השייחים הבדואים בנגב: תוכנית פראוור - אסון

במסיבת עיתונאים שערכו אתמול, הודיעו כי יחריפו את מאבקם, ואף ישקלו פנייה לאו"ם

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

השייחים הבדואים קיימו אתמול מסיבת עיתונאים בשיתוף חבר הכנסת טלאב א-סאנע (רע"ם-תע"ל), בה הביעו את התנגדותם הגורפת לתוכנית פראוור, ליישוב מחדש של הבדואים בנגב, והגדירו אותה "אסון לאומי לבדואים".

"משמעות התוכנית היא מחנות ריכוז וגטו", אמר ח"כ א-סאנע במסיבת העיתונאים והוסיף, "האם להיות בדואי זה פשע?". לדבריו, "התוכנית היא נכבה חדשה על הבדואים, ולכן אנו מאוחדים לצאת למאבק ללא פשרות".

תושב רהט פייסל אל הוזיל, שהיה חבר בוועדת גולדברג שעל בסיס עבודתה גובשה התוכנית, אמר בכנס כי "יש לומר לא לדו"ח שמנשל את האוכלוסייה הבדואית", והוסיף, "נאבק עד שהדו"ח יבוטל".

ראשי המאבק הבדואי מתכננים לקיים ביום חמישי הקרוב הפגנה גדולה מול מנהלת הבדואים בבאר שבע. לדבריהם, הם מוכנים גם להחריף את צעדיהם ולהכריז על שביתת רעב, ושוקלים אף לפנות לאו"ם נגד התוכנית. "הדו"ח לא עונה על הציפיות הכי גרועות שלנו", אמר השייח' מוחמד אבו-פרחה מהפזורה הבדואית, וקרא להשבית את הלימודים בבתי הספר. "אנו מוכנים להידברות ופשרה היסטורית, אבל לא עם דו"ח שליברמן עומד מאחוריו".

"אנחנו רוצים לחיות בשלום עם היהודים", הוסיף ח"כ א-סאנע. "לא יכול להיות שחלק יחיו באושר וחלק יסבלו, לא יכול להיות שיהיו בתים עם בריכה ואצלנו לא יהיה מים".

עם זאת, היו גם מי שביקרו את דבריו על אחדות בקרב הבדואים. "הבעיה שלנו שכל חמולה או שבט דואג לעצמו, אין אחדות ואין מטרה משותפת - והדבר הזה פוגע במאבק באופן דרסטי", אמר אחד מהמשתתפים בכינוס אתמול.

הפגנת הבדואים נגד התוכנית בירושלים, בחודש שעברצילום: תצלום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ