אילן ליאור
אילן ליאור

עיריית תל אביב ממשיכה להקשות על מחוסרי הדיור ועל פעילי המחאה החברתית, גם אחרי פינוי המאהלים. בלילות האחרונים התייצבו פקחי העירייה שוב ושוב במקומות הכינוס והלינה של מי שהתגוררו עד יום שני באוהלים ברחבי העיר. הפקחים דורשים מהם להתפנות, אוסרים עליהם להתאסף בקבוצות גדולות בשדרות העיר, בכיכרות ובגנים ואף מחרימים מהם ציוד.

עשרות מחוסרי הדיור והפעילים שמלווים אותם נודדים מאז הפינוי ממקום למקום. הם שוהים בעיקר בקצה הצפוני של שדרות רוטשילד, בכיכר רבין ובגן לוינסקי, אך אינם מקימים אוהלים. בשעות היום אין להם כמעט מגע עם הרשויות, אך בלילות הם מתעמתים עם הפקחים. בכל פעם שולפים הפעילים את הטלפונים הניידים ומתעדים במצלמות את הפינוי, אך הפקחים אינם נרתעים מכך.

בלילה שבין רביעי לחמישי החרימו הפקחים מזרנים, שמיכות ואפילו קרטונים מדרי הרחוב. כמה מהם התייאשו והעבירו את הלילה ישובים על שקיות ניילון. במדשאה בקצה כיכר רבין החלו הממטרות לפעול בחמישי לפנות בוקר והרטיבו שמיכות וסדינים שבהם התכסו מחוסרי הדיור והפעילים החברתיים. בשישי בלילה הציבה העירייה שומר שמנע לינה בשטח המדשאה. לטענת מחוסרי הדיור, העירייה מנסה לגרשם בכל דרך.

שדרות רוטשילד בתל אביב, שלשום. פעילים חברתיים העלו לאינטרנט סרטונים המתעדים את התנהלות העירייהצילום: דניאל בר און

"הם החרימו לנו הכל, את כל מה שאנשים תרמו לנו אחרי הפינוי. ממש אין לנו שום דבר", סיפר ויקטור מימון, אחד ממחוסרי הדיור שהתגורר במאהל בשדרות רוטשילד. "כל לילה הם מטרידים אותנו. הם ממש עושים מאתנו אפסים. אפילו מחצלת לא נותנים לנו לשים. אני כבר לא יודע מה לעשות", הוסיף בתסכול.

מדי יום מעלים הפעילים לאינטרנט סרטונים המתעדים את התנהלות העירייה. נילי לרנר ודרור שלום, שניים מהפעילים הבולטים, שלחו בשבוע שעבר לכל חברי מועצת העיר תל אביב סרטון המתעד את הפעלת הממטרות בכיכר רבין בזמן שמפוני המאהל ישנו במקום.

"מי תומך ברדיפת חסרי הדיור והחרמת כל רכושם? האם מישהו מכם יודע על הנעשה בעירכם ובשמכם?", שאלו לרנר ושלום את חברי המועצה במכתב שצירפו לסרטון. "כנסו היום ללשכתו המאובטחת של העומד בראשכם ותעצרו אותו בטירופו. אל תיתנו יד לדיקטטורה של חולדאי ולפשעיו נגד אזרחי העיר והדמוקרטיה בכללותה".

האגודה לזכויות האזרח פנתה בשבוע שעבר לראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, וקראה לו להפסיק לפנות את מחוסרי הדיור ממקומות ציבוריים, בנימוק כי מדובר במעשה בלתי חוקי. לדברי אשת האגודה, עו"ד נירה שלו, "הסמכות שניתנה לעירייה לפנות את מאהלי המחאה בעיר אינה כוללת בתוכה סמכות לגרש אנשים ממרחבים ציבוריים. בוודאי שהעירייה אינה מוסמכת להטיל סנקציות ולאיים על אנשים".

עיריית תל אביב מסרה בתגובה כי "בימים האחרונים, לפני ואחרי פינוי המאהלים ברחבי העיר, הציעו העובדים הסוציאליים מחסה ליושבי המאהלים, הכולל לינה והזנה. לאנשים שבחרו להגיע למחסה ניתן טיפול פסיכו-סוציאלי מקיף לצד סיוע במיצוי זכויותיהם מול משרד השיכון והמוסד לביטוח לאומי.

"לאחר הפינוי, שבוצע בהתאם להחלטת בית המשפט, השתלטו דרי הרחוב על שדרות וגנים בעיר עם ציוד לינה והעבירו בהם את הלילה. היות ומדובר במסה של אנשים המהווים הפרעה לציבור פעלנו בהתאם להחלטת בית המשפט, ודרי הרחוב התבקשו על ידי אנשי הפיקוח להתפנות, זאת יחד עם המשטרה", נמסר בתגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ