פרופ' שכטמן: הממשלה השפילה את המדענים

הזוכה בפרס נובל ביקר את מדיניות הקיצוצים בתקציב ההשכלה הגבוהה בעשור האחרון: "לא נראה שממשלת ישראל ראתה חשיבות בפעילות שלנו"

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

חתן פרס ישראל לכימיה והזוכה הטרי בפרס נובל, פרופסור דן (דני) שכטמן, אמר הבוקר (חמישי) ל"קול ישראל" כי הוא ועמיתיו המדענים הרגישו מושפלים מהקיצוצים העמוקים בתקציב ההשכלה הגבוהה בעשור האחרון. שכטמן אמר כי "לא נראה שממשלת ישראל ראתה חשיבות בפעילות שלנו, וזה התבטא בקיצוצים אדירים בתקציב".

בנוסף ציין שכטמן כי גם הטכניון, המוסד האקדמי בו הוא מועסק, קיצץ במשרות ולא שילם משכורות בשל הקיצוצים ב"עשור האבוד", כלשונו, של ההשכלה הגבוהה. עם זאת הוא ציין כי בשנה האחרונה נרשם שיפור במצב האוניברסיטאות.

"אני חושב שמערכת החינוך בזמן האחרון עשתה צעדים לקראת האוניברסיטאות בניגוד למה שקרה בתקופות קודמות שהיו גרועות מאוד", אמר. "אני חושב שצריך להמשיך בצעדים האלה. כדי שיהיו מדענים צריך להכשיר אותם מהגן, כדי שלאוניברסיטאות יגיעו אנשים ששואפים להיות מדענים".

"בזכות האמונה" - טור מיוחד של פרופ' דן שכטמן

דבריו של שכטמן הבוקר מצטרפים לביקורת של מדענים ואנשי חינוך רבים מתחום הכימיה והמדעים בכלל, אשר ראו בזכייתו בפרס היוקרתי הזדמנות להתריע על הידרדרות במעמד המדעים בארץ. לדבריהם, פרס הנובל שהוענק אתמול הינו תוצר של מערכת חינוך שהיום כבר אינה קיימת.

"זהו יום משמח, אבל כדאי לחזור למציאות. מערכת החינוך הובילה את תחום הכימיה בישראל למשבר עמוק מאוד". כך אמר הפרופ' אהוד קינן, יו"ר ועדת המקצוע בכימיה המייעצת למשרד החינוך, בעקבות זכייתו של שכטמן.

"כולם עומדים עכשיו ומשתאים, אבל האמת היא שאין להם מושג ירוק במה שזיכה את שכטמן בפרס. הם רק אומרים 'איזה איש חכם, הוא עשה דברים נפלאים'. זהו תוצר מובהק של מערכת החינוך. אם דבר כזה היה קורה בטאיוואן, לפחות חצי מהאוכלוסיה יכולה היתה להסביר מה עומד מאחורי הזכייה, זהו ההבדל בין הערכה והערצה, הערכה באה מידע, ולצערנו הוא אינו נוכח כאן מספיק", אמר קינן, המשמש גם כנשיא החברה הישראלית לכימיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ