חוקרים: ההסכם לפיצוי שגרמניה תעניק ליהודי מרוקו - מנוגד לאמת ההיסטורית

בהסכם שהושג בין ועדת התביעות לממשלת גרמניה נקבע כי 26 מיליון דולר יחולקו לקורבנות רדיפות הנאצים במרוקו אולם חוקרים טוענים כי הקריטריון לקבלת הכסף אינו רלוונטי ליהדות מרוקו

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חוקרי יהדות מרוקו טוענים, כי ההסכם בין ועידת התביעות לממשלת גרמניה על פיצוי יהודי מרוקו בשל תלאותיהם במלחמת העולם השנייה חסר ערך. לפי הסיכום שהושג לפני כחמישה חודשים, תוכל ועידת התביעות, שהיא הגוף היציג של יהדות העולם בפני ממשלת גרמניה בכל הקשור לפיצוי נפגעי הנאצים, לחלק 26 מיליון דולר לקורבנות של רדיפות הנאצים ממרוקו.

יהודי מרוקו חיו אז תחת שלטון ממשלת וישי הצרפתית, ששימשה ממשלת בובות של המשטר הנאצי. לפי ההסכם יוכלו יהודי מרוקו לקבל סכום חד פעמי של 2,556 יורו, בשל מה שמוגדר "הגבלת חופש התנועה" שלהם בתקופת המלחמה. בדברי ההסבר של יו"ר ועידת התביעות, יוליוס ברמן, הוא אמר כי "הגבלת חופש התנועה לאזור המגורים או לאזור מסוים בכלל, הייתה אמצעי יעיל לקראת המטרה של השתלטות על כל האוכלוסייה היהודית".

אלא שעתה טוענים שלושה מומחים ליהדות מרוקו כי הקריטריון של הגבלת תנועה כלל לא רלוונטי ליהדות מרוקו. השלושה, הד"ר יגאל בן נון מאוניברסיטת פאריס, הפרופ' מיכאל לסקר מאוניברסיטת בר-אילן והפרופ' ירון צור מאוניברסיטת תל אביב, כתבו למנכ"ל ועידת התביעות, חן יוריסטה: "קריטריון זה מנוגד לעובדות ולאמת ההיסטורית בתולדות יהודי מרוקו בימי המלחמה".

לדברי המומחים עצם החלת המושג "שואה" על יהדות מרוקו הוא מוטעה, שכן מרוקו שימשה מקלט ליהודים ואף אחד מיהודיה לא הוכנס למחנות ריכוז או השמדה. שנית, טוענים השלושה, כי דווקא מגבלות התנועה לא היו הפגיעה העיקרית ביהודי מרוקו, וכי הפגיעה העיקרית הייתה סילוק יהודים ממשרות ופגיעה כלכלית, שעליהן אין ההסכם מפצה.

מוועידת התביעות נמסר בתגובה: "מדובר בהבהרה שהושגה לאחר משא ומתן ממושך עם ממשלת גרמניה. במסגרת הבהרה זו נענתה ממשלת גרמניה לדרישת ועידת התביעות לשלם מענק חד-פעמי מקרן הסיוע לניצולי שואה שסבלו מהגבלת תנועה כלשהי בזמן השואה, מתוקף צווים שהוצאו על ידי המשטר הנאצי או בעלי בריתם. הבהרה זו חלה, בעיקר, אך לא רק על נרדפים בכמה מדינות כגון בולגריה, רומניה, תוניסיה ומרוקו. כך, לדוגמה, זכאים לפיצוי לאחר הבהרה זו יהודים שחיו במרוקו בזמן השואה, ולא היו מורשים לחיות מחוץ לרובע היהודי (המלאח) בעיר מגוריהם בשל צו שפרסם מלך מרוקו. הפגיעות האחרות ביהודי מרוקו בתקופת השואה מוכרות וידועות לוועידת התביעות זה שנים רבות, אולם לצערנו, ממשלת גרמניה עדיין לא הכירה בעילות אלה לצורך פיצוי אישי או קיבוצי".

בוועידת התביעות הוסיפו כי מבחינה ראשונית של הבקשות שהוגשו, נראה שהן "תעמודנה בתבחיני ממשלת גרמניה וכי אלפים יהיו זכאים למענק".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ