עימותים רבים בין יהודים וערבים ברכבת הקלה בירושלים - חינוך וחברה - הארץ

עימותים רבים בין יהודים וערבים ברכבת הקלה בירושלים

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ניר חסון

חודש וחצי לאחר תחילת פעילות הרכבת הקלה בירושלים, נראה כי היא הופכת לזירת עימות בין ערבים ליהודים. עד כה הצטברו עדויות רבות על התנכלויות הדדיות, שלרוב הסתכמו בקללות אך לעתים הידרדרו ליריקות ולדחיפות. ברוב המקרים לא נדרשה התערבות המשטרה.

עיקר המתח נוצר ככל הנראה באזור בית חנינא ופסגת זאב. שלשום, לראשונה מאז תחילת הפעלת הרכבת, השתמשו מאבטחים בגז פלפל. התקרית אירעה לאחר שכמה צעירים פלסטינים התעמתו עם פקח של הרכבת בעניין הנחת הרגליים על המושב. הפקח הזעיק את מאבטחי הרכבת, ובעימות שפרץ בין הצדדים ריססו המאבטחים את הצעירים בגז פלפל והורידו אותם מהקרון. שוטרים שהגיעו למקום לא עיכבו איש מהמעורבים לחקירה מאחר שלא הוגשה תלונה.

"אני מקבלת המון תלונות על דיבורים אלימים, תגרות ידיים", אמרה חברת מועצת עיריית ירושלים ותושבת פסגת זאב, יעל ענתבי. תושב פסגת זאב שביקש שלא להזדהות סיפר על מקרה שאירע לשלושת ילדיו כשנסעו לבדם ברכבת. "עלו כמה בחורים והתחילו לקלל אותם. הם שאלו אותם אם הם רוצים סמים, ואחד מהם ליטף את אחד הילדים. כשהגיע מאבטח הם סימנו לילדים לשתוק".

במקרה אחר עצרה משטרת ירושלים ארבעה נערים פלסטינים בחשד שיידו אבנים על הרכבת. לרכבת נגרם נזק קל ולא היו נפגעים.

אחמד סוב לבן, רכז השטח של העמותה "עיר עמים", אסף עד כה עדויות על שלושה מקרים של פלסטינים שהתלוננו על תקיפות מצד נוסעים יהודים. במקרה אחד הותקפו שלושה ילדים פלסטינים לפני כשלושה שבועות על ידי כמה צעירים חרדים על הרכבת בעקבות ויכוח על המושבים.

להערכת תושבים בפסגת זאב, הבעיה נובעת בין היתר מכך שעדיין לא נגבה תשלום על נסיעה ברכבת, מה שהופך אותה לאטרקציה עבור צעירים משועממים. "הייתי מגדירה את זה כחבלי לידה", אמרה ענתבי, "יש פה אוכלוסיות שבדרך כלל לא משתלבות בצורה הרמונית ופתאום נמצאות ביחד".

ב"עיר עמים" מסכימים. במכתב ששלחה אשרת מימון, מנהלת פיתוח מדיניות בעמותה, ליהודה שושני, מנכ"ל זכיינית הרכבת חברת סיטי פס, היא כתבה: "אף אם אכן נוצרים עימותים על הרקע האמור, הרי ניתן להבין זאת ממפגש בלתי אמצעי שמתרחש לראשונה באופן אינטנסיבי בכלי תחבורה משותף בין שתי אוכלוסיות המתגוררות בסמיכות עשרות שנים אך למעשה נפרדות כמעט לחלוטין... לכן, במצב הקיים קם לדידנו בפניכם האתגר הראוי שיבהיר את זכותם של הכל לשירותיה של הרכבת הקלה, לנגישותה לכל המבקשים לעשות בה שימוש, להגברת המודעות של הציבור בכללותו, ושל עובדיה בפרט, להגנה לכל בפני כל גילוי אלימות".

מעיריית ירושלים, האחראית על האבטחה ברכבת, נמסר: "מאז תחילת הפעלת הרכבת נרשמו אירועי אלימות בודדים בלבד, בעיקר של בני נוער, לאו דווקא בגלל שיוך מגזרי. מאבטחי הרכבת מבצעים, בנוסף למשימות האבטחה, גם פעולות שנועדות לשמור על הסדר הציבורי בקרונות וברציפים".

ממשטרת ירושלים נמסר כי מלבד שני מקרים לא הוגשו תלונות על אלימות ברכבת וכי למאבטחי הקרונות יש סמכות לעכב נוסעים במקרה הצורך.

נוסעים ברכבת הקלה, שלשום. המתח נוצר בבית חנינא ופסגת זאבצילום: תצלום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ