הבדואים קוראים למשא ומתן לשינוי מתווה פראוור

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

כ-2,000 בני אדם הפגינו אתמול מול בית החולים סורוקה בבאר שבע, במחאה על אישור תוכנית פראוור, שלפיה יפונו קרוב ל-30 אלף בדואים ממקום מגוריהם בנגב. המפגינים נשאו שלטים עם הכיתובים: "העם דורש צדק חברתי" ו"כן להכרה, לא לעקירה". בהפגנה לא נרשמו אירועים חריגים. נוסף על כך, ביישובים הבדואיים בנגב התקיימה אתמול שביתה כללית במחאה על אישור המתווה.

"לא נתפשר על האדמות שלנו. אנחנו דורשים צדק חברתי. אם פראוור והמדינה חושבים שיהיה אפשר לנצח אותנו בעזרת דו"חות, יש להם טעות גדולה. אנחנו לא מתכוונים לוותר על חלקיק מהאדמה שלנו", אמר איברהים, תושב רהט שהשתתף בהפגנה וביקש לא להזדהות בשמו המלא.

לפני כחודש אישרה הממשלה את המלצות צוות היישום להסדרת התיישבות הבדואים בנגב. לפי המתווה, כ-30 אלף בני אדם יפונו ויועברו להרחבות ביישובים הבדואיים הקיימים כמו רהט, כסייפה וחורה, ויפוצו בכסף ובאדמות חלופיות. עלות התוכנית נאמדת ב-6.8 מיליארד שקלים, מהם 1.2 מיליארד יוקצו לתוכנית כלכלית לפיתוח היישובים הבדואיים המוכרים. נציגי הבדואים הגדירו את התוכנית "הכרזת מלחמה על הבדואים" והפגינו מול קריית הממשלה בתל אביב לאחר אישורה.

עם זאת, בקרב הבדואים נשמעים גם קולות אחרים. לדברי השייח אברהים אל עמור מכסייפה, יש גורמים משני הצדדים המנסים לגרוף הון פוליטי מהמחלוקת. "אני לא רואה את זה כמלחמה של הבדואים במדינה, יש לנו זכות למחות ולהפגין בכפוף לחוק", אמר. "הצדדים צריכים לשבת ולדבר. מי שטוען שהוא מייצג את הבדואים טועה, אנחנו צריכים להשיג תוצאות במשא ומתן. יש אנשים שלקחו את ההנהגה בלי שאף אחד בחר בהם", הוסיף.

השייח עיד אבו ראשד הוסיף ואמר: "אם הממשלה צריכה לשנות מספר סעיפים בדו"ח, נעשה זאת דרך משא ומתן. לא צריך להחריף את המאבק כרגע. הבדואים הם אזרחים נאמנים למדינה ורוצים להיות חלק ממנה".

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "תוכנית הממשלה להסדרת התיישבות בדואים בנגב היא מקיפה ורצינית ומטרתה להביא בפעם הראשונה פתרון כולל לסוגיה. התוכנית תוביל לשינוי משמעותי בנגב לטובת כלל תושביו, יהודים ובדואים כאחד. הממשלה פותחת בימים אלה במהלך של הקשבה והידברות עם האוכלוסייה הבדואית בנגב ועם הגורמים הרלוונטיים, בראשות השר בני בגין. זאת, במטרה לשתפם בפרטי התוכנית ולקבל את התייחסותם אליה ולבחון ככל הנדרש את הצורך בהתאמות בתוכנית".

מהרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב נמסר בתגובה: "התוכנית פורצת דרך וכוללת הסדרה של מרבית האוכלוסייה במקומה. זאת, תוך התייעצות, התחשבות ויצירת מודלים התיישבותיים כפריים וחקלאיים, בהתאם לצורכי המגזר הבדואי ותמורות רחבות בקרקע שתרשמנה לראשונה בטאבו, על שם התובעים".

המפגינים בבאר שבע, אתמול. "לא נתפשר על האדמות שלנו" צילום: תצלום: אליהו הרשקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ