתפשים במערכת הפוליטית כהשפלה פומבית של ראש הממשלה, ולא כקבורתן של המסקנות. נתניהו נאלץ לדחות היום (שני) את ההצבעה, ככל הנראה לשבוע הבא, לאחר שלאורך היום כולו התעקש לקיים אותה ולחץ על שותפותיו הקוליציוניות לתמוך במסקנות חרף הכרזותיהן החד משמעיות שלא יעשו כן.

נתניהו החליט להתעקש ולקיים את ההצבעה בכוח, אף שלשכתו הבהירה אתמול כי ההצבעה לא תתקיים בשל ההתנגדות הגורפת של שרי הממשלה. דחיית ההצבעה צפויה לאפשר לכל הצדדים לרדת מן העץ: לשרים יינתן זמן מספיק ללמוד את הדו"ח כפי שביקשו, והממשלה תוכל לקיים דיון מעמיק במסקנות.

עבור מפלגות הקואליציה, ההתנגדות להצבעה היתה הזדמנות לגזור קופון חברתי חשוב מול ציבור הבוחרים, מבלי להסתכן במשבר קואליציוני אמיתי או בריסוק הדו"ח שהגישה ועדת טרכטנברג. 13 השרים מישראל ביתנו, מש"ס ומסיעת העצמאות, בתוספת שני שרי הליכוד, סילבן שלום ויוסי פלד, יצרו בלוק חוסם נגד אישור ההמלצות.

הסיבה הרשמית, כמעט של כל השרים, היתה דרישתם המפורשת לקיים דיון מעמיק יותר ולאפשר להם זמן ממושך יותר ללמוד את הדו"ח לפני ההצבעה עליו. באופן רשמי, המפלגות לא הודיעו שהן מתנגדות למסקנות טרכטנברג והן גם לא ניסו לסחוט רשימת תביעות "חברתיות" מראש הממשלה לפני האישור. לכן, גדולים הסיכויים שהמסקנות ייאושרו באופן כזה או אחר, כבר בימים הקרובים.

בפועל, מאחורי ההתנגדויות להצבעה עמדו סיבות פוליטיות ומפלגתיות רבות: מכבש הלחצים שהפעילו ראשי המחאה על שרי הממשלה כדי שיתנגדו למסקנות נתן את אותותיו. לצד הלחצים, בעצמאות, בישראל ביתנו ובש"ס ביקשו לקרוץ למאות אלפי המצביעים הפוטנציאליים שישבו במאהלי המחאה במהלך חודשי הקיץ וגם לאלה, בעיקר בציבור החרדי ובקרב העולים החדשים שנותרו בבתים ולא השתלבו במחאה הציבורית.

לכל אחת מהמפלגות היו גם סיבות ייחודיות להחלטתן להתנגד: העצמאות, בראשות שר הביטחון, אהוד ברק, צפויה להוביל את ההתנגדות לקיצוץ משמעותי בתקציב הבטחון. "הצבעה לפני דיון מעמיק בהשלכות ההמלצות הוא מעשה העלול לפגוע במאמצי המחאה להביא לשינוי אמיתי", נכתב בהודעה שפרסמה סיעת העצמאות, מבלי להזכיר שאחת ההשלכות המשמעותיות של יישום דו"ח טרכטנברג תהיה קיצוץ משמעותי בתקציב הבטחון.

ישראל ביתנו הפעילה בשבוע החולף מסע לחצים על מזכירות הממשלה בנסיון לדחות את הדיון הממשלתי על המסקנות. במפלגה התרעמו, בין היתר, על כך שהממשלה לא מתכוונת לדון בתכנית הכלכלית-חברתית שיזמה המפלגה לאחרונה ואשר לדברי השר אביגדור ליברמן, אמורה היתה "לייתר" את כינוסה של ועדת טרכטנברג.

שר התיירות סטס מיסז'ניקוב, פנה עוד לפני ראש השנה למזכיר הממשלה, צבי האוזר, וביקש לדחות את הדיון כדי לאפשר לשרים מספיק זמן כדי ללמוד אותן. "בטוחני כי גם אתה חושב שיידרש קצת יותר זמן מיום וחצי של לימוד הדו"ח על מנת להכריע על מדיניות כלכלית וחברתית עתידית של מדינת ישראל, אשר תשפיע על גורלן של כל כך הרבה משפחות בארץ", כתב מיסזניקוב.

בש"ס לעומת זאת, מחו על כך שמסקנות הועדה נגעו בעיקרן למעמד הביניים ולא סיפקו מענה ראוי לשכבות החלשות באוכלוסיה, קהל מצביעי המפלגה. גורמים במפלגה הבהירו ששרי המפלגה יתעקשו לכלול בהמלצות שייאושרו גם מענה לסוגיית הדיור הציבורי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ