נתניהו: "תרומתו של פורת לבניין הארץ - מופת"

חנן פורת, ממייסדי גוש אמונים, אידיאלוג נחרץ של ארץ ישראל השלמה וח"כ לשעבר, נפטר בגיל 67 לאחר מאבק במחלת הסרטן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביע אחר הצהריים (שלישי)  "צער עמוק על פטירתו של חבר הכנסת לשעבר, חנן פורת. "חנן פורת הקדיש את חייו לבניין ארץ ישראל, לחינוך דורות של תלמידי הציונות הדתית, לאהבת ארץ ישראל ועם ישראל". לדברי נתניהו, "תרומתו לבניין הארץ ויישובה, לחינוך ולהנהגת האומה על ערכי הציונות, היא מופת ודוגמא לאזרחי ישראל".

פורת נפטר היום בגיל 67 לאחר מאבק במחלת הסרטן. הוא היה ממייסדי גוש אמונים, והוביל את המאבקים להקמת ההתנחלויות בסבסטיה שבשומרון. בשנים 1981-99 כיהן בכנסת לסירוגין, מטעם התחיה, המפד"ל והאיחוד הלאומי. גם לאחר שחלה המשיך פורת בפעילויות הלימוד וכן בעמותות הצדקה שניהל. הוא השאיר אחריו אישה ו-11 ילדים. טרם נקבע מועד הלוויתו.

חנן פורת גדל כילד בכפר עציון, שחרבה במלחמת העצמאות. בשנת 1967, לאחר לימודיו בישיבת הסדר, היה בין החיילים שכבשו את ירושלים. מיד לאחר המלחמה, השיג פורת אישור להקים מחדש את כפר עציון, וזו היתה להתנחלות הראשונה שקמה.

חנן פורת (מימין) והרב לוינגר חוגגים את מתן האישור להישאר בשומרוןצילום: משה מילנר / לע"מ

פורת היה מרצה מבוקש לתנ"ך וכן אידיאולוג נחרץ בנושאי ארץ ישראל השלמה. לאחר רצח רבין היה חנן פורת מהקוראים לחשבון נפש במחנה הציונות הדתית. "המסר צריך להיות שאסור ששנאת אחים תגרום לאיש לרצוח את אחיו. יהודי רצח יהודי ומכאן ואילך עלינו להפנים שאסור שתהיה מלחמת אחים בשום מקרה, וגם בנוגע לרבין חשוב לדעת שלצד הביקורת על חלקים גדולים במפעליו, צריכים לזכור לו חסד נעורים על מעשיו לתקומת ישראל" אמר פורת בעבר.

בשנה שעברה התראיין בנושא יחסי ישראל והפלסטינים ואמר כי "אנחנו צריכים היום להציב אלטרנטיבה מדינית, כזו שאין בה שנאה לערבים ולא ניסיון לגרש אותם או לפגוע בהם, אבל היא צריכה להתחיל מידיעה ברורה, קודם כל שלנו ואחר כך של הערבים ושל כל העולם, שכאן ביתנו, בין הירדן לים, ובבית הזה לא תיכון שום ישות לאומית אחרת".

במערכת הפוליטית ספדו לפורת: "עמוד התווך של ההתיישבות היהודית"

חנן פורתצילום: בכר דודו

יו״ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין ספד לחנן פורת עם היוודע מותו. "הכנסת מרכינה ראשה יחד עם בני משפחתו, מכריו, ידידיו ותלמידיו של הרב חנן פורת המנוח, ציוני אדוק, פרלמנטר מובהק, בונה נאמן של ארץ ישראל. הרב פורת היה איש החזון והמעש, ידיד אמת וחבר ליצירה ולעשייה, שאחז בצו החיים על אף ייסורים קשים. יהי זכרו ברוך", אמר ריבלין.

מהאיחוד הלאומי נמסר כי  "'אבד צדיק מן הארץ'. אנו המומים וכואבים את פטירתו של אהובינו וחברינו הרב חנן פורת ז"ל, ממייסדי המפלגה. איש המעש והרוח, אוהב התורה, בונה הארץ ואוהב עם ישראל בכל רמ״ח אבריו ששימש גשר וקרן אור בהידברות בין דתיים וחילונים והיה מראשי ומחלוצי ההתישבות היהודית ביהודה ושומרון. הרב חנן פורת ז"ל פעל עד יומו האחרון בכל המישורים להרבות אהבה ואמונה בעם ישראל ולחזק את אחיזתנו בארץ אבותינו. בבניין הארץ ננוחם".

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ אורי אורבך אמר כי "משפחת הציונות הדתית אבלה על לכתו מעימנו של אוהב העם, התורה והארץ, הרב חנן פורת. חנן פורת סימל את עוצמת הציונות הדתית הבונה והמתחדשת. חייו ומותו למופת לנו".

ח"כ עתניאל שנלר מסיעת קדימה ציין ש"חנן פורת היה דמות ייחודית באהבת הארץ ובמימוש ההתישבות בה. החברה הישראלית, על שלל גווניה, איבדה היום עמוד ייסוד ודגל אידיאולוגי אשר שילב את צבעי היהדות היפה, אהבת הארץ וביניינה במרקם אחד. העומק הרעיוני ולהט האמונה של חנן פורת מהווים דוגמא ומופת לפטריוטיות למדינה היהודית בארץ ישראל".

ח"כית ציפי חוטובלי מהליכוד הגדירה גם היא את חנן פורת כ"עמוד התווך של ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, הרב חנן פורת זצ"ל, איש חסד ותורה ענק. הרב חנן היה אב ומורה דרך לכל אנשי הציבור העוסקים בקידום ההתיישבות. יהי זכרו ברוך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ