מאות יחתמו על תצהירים למשרד הפנים: אנו חסרי דת

המשתתפים צפויים לחתום במעמד עורכי הדין עמר שץ ויפתח כהן על תצהיר שבו יודיעו למשרד הפנים על שינוי סטטוס - מיהודי לחסר דת

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

מאות בני אדם צפויים להתכנס הערב בבית העם בשדרות רוטשילד בתל אביב ולהכריז על עצמם "חסרי דת". זאת, בעקבות החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, בערב ראש השנה, לקבל את בקשתו של הסופר יורם קניוק ולהכיר בו "חסר דת". את האירוע יזם המשורר התל אביבי עודד כרמלי. הוא פתח לפני כמה ימים דף בפייסבוק ועד אתמול בערב אישרו את השתתפותם באירוע כ-600 איש. המשתתפים צפויים לחתום במעמד עורכי הדין עמר שץ ויפתח כהן על תצהיר שבו יודיעו למשרד הפנים על שינוי סטטוס - מיהודי לחסר דת. לאחר החתימה על התצהירים יישאו דברים קניוק, כרמלי ומנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", מיקי גיצין.

כרמלי אמר אתמול כי האירוע הוא תוצאה ישירה של המחאה החברתית. "כולנו הפכנו יותר אקטיביסטים בקיץ האחרון. הבנתי שכל אדם יכול לפתוח דף פייסבוק ולהזיז משהו. באופן אישי מאז ומעולם הייתי אתאיסט. אני משתייך ללאום היהודי, אף פעם לא השתייכתי לדת היהודית", אמר, "זאת ההזדמנות שלי לצאת מהארון. אמנם זה רק משהו סימבולי, אבל אפשר להיעזר בו גם בתור מחאה פוליטית - הפרדת דת ומדינה".

לדבריו, "המטרה של האירוע הזה היא בעיקר הצהרתית. כדי לשנות רישום במשרד הפנים צריך לגשת לבית המשפט. כדי שבית המשפט יאמין לך שאתה לא מאמין באלוהים אתה צריך לשלם לו אגרת בית משפט ושכר טרחה לעורך דין. אנחנו פועלים על פי חוק אחר, שקובע שחובתו של כל אזרח להודיע למשרד הפנים על שינוי שחל בסטטוס שלו. כמו שעברנו דירה אנחנו מודיעים שמעכשיו אנחנו חסרי דת", הסביר. "אנחנו מקווים שזה יזיז משהו במשרד הפנים ואולי גם היועץ המשפטי לממשלה יבין שאי אפשר שכל אדם שרוצה להיות מוגדר על פי מצפונו יצטרך לפנות לבית משפט".

גיצין אמר כי זה למעשה מפלט אחרון, במחאה על החיבור בין רשויות המדינה לממסד האורתודוקסי. "אנחנו מוחים על המונופול האורתודוקסי על הגדרת מיהו יהודי במדינת ישראל ועל ההשלכות שנובעות מכך - כמו נישואים, גירושים וקבורה. כדי לשמר את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, חשוב להפריד בין הדת והמדינה ולאפשר לכל אדם להגדיר את זהותו בדרך שבא הוא רואה לנכון".

"המחאה הזאת היא לא רק על מנת לשמר את מדינת ישראל כדמוקרטית אלא גם לשמר את אופייה היהודי באופן כזה שיאפשר ליהודים מזרמים שונים ובעלי תפישות שונות לחיות על פי אמונתם", הוסיף. "אנחנו באים להבהיר למדינה שהברית הפסולה שלה עם הממסד האורתודוקסי תוביל אזרחים ואזרחיות לנתק את עצמם מהיהדות במקום להרגיש חלק ממנה".

הסופר יורם קניוק עם תעודת מרשם האוכלוסין במשרד הפנים. מאות מקווים להתבסס על התקדים בעניינוצילום: הדר כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ