1,500 בדואים הפגינו בב"ש נגד מתווה פראוור

בני העדה הפגינו במחאה על התכנית לפיה יפונו 30 אלף מהם מבתיהם. "לא נוותר על חלקיק מהאדמות"

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

1,500 בדואים הפגינו בבאר שבע במחאה על תוכנית פראוור, הקוראת לפנות קרוב ל-30 אלף בדואים מבתיהם ואושרה על ידי הממשלה לפני חודש. המפגינים נשאו שלטים עם הכיתובים "העם דורש צדק חברתי", ו- "כן להכרה, לא לעקירה". לדברי המשטרה זו היתה בהפגנה שקטה  ולא נרשמו אירועים חריגים.

"כל מי שנמצא פה הוא נגד התוכנית", אמר אחד המפגינים. "אנחנו באים להגיד את דעתנו: לא לתוכנית שרוצה לעקור אותנו מהיישובים שלנו. נילחם כדי להשיג את מה שמגיע לנו". איברהים, תושב רהט שהגיע גם הוא להפגין, אמר: "לא נתפשר על האדמות שלנו. אנחנו דורשים צדק חברתי. אם פראוור והמדינה חושבים שיהיה לנצח אותנו בעזרת דו"חות, יש להם טעות גדולה. אנחנו לא מתכוונים לוותר על חלקיק מהאדמה שלנו". במחאה על תוכנית פראוור אף הושבתו היום הרשויות הבדואיות בדרום.

התושבים הבדואים מפגינים, היוםצילום: אלי הרשקוביץ

לפני כחודש אישרה הממשלה את המלצות צוות היישום להסדרת התיישבות הבדואים בנגב, מתווה פראוור. לפיו יפונו כ-30 אלף בני אדם ויעברו להרחבות ביישובים הבדואים הקיימים כמו רהט, כסייפה וחורה. נציגי הבדואים הגדירו את התוכנית "הכרזת מלחמה על הבדואים".

על פי התוכנית, יפוצו תושבי הפזורה בסכומי כסף ובאדמות חלופיות. עלות התוכנית נאמדת ב-6.8 מיליארד שקלים, מהם 1.2 מיליארד יוקצו לתוכנית כלכלית לפיתוח היישובים הבדואים המוכרים. לאחר אישור התכנית התקיימה נגדה הפגנה קטנה יותר מול קריית הממשלה בתל אביב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ