רויטל חובל
רויטל חובל

כבר שבועיים שחברת מקורות מנתקת את זרם המים במועצה המקומית ג'סר א-זרקא במשך עשר שעות בכל יום. זאת לאחר שבשנה האחרונה טיפס חוב המועצה לחברה לחמישה מיליון שקלים. לטענת התושבים, הניתוקים נעשים ללא כל התראה, והם נאלצים להצטייד בדליים ובחביות לשעה שבה שוב יופסק הזרם.

לדברי התושבים, סרבני חובות המים אשמים במצבם, אך גם חברת מקורות, שבוחרת להעניש את כולם ללא הבחנה. "אזרחים אוגרים מים בביתם או שואבים מים ממעיינות בלית ברירה", אמר תושב המועצה סמי עלי. "הבעיה היא שבשעות היום אין מים גם במוסדות חינוך ובמסגדים. יש תושבים בג'סר שלא שילמו חשבון מים במשך 20 שנה, וצברו חובות של עשרות אלפי שקלים. יחד עם זאת, לא יכול להיות עונש קולקטיבי. התושבים הפכו לבני ערובה כי המועצה לא יכולה להיחלץ מהגירעון שלה".

נער סוחב דליי מים בג'סר א-זרקא, שלשום. התושב חסן עלי: "התושבים הפכו לבני ערובה כי המועצה לא יכולה להיחלץ מהגירעון שלה"צילום: תצלום: נמרוד גליקמן

סמי ופעילים נוספים מג'סר א-זרקא ומהיישובים השכנים, בנימינה, זכרון יעקב ואור עקיבא, הקימו פורום מאבק בשם "מים לג'סר א-זרקא". "אנחנו מתכוונים לפעול בכל המישורים, כולל פנייה לחברי כנסת", אמר עלי. "התושבים בג'סר במציאות של הישרדות. אין פה התעוררות או מחאה, ואנשים התרגלו לשגרה שבה אין מים".

כבר במארס השנה היה חובה של ג'סר א-זרקא לחברת מקורות שלושה מיליון שקלים. המצב במועצה הולך ומידרדר, בין השאר בשל שיעורי גבייה נמוכים במיוחד של ארנונה ומים. הגירעון גדל במיליוני שקלים מדי שנה, וכיום הוא 30 מיליון שקל. נוסף על כך, עובדי המועצה לא קיבלו משכורת זה שישה חודשים.

בין המועצה ובין משרד הפנים מתגבש כיום הסכם הבראה, ולפיו המדינה תתחייב לכסות חלק מהחובות בתמורה להתייעלות המועצה ולהעלאת שיעור הגבייה. בחודש שעבר שכרה המועצה את שירותה של חברת גבייה שעיקלה לחייבי המים את חשבונות הבנק. אם אלה לא ישלמו, הזהיר ראש המועצה עז-א-דין עמאש, החברה תוציא להם צווי עיכוב יציאה מהארץ, תעקל את כלי הרכב שברשותם ותטיל עליהם סנקציות נוספות.

"אנשים פשוט לא משלמים", אמר עמאש. "חשבון המים לא בסדר העדיפויות שלהם. הטענה שלי היא לא למקורות, כי מבחינה חוקית הם יכולים לנתק את המים. הם מנתקים כדי להפעיל לחץ על המועצה ועל התושבים".

ממקורות נמסר בתגובה: "מקורות נמצאת בקשר כמעט יומיומי עם ראש המועצה, עם הגזבר והחשב המלווה, בניסיון להגיע להסדר. מועדי צמצום האספקה מתואמים עם ראש המועצה, והחברה נמנעת מצמצום כאשר מתקיימים חגים ושמחות. עם זאת צמצום האספקה נמשך לא יותר מאשר חמש שעות רצופות ביממה ולא בסופי שבוע. כאשר למקורות אין כל דרך לגבות חובותיה בעבור אספקת המים, היא נאלצת להשתמש באמצעי היחיד שעומד לרשותה על פי חוק. מקורות מצרה על הסבל שנגרם לתושבים וקוראת לגורמים המתאימים למצוא את הפתרון הראוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ