יום הכיפורים: מזג אוויר נוח וכוננות

בצפון ובמרכז ייתכן טפטוף; 22 אלף יעברו היום בנתב"ג; סגר הוטל על השטחים‬

יאיר אטינגר
צפריר רינת
אנשיל פפר וזוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר
צפריר רינת
אנשיל פפר וזוהר בלומנקרנץ

בעקבות הצתת המסגד בטובא זנגריה ערכו בימים האחרונים במשטרה שיחות עם נציגי המגזר הערבי כדי לנסות ולהביא לרגיעה בין הצדדים, בתקווה שבצום יום כיפור יישמר השקט בכל רחבי הארץ. עקב האירועים הקשים שאירעו בעכו ביום הכיפורים לפני שלוש שנים, נערכו שיחות גם עם נציגי שונים בקרב המגזר בערים המעורבות ליהודים וערבים.

אמש בחצות הוטל סגר על שטחי יהודה ושומרון למשך 48 שעות והוא יוסר במוצאי יום כיפור בחצות. בסגר יתאפשר מעבר במקרים הומניטריים ורפואיים באישור המינהל האזרחי.

צום יום כיפור יחל הערב מעט לפני השעה חמש בערב, ולפי הסקרים בשנים האחרונות צפויים לצום תושבים רבים ברחבי הארץ. על פי הסקר החברתי שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשנת 2009, 26% מהיהודים שמגדירים עצמם "חילונים" או "לא דתיים" צמים ביום כיפור ו-24% מהם אף ביקרו בבית הכנסת.

בבתי הכנסת השונים ברחבי הארץ נערכים לעומס הצפוי הערב ומחר באולמות, ובארגונים שונים לקחו על עצמם לארגן תפילות המוניות וידידותיות גם למי שאינו פוקד באופן קבוע את בתי הכנסת.

ארגון רבני צהר, בשיתוף החברה למתנ"סים, מארגן כ-200 מניינים, עם הבטחה להנגיש אותם למי שאינו מתפלל קבוע, ומצפה לכ-40 אלף מתפללים. כמו כן יקיים הארגון מפגשים של דתיים וחילונים בפתח תקווה, בת ים, זכרון יעקב, רעננה וחיפה. גם הקהילות הקונסרבטיבית והרפורמית יקיימו בכל הארץ תפילות מרובות משתתפים והן מזמינות את הקהל הרחב להשתתף.

1 מתוך 7 |
תפילות "תשליך" בשפך הירקון, אתמול
2 מתוך 7 |
תפילות "תשליך" מסורתיות בשפך הירקון שבתל אביב, אתמול

סביב בתי הכנסת ואתרי התפילה ייערכו כוחות מד"א בכוחות מתגוברים על מנת לסייע למתפללים החשים ברע בשל הצום ולילדים הנפגעים ברכיבה על האופניים. מדי שנה נזקקים לשירותי מד"א כ-1,500 בני אדם ביממת הצום.

ארגון איחוד הצלה נערך אף הוא בכוננות מיוחדת ליום כיפור ופנה לגבאי בתי הכנסת השונים ברחבי הארץ, בבקשה שיניחו מכשיר טלפון במקום מוסכם למקרה חירום. במשטרה מבקשים מהאזרחים לגלות ערנות אל מול תנועת רכבי ההצלה השונים בחג.

מזג האוויר מבשר טובות לצמים ביום כיפור. היום הוא צפוי להיות נוח והמגמה תימשך גם מחר. על פי חברת החיזוי מטאוטק, היום צפויות הטמפרטורות להיות נוחות ובשעות הבוקר אף ייתכן טפטוף קל באזור הצפון והמרכז.

מחר צפויה עלייה קלה בלבד בטמפרטורות בשיעור של 2-1 מעלות, אך מזג האוויר צפוי להמשיך להיות נוח. עם זאת, בתחילת השבוע יהפוך מזג האוויר להפכפך ולאחר יומיים חמים מהרגיל יש סיכוי לירידה חדה בטמפרטורות ואף לגשם באמצע השבוע.

לקראת כניסת החג צפויה התחבורה הציבורית לסיים את פעילותה מוקדם מן הרגיל בימי שישי. קווי האוטובוסים הבין-עירוניים והעירוניים יופסקו במדורג בין 13:00 ו-14:30, ויתחדשו במוצאי שבת בהדרגה החל בשעה 19:30. תנועת הרכבות צפויה להפסיק עוד קודם לכן, בהדרגה החל מהשעה 11:00. היא צפויה להתחדש במלואה רק ביום ראשון בבוקר.

גם בנמל התעופה בן גוריון תיפסק תנועת המטוסים וזהו היום היחיד בשנה שבו מושבת לחלוטין המרחב האווירי של ישראל. התנועה צפויה להיפסק היום בשעה 12:50 וצפויה להתחדש מחר לנחיתות בשעה 21:30 ולהמראות משעה 22:30. על פי נתוני רשות שדות התעופה, צפויים לעבור היום בשדה כ-21.9 אלף נוסעים ומחר צפויה תנועה דלילה מאוד של כ-2,830 נוסעים בלבד.

גם מסופי הגבול עם מצרים וירדן ייסגרו היום בצהריים לקהל ותנועה בהם צפויה להתחדש משעה 21:00 עם צאת החג.

החב"דניקים בניו יורק מתכוונים להתפלל עם המשיח

זה יתחיל היום בבוקר בטקס הכפרות: "בשעה 7:00 בבוקר יוצא הרבי שליט"א מלך המשיח מחדרו עם תרנגול בידיו ופונה לחצר הסוכה, שם ממתין השוחט. הרבי מוסר את התרנגול לידי השוחט ולאחר השחיטה מכסה את הדם בעפר".

המיקום הוא שכונת קראון הייטס בברוקלין, בירת חב"ד העולמית. "הרבי שליט"א" הוא האדמו"ר האחרון של חב"ד, מנחם מנדל שניאורסון, והשורות הנ"ל לקוחות מתוך לוח זמנים מפורט שהופץ לאחרונה לאלפי חסידים ואורחים שבאים להתפלל בחגי תשרי בבית המדרש המרכזי, המוכר לכל חסיד חב"ד בשם "770". "770 שנה לאחר הסתלקותו מהעולם, נראה כי אין גבול לסרבנות של חלק מחסידיו להכיר במותו".

הפלג המשיחי, המאמין כי הרבי מלובביץ' עדיין חי, הוא מיעוט בתוך תנועת חב"ד העולמית, אבל יש לו מאחזים - בעיקר ב"770" וכן בכמה קהילות בישראל. במה שגורם זעזוע אפילו בתוך הפלג המשיחי של חב"ד, קבוצת בחורי ישיבה מקראון הייטס הפיצה "מדריך לאורח" המתאר בפרוטרוט את כל פעולותיו של הרבי בחגי תשרי: מתי והיכן יעמוד להתפלל, מתי יטבול במקווה ומתי יעלה לתורה, מתי יחלק כוסיות וודקה לחסידיו, ומתי יפצח בשירה אדירה. במדריך נכתבות הוראות ברורות כיצד יש לנהוג כלפיו, ובהקדמה למדריך אף נכתב, כי "הדברים עלולים להשתנות על פי רצונו, ובפרט שמצפים ומייחלים אנו בכל רגע להתגלותו המלאה והמושלמת לעין כל".

שיא התפילה צפוי כמו בכל מקום בסוף תפילת נעילה, לקראת סוף הצום, אבל ב"770" צפוי ריגוש נוסף. על פי המדריך, בסוף התפילה ישירו המתפללים בבית המדרש את ההמנון המשיחי "יחי אדוננו מורנו ורבנו מלך המשיח", ואז: "במהלך השירה מסתובב הרבי אל הקהל, עולה על גבי גרם מדרגות, ומעודד את השירה במחיאות כפיים". הרב מנחם זיגלבוים, איש הפלג המשיחי ועורך העיתון המשיחי "בית משיח", הזדעזע למקרא "המדריך לאורח". הוא העריך כי המדריך נכתב בין השאר כהתרסה כלפי הזרם המרכזי. "רוב המשיחיסטים הם אנשים שפויים שחושבים שהרבי ממשיך להנהיג את הדור שלנו", ציין זיגלבוים. "'המדריך' הזה הוא הזוי ועצוב. הבעיה היא שהיום אין בבית המדרש המרכזי מי שמוחה נגדם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ