קופות החולים יסיימו את השנה בגירעון של 1.5 מיליארד שקלים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מערכת הבריאות בישראל צפויה לסיים את שנת 2011 במשבר תקציבי קשה, החמור ביותר מאז נחקק חוק ביטוח בריאות ממלכתי בשנת 1995.

בשנה שעברה הצטמצמה פעילות בתי החולים בישראל בעקבות שביתת הרופאים, שכללה הפסקות בניתוחים לא דחופים וביטול תורים במרפאות חוץ. בתי החולים עתידים להחמיר את הגירעון התפעולי במאות מיליוני שקלים נוספים. כבר בשנת 2010 עמד הגירעון בבתי החולים הממשלתיים על 625 מיליון שקל - גידול של 12% לעומת 2009.

צמצום פעילות בתי החולים בעקבות השביתה אמור היה להביא דווקא לשיפור בתוצאות הכספיות של קופות החולים. עם זאת, שורה ארוכה של גורמים הביאו דווקא למצב הפוך, וגירעונות קופות החולים תופחים לקרוב למיליארד שקלים וחצי.

קופת חולים כללית צפויה לסיים את שנת 2011 עם גירעון של 700 מיליון שקל, עלייה של כחצי מיליארד שקל בהשוואה לגירעון של 2010; קופת חולים מכבי, שהיתה לאורך העשור האחרון הקופה המובילה באיזון תקציבי, ואף סיימה את השנה שעברה באיזון דחוק, תציג לראשונה גירעון בהיקף של 300 מיליון שקל; קופת חולים מאוחדת צפויה להציג גירעון של 300 מיליון שקל; וקופת חולים לאומית צפויה להציג גירעון של 150 מיליון שקל.

הגורמים שמציגים בקופות החולים להחמרת הגירעונות הם, בין היתר, העלאת מחיר יום אשפוז, שגדל בשנים האחרונות כדי לממן את הסכמי השכר החדשים שנחתמו עם הרופאים במסגרת הסכם הבוררות מדצמבר 2007. הסכם השכר הנוכחי שנחתם בסוף אוגוסט צפוי לגרור החלטה על העלאה נוספת במחיר יום אשפוז, כדי לממן את התשלום, וללא הזרמת כסף למערכת הבריאות, אף יחמיר את הגירעון של קופות החולים בשנת 2012.

כמו כן, בקופות החולים מצביעים על עלייה בשימוש בתרופות וטכנולוגיות רפואיות בישראל בשנה החולפת, שהעמיקה את הגירעון, וכן לתקצוב חסר שהועבר לקופות בעבור מימון תוכנית שקידם סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, למימון ציבורי של טיפולי שיניים לילדים.

בחלק מהקופות טוענים גם, כי משרד הבריאות הפיץ בחודשים האחרונים הנחיות העשויות להעמיק את הגירעון, מאחר ולא ניתן עבורן מענה תקציבי. מדובר בתוכניתו של ליצמן להפחתה של 33% בהשתתפות העצמית המשולמת בעבור תרופות גנריות שבסל, שנכנסה לתוקף בתחילת אוגוסט; וחיוב כלל מוסדות מערכת הבריאות בהנגשה לשונית בשילוט וחומרי הדרכה בשפות עברית, אנגלית, ערבית ורוסית עד פברואר 2013; ובהתאמת מענה טלפוני למטופלים בחמש שפות.

לדברי בכיר במערכת הבריאות, "ללא פעילות נמרצת לאיתור מקורות לכסף נוסף, המערכת תהפוך לגירעונית, מה שעלול בהמשך גם לפגוע באיכות הטיפול הרפואי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ