כ-60 שנה לפני קניוק, הצליח עוזי אורנן להירשם "חסר דת"

כעת משרד הפנים מתעקש להבהיר כי הוא יהודי מכוח חוק השבות, מאחר שנולד לאם יהודייה, ולא עקב לידתו בארץ. אורנן: את הבדיקות האלה עשו גם במשטר אחר באירופה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

עוד הרבה לפני שיורם קניוק נלחם על כך, עוזי אורנן סירב להירשם כיהודי ובתעודת הזהות שלו הוא מוגדר כעברי וחסר דת. אורנן אמנם השיג את שלו עוד כשהוקמה מדינת ישראל, אך היום הוא נלחם כדי שיכירו בו כאזרח ישראל שלא מתוקף יהדותו אלא מכוח לידתו בישראל, אולם משרד הפנים מסרב בתוקף. בשבוע שעבר הגיש ערר על כך לבית המשפט המחוזי בחיפה.

ב-2008 ייסד חברו של אורנן מפלגה בשם "אור", שמטרתה לפעול להפרדת הדת מהמדינה. לצורך ייסוד המפלגה התבקש אורנן, כאחד המייסדים, להמציא מסמכים שיוכיחו את אזרחותו הישראלית. כשפנה למשרד הפנים קיבל תעודה המעידה על אזרחות ישראלית, אך בצדה נכתב כי אורנן הוא אזרח ישראלי מתוקף כוח השבות. כשגילה אורנן את הנימוק האמור, פנה למשרד הפנים וביקש לשנותו אך נתקל בסירוב עיקש. "מבדיקה שנערכה נמצא כי נולדת לאם יהודייה ולפיכך קיבלת מעמדך על פי חוק האזרחות מכוח שבות ולא מכוח ישיבה", נאמר לו.

התשובה הזאת הרתיחה אותו. "הבדיקות האלה הן בדיוק מה שעשו במשטר אחר באירופה", אמר אתמול אורנן ל"הארץ", "שם בדקו לא רק את האם אלא גם את הסבתא. זו גזענות לשמה ואני לא מוכן שמישהו ינהג אתי בגזענות במדינה שנלחמתי עליה. בכל חיפושי לא מצאתי שום חוק ישראלי שלפיו מוסמך משרדך לערוך בדיקה על מוצא משפחתי. להפך, בידי משרד הפנים הצהרה שלי מ-1962, שעליה חתמתי ובה הצהרתי שאני אזרח מכוח ישיבה בארץ. אני אינני יהודי. זכותי להגדיר בעצמי את זהותי ולא אוכל להסכים שמישהו מהשלטונות יחליט בשבילי מה היא הלאומיות או הדת שלי, ובמיוחד שהיא סותרת את מה שאני מצהיר".

אורנן הוסיף כי "כל השנים היה ברור לי שאני אזרח מכוח ישיבה. ידיד שלי הקים את מפלגת אור וביקש ממני שאני אהיה בין המייסדים של המפלגה. בשביל זה הייתי צריך לקבל ממשרד הפנים תעודה המעידה על אזרחות. כשקיבלתי אותה גיליתי שאני אזרח מתוקף חוק השבות. הבחנה בין בני אדם המתבססת על מבחן האם אינה מתיישבת עם עקרונותיה של חברה דמוקרטית ואין בכוחה של המדינה לסווג אותי כיהודי למרות התנגדותי בנימוק שאמי היתה יהודיה".

עוזי אורנן בביתו בשבוע שעבר. "ב-1948 המדינה היתה חופשית"צילום: חגי פריד

אורנן, בן 88, נולד וגדל בירושלים. בתקופת המנדט הבריטי לחם באצ"ל ובשנת 1944 הוגלה לאריתריאה בעקבות הלשנה שהועברה לשלטון הבריטי. כשחזר לארץ, ב-1948, נרשם במפקד האוכלוסין הראשון והקפיד על כך שלא תירשם בסעיפי הדת והלאום המלה "יהודי". בסעיף הדת רשם שאין לו דת ובסעיף הלאום רשם שהוא עברי. באותם ימים משרד הפנים קיבל זאת מבלי לשאול הרבה שאלות.

"ב-1948 זו לא היתה שום שאלה", מסביר אורנן. "האווירה הכללית הייתה שזאת ארץ חופשית ודמוקרטית. אף אחד לא ניסה לתקן את הלאום שלי ליהודי. היום קניוק נלחם על כך. נפגשתי אתו כמה שבועות לפני שהגיש את בקשתו להיחשב ‘חסר דת' ואמרתי לו: אתה צריך להיחשב ישראלי. זו המדינה שלך ולכן הלאום שלך ישראלי".

ב-1962 פנה שוב אורנן למשרד הפנים בבקשה להנפיק לו דרכון, לקראת נסיעתו להשלמת הדוקטורט בלונדון. במסמכי הבקשה התבקש להצהיר כי הוא אזרח מכוח השבות. אורנן הסביר לפקיד במשרד הפנים כי אין זה המצב, אלא שהוא אזרח מכוח לידה וישיבתו בישראל וכך הצהיר בפניו. "הפקיד אמר לי שעל פי ההצהרה הזאת אני לא אקבל דרכון", הוא משחזר, "אך הדרכון הגיע אלי תוך זמן סביר ונרשם בו שאזרחותי ישראלית. מה שקורה היום זה שאין פה מדינה, אלא קהילה יהודית.

"כל ימיי חייתי בוודאות שאני אזרח מכוח ישיבה. הרי אזרחות מכוח השבות מיועדת ליהודים אבל אני אינני יהודי ואינני רשום כך. ברור לי שההבחנה הזאת נועדה לערבים, שלא יתגנבו פתאום לישראל. הבעיה היא שכדי להיות אזרח ישראלי נדרשת הסכמה של הרבנות הראשית. הרבנות הראשית קובעת מי יהיה ישראלי כי לכאורה ישראלי יכול להיות רק יהודי".

מרשות האוכלוסין נמסר בתגובה: "אורנן נולד לפני קום המדינה לאם שהוכרה כיהודייה ולכן ניתנה לו אזרחות מכוח השבות. מעבר לכך, תגובתנו המפורטת תימסר בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ